Microsoft kontra nielegalne oprogramowanie

W ramach działań prowadzonych w Polsce, w październiku 2008 roku Koalicja Antypiracka wraz z firmą Microsoft kontynuuje drugi etap kampanii edukacyjnej “Bądź oryginalny”, skierowanej do młodzieży szkół ponadpodstawowych. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy br. planowane są spotkania dla około 1000 uczniów. Ich celem jest przybliżenie młodzieży zagrożeń związanych z piractwem internetowym. Polski oddział Microsoft konsekwentnie wspiera też działania prawne wszczęte przez służby ścigania i polskie Ministerstwo Finansów przeciwko osobom oskarżanym o udostępnianie pirackich wersji oprogramowania Microsoft za pośrednictwem sieci P2P (
Na ponad jednej trzeciej komputerów osobistych na świecie zainstalowane jest oprogramowanie pirackie, nielegalne lub nie posiadające licencji.
Na ponad jednej trzeciej komputerów osobistych na świecie zainstalowane jest oprogramowanie pirackie, nielegalne lub nie posiadające licencji.

peer-to-peer

). Podczas dochodzeń wykryto również nielegalne pliki z muzyką i filmami.

Celem Światowego dnia Walki z Piractwem jest walka ze zorganizowanym handlem nielegalnym oprogramowaniem. Programy zainaugurowane w ramach inicjatywy obejmują kampanie, których celem jest budowanie świadomości dotyczącej praw własności intelektualnej, współpracę z partnerami handlowymi, organizowanie for edukacyjnych, szkolenia dla służb poszczególnych państw oraz podejmowanie nowych kroków prawnych przeciwko osobom podejrzewanym o fałszerstwa i piractwo komputerowe.

Na ponad jednej trzeciej komputerów osobistych na świecie zainstalowane jest oprogramowanie pirackie, nielegalne lub nie posiadające licencji. W 2007 r. straty gospodarcze z tego tytułu w skali całego świata oszacowano na 50 miliardów USD. Nielegalne oprogramowanie naraża też konsumentów na kontakt z wirusami, robakami i innymi zagrożeniami, takimi jak programy szpiegujące (

spyware

) i konie trojańskie. Nielegalne programy nie rzadko zawierają destrukcyjny kod oraz dodatkowo często nie działają prawidłowo.