Na ponad jednej trzeciej komputerów osobistych na świecie zainstalowane jest oprogramowanie pirackie, nielegalne lub nie posiadające licencji.

Microsoft kontra nielegalne oprogramowanie

Microsoft zorganizował Światowy Dzień Walki z Piractwem, w trakcie którego zostało zainicjowanych kilkanaście programów edukacyjnych oraz akcji służb państwowych w 49 krajach świata, w tym w Polsce.

W ramach działań prowadzonych w Polsce, w październiku 2008 roku Koalicja Antypiracka wraz z firmą Microsoft kontynuuje drugi etap kampanii edukacyjnej „Bądź oryginalny”, skierowanej do młodzieży szkół ponadpodstawowych. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy br. planowane są spotkania dla około 1000 uczniów. Ich celem jest przybliżenie młodzieży zagrożeń związanych z piractwem internetowym. Polski oddział Microsoft konsekwentnie wspiera też działania prawne wszczęte przez służby ścigania i polskie Ministerstwo Finansów przeciwko osobom oskarżanym o udostępnianie pirackich wersji oprogramowania Microsoft za pośrednictwem sieci P2P (

peer-to-peer

). Podczas dochodzeń wykryto również nielegalne pliki z muzyką i filmami.

Celem Światowego dnia Walki z Piractwem jest walka ze zorganizowanym handlem nielegalnym oprogramowaniem. Programy zainaugurowane w ramach inicjatywy obejmują kampanie, których celem jest budowanie świadomości dotyczącej praw własności intelektualnej, współpracę z partnerami handlowymi, organizowanie for edukacyjnych, szkolenia dla służb poszczególnych państw oraz podejmowanie nowych kroków prawnych przeciwko osobom podejrzewanym o fałszerstwa i piractwo komputerowe.

Na ponad jednej trzeciej komputerów osobistych na świecie zainstalowane jest oprogramowanie pirackie, nielegalne lub nie posiadające licencji. W 2007 r. straty gospodarcze z tego tytułu w skali całego świata oszacowano na 50 miliardów USD. Nielegalne oprogramowanie naraża też konsumentów na kontakt z wirusami, robakami i innymi zagrożeniami, takimi jak programy szpiegujące (

spyware

) i konie trojańskie. Nielegalne programy nie rzadko zawierają destrukcyjny kod oraz dodatkowo często nie działają prawidłowo.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.