Od redakcji – 2010/04

Jeszcze jeden Windows 7

 

Michał Adamczyk, redaktor naczelny

Michał Adamczyk,
redaktor naczelny

Microsoft ma powody do zadowolenia – Windows 7 zdobywa pozytywne opinie użytkowników i sprzedaje się jak świeże bułki. O nieudanej Viście rynek szybko zapomina. Nic dziwnego, że firma stawia na szczęśliwą siódemkę także w segmencie systemów mobilnych. Podczas światowego kongresu telefonii komórkowej premierę miał Windows 7 Phone, który zastępuje wersje 6/6.5 niespełniające aktualnych oczekiwań (opis systemu i najciekawszych smartfonów na str. 22). Nowy Windows Phone jest bez wątpienia dużo lepszy od poprzedników. Jego sukces wcale jednak nie jest przesądzony, bo konkurencja wśród systemów do smartfonów jest olbrzymia i wciąż pojawiają się kolejni gracze, jak Bada firmy Samsung. Ciekawe, jak wyglądałby rynek pecetów, gdyby o nasze względy zabiegało kilka równorzędnych systemów operacyjnych…

Siódemka nie zapewniła sukcesu Microsoftowi na rynku przeglądarek internetowych. Ani wersja siódma, ani ósma Internet Explorera nie zahamowały niekorzystnego dla Microsoftu trendu umacniania się pozostałych browserów. Gdy używałem pierwszych wersji Navigatora firmy Netscape w połowie lat 90. ubiegłego wieku, wydawało mi się, że nic więcej do surfowania po Internecie nie potrzeba. Później nastała era Internet Explorera. Wielkie pieniądze i możliwości integracji z systemem, niedostępne dla konkurenta, pozwoliły stworzyć przeglądarkę lepszą i popularniejszą. Gdy sytuacja wydawała się rozstrzygnięta, pojawił się Firefox – dziś już lider. Czy może coś mu zagrozić? Jak najbardziej – Chrome i Opera w wielu kwestiach oferują lepsze rozwiązania i wczytują strony dużo szybciej (szczegóły na str. 76)!

Przesiadając się na Windows 7 wiele osób ma dylemat – którą wersję wybrać: 32- czy 64-bitową. Sporo osób decyduje się na tę pierwszą, mając w pamięci doświadczenia z Vistą, której 64-bitowa edycja nie radziła sobie z wieloma urządzeniami i programami. Ale to błąd! Tylko 64-bitowy system w duecie ze stworzonymi dla niego aplikacjami potrafi w pełni wykorzystać potencjał nowych komputerów. Dlaczego lepiej wybrać 64-bitową edycję Windows 7, radzimy na str. 36.

Czy można zrobić aparatem zdjęcie, którego nie da się wydrukować? Tak – to panorama sferyczna, czyli zdjęcie obejmujące wszystko, co nas otacza z przodu i z tyłu, z góry i z dołu. Jak stworzyć takie niesamowite panoramy, do których oglądania potrzeba monitora lub telewizora, wyjaśniamy na str. 124. W dodatku foto-wideo podpowiadamy też, jak zostać prawdziwym mistrzem lustrzanki (str. 130). Zaawansowane aparaty bardzo staniały, więc wiele osób wybiera je zamiast kompaktów. Nasz poradnik pozwoli w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferuje nowoczesna lustrzanka.

PS Ponad 150 produktów rywalizowało o wasze głosy w plebiscycie CHIP Produkt Roku 2010. Na str. 26 publikujemy listę zwycięzców – produktów, które uznaliście za najlepsze w poszczególnych kategoriach. Laureatom serdecznie gratulujemy!

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.