Od redakcji – 2010/09

Podróbka lepsza od oryginału

Michał Adamczyk, redaktor naczelny

Michał Adamczyk,
redaktor naczelny

CHIP słynie z największego laboratorium testowego w Europie. Za pomocą profesjonalnej aparatury sprawdzamy rzeczywiste możliwości ponad 1000 urządzeń rocznie! Oceniamy jednak nie tylko sprzęt, który trafia do polskich sklepów. Natychmiast, gdy było to możliwe, sprowadziliśmy z USA pierwszego iPhone’a, a ostatnio iPada – na długo przed polską premierą (i naszą konkurencją). By móc rzetelnie przedstawić czytelnikom, jak naprawdę wygląda import taniego sprzętu, nie zawahaliśmy się kupić urządzeń w różnych częściach świata. Teraz ponownie zamiast teoretyzować, dokonaliśmy prawdziwego zakupu. Wylicytowaliśmy na Allegro najnowsze smartfony oferowane w cenach dużo niższych niż sklepowe. Na aukcjach masowo dostępne są bowiem podróbki najpopularniejszych modeli, niekiedy wzbogacone o dodatkowe funkcje. Porównaliśmy je z oryginalnymi telefonami marki Apple, BlackBerry i Nokia. Sprawdziliśmy także aspekt prawny takiego zakupu. Wszystkie szczegóły na str. 38.

Wytwórnie muzyki, filmów i oprogramowania zabezpieczają swoje dzieła przed kopiowaniem, stosując coraz bardziej zaawansowane systemy. Efekt? Piractwo z tego powodu nie maleje, a nabywcy legalnych kopii mają problemy z ich użytkowaniem. Rootkity instalowane w systemie, konieczność czekania wielu godzin na aktywację lub sprawdzanie co kilka sekund przez Internet, czy kopia offline’owej gry jest oryginalna, to przykładowe absurdy. Nic dziwnego, że rośnie opór przeciwko stosowaniu technologii DRM (cyfrowe zarządzanie prawami). Prościej jest kupić oryginał albumu muzycznego, filmu czy programu i odstawić na półkę, a następnie używać pirackiej wersji bez zabezpieczeń. Warto, by producenci w końcu zadbali o legalnych użytkowników, a nie ich kosztem walczyli z piractwem. Więcej na str. 28.

Dla wielu internautów niewyczerpanym źródłem nowości muzycznych i filmowych są serwisy wymiany plików. Jak jednak ujawniliśmy w serwisie CHIP.pl, ten proceder może się wkrótce skończyć. W ostatnich tygodniach do kilkuset osób, które nielegalnie udostępniały utwory, wytwórnia reprezentująca artystów skierowała pisma z wezwaniem do zapłaty odszkodowań sięgających nawet 300 000 zł! Czytelnicy korzystający z Chomikuj, Wrzuty i Rapidshare’a powinni zajrzeć do artykułu na str. 26.

System Windows 7 cieszy się słusznym uznaniem, ale nie jest pozbawiony wad. Wiele osób nie może doczekać się pierwszego Service Packa, który poprawi różne niedociągnięcia. Mam dwie wiadomości: dobrą i złą. Zacznę od złej: Microsoft zamierza wypuścić SP1 dopiero w 2011 roku, a co więcej – nie należy oczekiwać w nim zbyt wielu funkcji. Wiadomość dobra jest taka, że postanowiliśmy wyręczyć programistów z Redmond. Opis przygotowanego przez nas Service Packa do „Siódemki” znajdziecie na str. 54.

Wyobraźcie sobie, że otwarcie drzwi do domu, włączenie telewizora lub pralki, otwarcie lodówki i szafy z ubraniami wymaga każdorazowo podania odpowiedniego loginu i hasła. A przecież de facto tak jest w naszym komputerze. Oczywiście, dostępne są aplikacje przechowujące dla nas dane logowania do różnych aplikacji i serwisów, ale można zrobić to jeszcze prościej. Radzimy, jak utworzyć klucz USB otwierający wszystkie wirtualne drzwi, analogicznie do zwykłego klucza otwierającego drzwi do domu (poradnik na s92, a niezbędne narzędzia na płycie DVD).

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.