Szybsze rozpoznawanie typów plików kryjących się za odnośnikami

Kliknięcie niektórych odnośników skutkuje – zamiast otwarciem kolejnej strony internetowej – pobraniem pliku bądź otwarciem dokumentów innego typu, niż oczekiwaliśmy, pomiędzy którymi mogą się kryć również wywołania niebezpiecznych skryptów oraz programów.

Darmowe rozszerzenie Link Alert po najechaniu przez nas na odnośnik internetowy wyświetla ikonę charakterystyczną dla dokumentu, który faktycznie kryje się za odnośnikiem. Sam opis odnośnika często takiej informacji nie zawiera. W celu instalacji dodatku przechodzimy na stronę addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/3199, gdzie klikamy przycisk »Dodaj do programu Firefox«. Praktyczna wtyczka zostanie skonfigurowana po kliknięciu przez nas przycisku »Zainstaluj«. Proces instalacji kończymy, klikając przycisk »Uruchom ponownie program Firefox«.

Po ponownym uruchomieniu przeglądarki warto, przed rozpoczęciem korzystania z dodatku, zoptymalizować kilka ustawień. W tym celu wybieramy polecenie »Narzędzia | Dodatki«, następnie klikamy ikonę »Rozszerzenia«. Na liście zaznaczamy wpis »Link Alert«, po czym klikamy przycisk »Opcje«. W sekcji »Podstawowe« określamy typy plików, w przypadku których Link Alert ma wyświetlać własną ikonę. W tym celu zaznaczamy każdy z interesujących nas typów danych. W sekcji »Zaawansowane« można zdefiniować wyświetlanie ikony dla kolejnych typów plików. Musimy zatem wskazać ścieżkę dostępu do pliku ICO oraz przypisać do niego stosowne rozszerzenie. Na zakończenie aktywujemy w zakładce »Wygląd« opcję »Użyj dużych ikon«, aby wskazówka była rzeczywiście widoczna. Pozostało już nam tylko ponownie uruchomić przeglądarkę Firefox.

Wskazówka: Pełny test działania rozszerzenia możemy od razu wykonać na stronie, z której pobraliśmy narzędzie.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.