Szybki start Launchy już po wpisaniu przez nas kilku liter zaproponuje odpowiednie aplikacje do szybkiego uruchomienia.

Szybsze wyświetlanie aplikacji i dokumentów w menu Start

Uruchamianie aplikacji za pośrednictwem rozgałęzionego menu Start jest irytujące, zwłaszcza gdy na komputerze została zainstalowana spora ich liczba. Utworzenie na Pulpicie skrótu dla każdego programu też nie jest dobrym rozwiązaniem.
Windows 2000, XP

Aplikacje uruchomimy najszybciej za pomocą przypisanych im skrótów klawiaturowych. Z kolei wykorzystując w tym celu darmową aplikację Launchy, zapewnimy sobie większy komfort. Narzędzie zawiera bowiem inteligentne pole tekstowe, które – podobnie jak pole wyszukiwania dostępne w menu Start Visty – już po wpisaniu przez nas kilka liter wyświetla programy do uruchomienia. To drugie rozwiązanie jest wygodne, a do tego pozwala oszczędzić czas. Poniżej przedstawiamy obydwie możliwości.

TWORZENIE SKRÓTÓW KLAWIATURY

: Klawisze skrótów działają w przypadku wszystkich skrótów, które zostały utworzone w menu Start lub na Pulpicie. Aby utworzyć skrót, klikamy prawym przyciskiem myszy wpis w menu Start lub ikonę interesującego nas skrótu, następnie z menu kontekstowego wybieramy polecenie »Właściwości«. Skrót klawiaturowy przypiszemy w nowym oknie dialogowym w zakładce »Skrót« w polu o nazwie »Klawisz skrótu«. Przykładowo może to być [Ctrl]+[Shift]+[W] służący do uruchomienia Worda. Podany przez nas skrót klawiaturowy zostanie zignorowany przez Windows w sytuacji, gdy interesująca nas kombinacja klawiszy jest już zajęta. Wówczas powinniśmy wypróbować inny skrót. Gdy kombinacja klawiszy zadziała, zamykamy okno, kolejno klikając przyciski »Zastosuj« oraz »OK«. W przyszłości daną aplikację uruchomimy zdecydowanie szybciej dzięki skrótowi klawiaturowemu, nawet bez umieszczenia skrótu na Pulpicie czy też w sytuacji, gdy okna innych aplikacji zasłaniają Pulpit.

WYKORZYSTANIE LAUNCHY

: Narzędzie pobierzemy za darmo ze strony www.launchy.net. Po instalacji programu, gdy wciśniemy kombinację klawiszy [Alt]+[Spacja], przywołamy Launchy na Pulpit. Skrót będzie od teraz działał zawsze, gdyż Launchy wpisuje się do folderu Autostartu. Narzędzie automatycznie indeksuje wpisy z menu Start oraz z folderu »Program Files«. Wystarczy rozpocząć wpisywanie nazwy interesującej nas aplikacji, a Launchy automatycznie wyświetli pasujące do naszego hasła wyniki. Gdy wciśniemy klawisz [Enter], zostanie uruchomiona aplikacja zaznaczona na liście wyników. Wciskając wcześniej klawisz [Tab], możemy wykorzystać inny plik jako parametr startowy dla wywołanej aplikacji, automatycznie uruchomiony przez program.

Launchy potrafi jeszcze więcej. Na liście wyników zostaną również wyświetlone pasujące do wyszukiwanego pojęcia strony internetowe, które zostaną otwarte w domyślnej przeglądarce internetowej. Dzięki temu po wpisaniu „wiki” czy też „onet” szybko przejdziemy na stronę popularnej internetowej encyklopedii bądź portalu informacyjnego. Launchy dostosujemy do naszych upodobań. W tym celu klikamy ikonę koła zębatego w oknie aplikacji i przechodzimy do zakładki »Plugins«. Jeżeli nie interesuje nas bezpośrednie wywoływanie stron internetowych, odznaczamy opcję »Weby« w sekcji »Available Plugins«. Alternatywnie możemy wyłączyć przeszukiwanie zakładek internetowych, nadal korzystając z ręcznie zdefiniowanych skrótów dla określonych zapytań wyszukiwania w Internecie, np. za pośrednictwem strony Wikipedia czy Google. Opcja »Runner« umożliwia zdefiniowanie poleceń, przykładowo uruchomiających aplikację z określonymi parametrami.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.