Odtwarzać wszystko. Szukanie kodeków jest żmudne. SMPlayer odtwarz wszystkie pliki audio i wideo bez problemu

10 dokuczliwych pułapek w pececie

Niedoróbki w oprogramowaniu czy błędy w systemie są bardzo denerwujące. Często jednak istnieją zadziwiająco proste rozwiązania tych problemów.

Każdy użytkownik komputera zna ten, kiedy najchętniej sięgnąłby po telefon, zadzwonił do producenta oprogramowania i podał swój numer konta – aby tamten przesłał mu honorarium za testowanie wersji beta. Użytkownicy nader często natrafiają na pułapki, które wynikają z niechlujstwa programistów. Ale są na to sposoby: CHIP pokaże, jak rozwiązać najbardziej denerwujące problemy w systemie. Należą do nich nie tylko źle zaprogramowane aplikacje, ale również celowo zastawione zasadzki, za sprawą których producent chce wyciągnąć od ciebie pieniądze.

I oczywiście mniejsze lub większe błędy, które Microsoft prawdopodobnie automatycznie powtarza w swoich kolejnych systemach operacyjnych – także w Viście.

Nowe pecety: Pozbyć się spowalniającego oprogramowania

Mogłoby się wydawać, że opłaca się być oszczędnym. Kupujemy więc tani komputer w supermarkecie. Jednak już po jego uruchomieniu jesteśmy niemile zaskoczeni. Mimo że pecet składa się z najnowszych komponentów, to pracuje w ślimaczym tempie. Przyczyna: crapware. Tak określa się programy, takie jak paski narzędziowe, wersje demo i narzędzia dostępowe operatorów internetowych. Jaki ma sens ich instalowanie na nowym pececie? Otóż producenci komputerów otrzymują pieniądze za reklamę od dostawców crapware’u. Przecież niska cena komputera musi zostać jakoś zrekompensowana.

Porada

Za pomocą programu PC Decrapifier, który znajdziesz na naszej płycie, szybko pozbędziesz się crapware’u. Jakie programy usuwa to narzędzie, dowiesz się na stronie producenta: www.pcdecrapifier.com, klikając zakładkę »Crapplications«.

Ale jest jeszcze inny problem związany z crapware’em: jeśli chcesz odzyskać system za pomocą dysku ratunkowego dołączonego do komputera, zbędne narzędzia znów pojawią się systemie. Również tę pułapkę pomożemy ci ominąć: wykorzystując xp-Iso-Builder, przekształcisz każdy dysk Recovery XP w normalną startową płytę systemu Windows. Niestety, użytkownikom systemu Vista pozostaje jedynie zakup pełnej wersji systemu.

Skaner wirusów: Uratować Ulubione

Popularny, bezpłatny program antywirusowy Avira AntiVir PE w wersji 7 bez ostrzeżenia usuwa wszystkie Ulubione z przeglądarki Internet Explorer 7. W innych przeglądarkach, takich jak Firefox czy Opera, fenomen ten nie występuje. Dziwne, ale tak właśnie jest…

Porada

Strzeż się siódemki i zainstaluj nowy AntiVir 8. Na naszym komputerze testowym – w przypadku wykorzystywania tej wersji – nie doszło do usunięcia żadnych Ulubionych. Jeśli na twoim komputerze stanie się inaczej, pobierz oferowaną przez producenta skanera łatę, którą pobierzesz ze strony www.avira.com/en/documents/utils/tools/Fltch.zip.

Spam: Nareszcie dobrze posortowane

Choć ciągle aktualizujemy narzędzia antyspamowe, w naszej skrzynce odbiorczej pełno jest podejrzanych ofert. Dzieje się tak, ponieważ większość filtrów zatrzymujących niechciane przesyłki uczy się, co jest spamem, a co nie, od użytkownika i na tej podstawie dokonuje selekcji. Niestety, współcześni spamerzy zmieniają adresy email oraz treść spamu średnio co kilka minut, co czyni tego rodzaju filtr nieskutecznym.

Porada

Skorzystaj z wiedzy innych! Program antyspamowy Spamihilator uczy się od wszystkich internautów, więc sprawdzi się, nawet jeśli ty nie masz czasu przeglądać spamu. Polega to z grubsza na tym, że każdy użytkownik Spamihilatora, kwalifikując spam, uzupełnia jednocześnie sieciową bazę danych. Napływające z całego świata przesyłki, które często wracają z etykietą „spam”, zostają po pewnym czasie uznane przez system za stuprocentowy spam. Informacja ta jest wysyłana do wszystkich użytkowników Spamihilatora, których filtry zatrzymują owe trefne przesyłki już bez udziału człowieka.

DSL: Pełna wydajność łącza

Zamówiłeś łącze dostępowe do Internetu o superszybkości, np. 6 Mb/s, i płacisz ze nie sporo kasy. Ciągle jednak masz wrażenie, że dane biegną przez Sieć

w ślimaczym tempie. Dlaczego? To, jaka jest u ciebie technicznie możliwa szybkość surfowania, zależy od takich czynników, jak okresowe przeciążenia sieci szkieletowych twego dostawcy czy jakość łącza, jakie ten dostawca ma do Telii, szwedzkiego operatora spinającego polski Internet ze światem. Jeśli szybkość twego połączenia jest znacznie mniejsza niż ta, którą wykupiłeś, zmień taryfę na wolniejszą. Po co przepłacać, skoro nie widać różnicy.

Porada

Najprostsza metoda pomiaru rzeczywistej przepustowości łącza to wejście na specjalną stronę, np. www.bandwidthplace.com. Klikamy tam przycisk »Start« i odczekujemy chwilę, aby serwis mógł przeprowadzić pomiar. Filmy: Odtwarzaj wszystkie formaty

Windows Media Player jest denerwujący. Po ściągnięciu całego filmu kinowego otrzymujesz komunikat: »Nie można otworzyć tego pliku«. Winę za to prawie zawsze ponosi brakujący kodek audio lub wideo, który musisz znaleźć. Niestety, Windows Media Player nie pomoże ci w tym, a nawet z niejasnych przyczyn będzie przeszkadzał.

Porada

Zaoszczędź sobie nerwów i zainstaluj bezpłatny SMPlayer ze strony smplayer.sourceforge.net. Odtwarza on bez problemu każdy plik audio i wideo. Odpada szukanie kodeków, ponieważ SMPlayer zawiera wszystkie dostępne. Podczas odtwarzania filmów filtry likwidujące przeplot i te redukujące szumy dbają o optymalną jakość obrazu. Nie musisz sam dokonywać żadnych szczególnych ustawień. Poprzez »Opcje | Ustawienia | Rodzaj plików« możesz skojarzyć z tym narzędziem prawie wszystkie typy plików multimedialnych.

Dysk twardy: Uniknąć utraty danych

Im starszy dysk twardy, tym większe ryzyko awarii. Dowodzi tego opracowanie naukowe będące efektem badania finansowanego przez Google’a: w ramach eksperymentu obserwowano 100 000 dysków twardych przez dziewięć miesięcy. Wiele z nich w tym czasie zawiodło, choć daleko było w ich wypadku od limitów obciążenia deklarowanych przez producentów. Opracowanie nie podaje nazw szczególnie dobrych czy kiepskich marek – zakup dobrego dysku był i będzie grą na loterii. Awarii mogą ulec również zupełnie nowe urządzenia, czego spektakularnymi przykładami były gigantyczne akcje wycofywania z rynku dysków Western Digital, IBM i Ultron.

Porada

Jeśli dysk twardy pożegna się z tobą z trzaskiem, twoje dane może uratować wyspecjalizowana firma – to jednak z reguły sporo kosztuje. Nie pozwól więc, aby doszło do takiej sytuacji, i sporządzaj regularnie kopię zapasową najważniejszych danych znajdujących się na dysku twardym. Do tego celu służy choćby Cobian Backup, który jest na płycie dołączonej do wydania.

Nagrywanie: Nero już się nie zawiesza

Od czasów XP system Windows może nagrywać dyski CD, a Vista – nawet DVD. Odpowiedzialny za to jest interfejs Image Mastering API (IMAPI), do którego oprócz systemu Windows mają dostęp również inne programy nagrywające, takie jak np. Nero. Z tym że jeśli następuje to jednocześnie, prawie zawsze pewne jest wówczas pojawienie się niebieskiego ekranu.

Porada

Najlepiej korzystaj tylko z jednego programu do nagrywania. Jeśli chętniej używasz Nero, dezaktywuj usługę nagrywania w systemie Windows. W tym celu kliknij »Start | Uruchom« i wpisz

msconfig

Przejdź do zakładki »Usługi«, usuń zaznaczenie przy »Usługa COM nagrywania dysków CD IMAPI« i potwierdź zmiany, wciskając »OK«. Po ponownym uruchomieniu komputera Nero będzie miał wyłączność na korzystanie z IMAPI i nie będzie się już zawieszał.

Outlook:brak ograniczeń

Outlook zapisuje nasze osobiste ustawienia, książkę adresową i wszystkie emaile w pliku »Outlook.pst«. Plik ten jednak ma ograniczoną pojemność. Jeśli jego zawartość przekroczy 2 gigabajty, Outlook przestaje działać. To samo dotyczy podobnych do PST plików folderów offline, które można poznać po rozszerzeniu OST.

Porada

Microsoft oferuje bezpłatne narzędzie, dzięki któremu zmniejszysz wielkość danych w przepełnionych plikach PST i OST. Aby je znaleźć, wpisz w wyszukiwarkę na stronie Microsoftu: »kb296088«. Wyświetli się strona z plikami do pobrania, na której znajdziesz też dokładną instrukcję instalacji dodatku.

Pamięć w XP: ochrona RAM

Rewolucyjny pomysł: Data Execution Prevention (DEP) to zabezpieczenie, które uniemożliwia uruchamianie kodu z segmentu danych. DEP stworzono w Microsofcie i udostępniono wraz z SP2 do Windows XP, dzięki czemu system ten jest odporny m.in. na bardzo niebezpieczny atak hakerski typu przepełnienie bufora. Niestety, DEP może uszkodzić pamięć, w momencie kiedy pecet uruchamia się po okresie hibernacji bądź uśpienia. Według Microsoftu problem ten pojawia się, gdy obok Windows XP w wersji OEM bez SP2 instalowane jest Windows XP ze zintegrowanym SP2 również w wersji OEM.

Porada

Jeśli podejrzewasz, że powyższy scenariusz instalacji mógł wystąpić w przypadku twojego peceta, odwiedź stronę www.microsoft.pl i wpisz w pole wyszukiwania: »kb889673«. Znajdziesz tam łatę, która usunie problem.

Vista: Aktualizacja bez błędów

Zdziwiłoby nas, gdyby w systemie Vista zniknął problem dotyczący aktualizacji zawierających błędy. Aktualny przykład: poprawka kb938371, odpowiedzialna za wydajność systemu, którą Microsoft podarował użytkownikom bez pytania, powoduje problemy z przyłączonymi komponentami USB. Dotyczy to wszystkich wersji systemu Vista, nawet tych, które mają już Service Pack 1.

Porada

Przed zamknięciem numeru nie była dostępna aktualizacja, która naprawiłaby błędną łatę. Na temat dezinstalacji wypowiedź Microsoftu jest krótka: »Nie możesz usunąć tej aktualizacji«. Wspaniale! Ale CHIP ma na to sposób: kliknij prawym przyciskiem myszy »Komputer« i wybierz »Właściwości«. Następnie kliknij »Menedżer urządzeń« i zaakceptuj ostrzeżenie o sterowaniu kontem użytkownika.

Jeśli błąd dotyczy twojego systemu, w Menedżerze urządzeń pojawi się komunikat: »Nieznane urządzenie | USB-HID«. Kliknij na komunikat prawym przyciskiem myszy i wybierz »Aktualizuj sterownik…«. W oknie dialogowym zaznacz »Zainstaluj z listy lub określonej lokalizacji« i jako ścieżkę podaj »C:Windowswinsxs«. Następnie zainstaluj sterownik – nawet gdy Windows zakomunikuje, że nie jest on podpisany. Jeśli problem dotyczył tylko jednego z urządzeń, został rozwiązany. W przypadku większej liczby urządzeń zalecamy sprawdzić w Menedżerze urządzeń, czy każdemu komponentowi HID został przypisany prawidłowy sterownik.

Omiń pułapki

Stosując kilka chwytów, sprawisz, że twój komputer będzie pracował bez problemów.

REGULARNE CZYSZCZENIE DYSKU
Aplikacje mogą zadławić się śmieciami (zbędnymi danymi) i zawieszać się. Ponadto niepotrzebne dane spowalniają cały system. Zatem czas na porządki.
Tak to zrobisz: Zainstaluj CCleaner
i kliknij »Analiza«. Następnie wybierając »Uruchom Cleaner«, możesz usunąć śmieci. Rejestr uporządkujesz i oczyścisz, przechodząc do zakładki »Rejestr«.

ZAWSZE AKTUALNY SYSTEM

Nowe wersje sterowników zapewniają perfekcyjne działanie komponentów sprzętowych, aktualne wersje aplikacji nie zawierają drażniących błędów i nie trapią ich choroby dziecięce. To powody, dla których powinieneś zawsze dbać
o aktualny stan twojego komputera.
Tak to zrobisz: Sterowniki zaktualizujesz za pomocą Shareware My Drivers (www.zhangduo.com). Kliknij na sterownik prawym przyciskiem myszy i wybierz »Check for driver update«. Jeśli sterownik jest przestarzały, narzędzie pobierze najnowszą wersję. Aplikacje możesz aktualizować za pomocą UpdateStar (www.updatestar.com).

DBAJ O BEZPIECZEŃSTWO

Hakerzy i wirusy mogą zamienić pracę na komputerze w koszmar. Nieproszonym gościom zamknij drzwi przed nosem.
Tak to zrobisz: Aktywuj automatyczną aktualizację Windows i zainstaluj darmowe programy: AntiVir PE, Outpost Firewall, Spybot – Search & Destroy oraz McAfee Rootkit Detective. Jednak te narzędzia na niewiele się zdadzą, jeśli będziesz otwierał każdy email bez zastanowienia. Bądź nadal nieufny.

KOPIE OSZCZĘDZAJĄ CZAS I NERWY
Nawet jeśli jest to kłopotliwe, przynajmniej raz w miesiącu zabezpieczaj twój system. Większość narzędzi do tworzenia kopii zapasowych pracuje w tle.
Tak to zrobisz: Program DriveImage XML 1.2.1 zapisuje kopię binarną dysku w pliku. Możesz połączyć to narzędzie z harmonogramem zaplanowanych zadań systemu Windows w celu tworzenia regularnych kopii. Wybierz z menu »Start | Akcesoria | Narzędzia systemowe | Zaplanowane zadania«.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.