AMD ujawnia plany wdrożenia technologii 45 nm i 32 nm

Co najmniej cztery nowe platformy AMD, oparte na technologii 45 nanometrów pojawią się na rynku do 2010 roku. Kalifornijska firma planuje także wdrożenie procesu 32 nm.

Ułóżmy zatem wszystko chronologicznie. W 2009 roku AMD wprowadzi na rynek dwa procesory wytworzone w technologii 45 nm, przeznaczone dla segmentu netbooków. Dwurdzeniowy układ BGA o nazwie kodowej Conesus, posiadał będzie 1 MB pamięci L2, współpracował będzie z pamięciami DDR2, zaś pobierać ma mniej, niż 25 W mocy. Huron natomiast to układ BGA z jednym rdzeniem, o którym nic więcej niestety nie wiemy. Ten pierwszy będzie częścią platformy Congo (wraz z mostkami RS780M oraz SB710), natomiast drugi, wraz z mostkami RS690E i SB600, utworzy platformę Yukon.

Nazwa kodowa Tigris kryje mobilną platformę, która również ukaże się w roku 2009 i przeznaczona będzie dla notebooków. Dwurdzeniowe procesory Caspian, wykonane w technologii 45 nanometrów, będą tu skompletowane z mostkami RS880M oraz SB710.

W roku 2010 pojawi się nowa platforma o nazwie kodowej Nile, która podobnie jak Congo i Yukon, skierowana będzie na segment ultramobilnych komputerów. W jej skład wchodzą dwurdzeniowe procesory Geneva, wykonane oczywiście w procesie 45 nm.

Firma z Sunnyvale przygotowuje również na rok 2010 platformę Danube, w której prym będą wiodły pierwsze czterordzeniowe procesory AMD o nazwie kodowej Champlain, wykonane w technologii 45 nm i przeznaczone dla notebooków. Układy będą posiadały 2 MB podręcznej pamięci cache i współpracowały będą z pamięciami DDR3.

Na koniec zostaje nam technologia 32 nanometrów i platforma Ontario, która oprócz procesora, zawierała będzie zintegrowany układ graficzny. To jednak dopiero pod koniec 2010 roku, lub na początku 2011.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.