Dodanie ziarna za pomocą odpowiedniego filtra nadało zdjęciu analogowy wygląd.

Dodanie czarno-białym zdjęciom analogowego smaczku

W programie Adobe można szybko przekształcić kolorowe zdjęcia w czarno-białe, używając na przykład miksera kanałów albo po prostu obniżając nasycenie do zera. Obrazki takie wyglądają jednak nieco zbyt... cyfrowo.

Photoshop przetwarza zdjęcia po prostu zbyt doskonale. Jeśli chcemy, by sprawiały mniej idealne, a bardziej analogowe wrażenie, możemy dodać do nich nieco szumu.

Ziarno1:

Wywołujemy »Filtr | Szum | Dodaj szum«. Pojawi się okienko, w którym za pomocą suwaka zmienimy intensywność efektu. Powstała w ten sposób ziarnistość przypomina srebrzyste ziarno widoczne na analogowych filmach.

Ziarno2:

Bardziej okrężna droga dodawania szumu na zdjęciach wiedzie przez polecenie »Filtr | Tekstura | Ziarno«.

W oknie dialogowym możemy ustawić typ ziarna na regularny i tak długo eksperymentować z suwakami kontrastu i natężenia ziarna, aż znajdziemy ustawienia, których efekt nam się spodoba.

Uwaga:

Jeśli zdjęcie zostało przekształcone w czarno-białe za pomocą polecenia »Dopasowanie | Usuń kolor«, dodawane ziarno będzie kolorowe, co z reguły nie jest pożądane. Powodem tego jest fakt, że nasz plik nie jest naprawdę obrazkiem w odcieniach szarości, ale wciąż jest utrzymany w palecie RGB, więc zawiera informacje o kolorze. Te właśnie informacje filtr przelicza, by uzyskać szum. Jeśli więc chcemy używać tego narzędzia, musimy już po przetworzeniu obrazka w czarno-biały zmienić jeszcze plik na zawierający wyłącznie odcienie szarości. Zrobimy to za pomocą polecenia »Obraz | Tryb | Odcienie szarości«.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.