Intel Core i7-965 Extreme Edition

W ciągu ostatnich miesięcy dużo się mówiło i pisało o najnowszych procesorach Intela z rodziny Core i7. Na szczęście skończył się czas oczekiwania i procesory zaczęły trafiać na nasz rynek. Możemy teraz zweryfikować wszystko, co usłyszeliśmy.

Do naszego Laboratorium w połowie października trafiła spora przesyłka od Intela. W jej skład wchodziła kompletna platforma Smackover. W pudelku znaleźliśmy m.in. płytę główną Intel DX58SO oraz dwa procesory – Core i7 965 Extreme oraz Core i7 920.

Z informacji uzyskanych od Intela wiemy, ze na początek na rynek trafią trzy procesory przeznaczone dla komputerów typu desktop. Core i7 jest pierwszym procesorem wykorzystującym mikroarchitekturę Nehalem będącą bezpośrednim następcą bardzo popularnej rodziny Core 2. Wszystkie nowe procesory, które trafią w pierwszej kolejności na rynek będą procesorami czterordzeniowymi. Ich rdzenie będą posiadały nazwę kodowa Bloomfield. Jako pierwsze trafią do sprzedaży dwa procesory przeznaczone dla zwykłych śmiertelników (ich cena ma być w miarę przystępna) – Core i7 920 będzie pracował z zegarem 2,66 GHz, natomiast wyższy model Core i7 940 będzie posiadał częstotliwość 2,93 GHz. Najwydajniejszym, a zarazem najdroższym (wstępnie cena ma wynosić 999$) z nich będzie pracujący z 3,2 GHz zegarem Core i7 965 Extreme. Jako jedyny posiada on obecnie odblokowany mnożnik dzięki czemu będzie możliwe podnoszenie bądź opuszczania taktowania poszczególnych rdzeni procesora. W pozostałych dwóch modelach jakiekolwiek próby podkręcania będą niestety niemożliwe.

W mikroarchitektorze Nehalem zaszło bardzo dużo zmian. Wcześniej tak duży pakiet poprawek wniosła rodzina Pentium Pro w 1995 roku. Cechą charakterystyczną nowej architektury Intela jest zmiana dotychczasowej szyny FSB na QPI (Intel QuickPath Interconnect). Zasada jej działania jest bardzo zbliżona do działania HyperTransportu w procesorach AMD. Pierwszym chipsetem, który będzie obsługiwał nową szynę będzie Intelowski X58, a następnie wypuszczona zostanie tańsza jego wersja – Intel P55. Kolejną zmianą w procesorze jest umieszczenie w nim kontrolera pamięci, a nie jak było do tej pory, na chipie umieszczonym na płycie głównej. Oznacza to dla nas tyle, że pamięci będą bezpośrednio łączyły się z procesorem. Ciekawostką jest fakt, że zintegrowany z procesorem kontroler będzie posiadał obsługę nie dwóch, jak do tej pory było zarówno u AMD jak i u Intela, a trzech kanałów pamięci. Każdy kanał będzie miał obsługę dwóch gniazd. Oznacza to dla nas tyle, że będziemy w stanie na nowej płycie X58 w stanie umieścić aż sześć kości pamięci DDR3, a nie cztery jak do tej pory. Niestety przy zakupie nowej platformy będziemy zmuszeni wymienić również nasze zestawy dwukanałowe na jeden trzykanałowy. Intel nie zaleca bowiem pracy na dwóch kościach pamięci obsadzonych w nowej platformie. Na szczęście w sprzedaży pojawiają się już specjalnie parowane trzykanałowe zestawy. Wadą pierwszych Core i7 jest niestety obsługa tylko pamięci DDR3 o częstotliwości 800 oraz 1066 MHz i maksymalnym napięciu 1,65 V. Podniesienie napięcia pamięci może grozić uszkodzeniem kontrolera pamięci… a tym samym procesora.

Nowa rodzina Core i7 została wyposażona w cztery rdzenie umieszczone w pojedynczej kości. Również na niej zostały umieszone: kontroler pamięci, oraz bardzo obszerna pamięć podręczna cache L3.

Intel Core i7 posiada również odświeżoną wersje dobrze znanej z procesorów Penium 4 technologii Hyper-threading. Dzięki niej każdy z czterech rdzeni nowego Core i7 będzie w stanie wykonywać dwa procesy równolegle, przez co w systemie operacyjnym będzie on widoczny jako ośmiordzeniowa jednostka.

Nowa rodzina Intela została dodatkowo wyposażona w pamięć podręczną trzeciego poziomu. Wcześniej współdzielone 2 MB tej pamięci spotykaliśmy jedynie w produktach AMD Phenom. Core i7 posiada jej aż 8 MB. Przycięta tu została natomiast pamięć podręczną drugiego poziomu którą tak efektywnie wykorzystywały procesory Core 2 Quad oraz Core 2 Duo. Obecnie każdy z czterech rdzeni będzie miał do dyspozycji zaledwie 256 KB pamieci L2.

Wydajność nowych procesorów

W naszym Laboratorium poddaliśmy próbie dwa najwydajniejsze układy – Intel Core 2 Extreme QX9770 (3,2 GHz, 12 MB cache L2, FSB 1600 MHz) oraz Core i7 965 Extreme (3,2 GHz, 2 MB cahce L2, 8 MB cache L3, QPI 6400 GT/s). Największą przewagę nowy procesor Intela zdobył w testach opartych na aplikacjach biurowych gdzie wyprzedził dotychczasowego lidera aż o 21%. W mniejszym stopniu sprawdził się on w testach związanych z kompresja oraz wielowątkowością gdzie przewaga miedzy obydwoma procesorami wynosiła już zaledwie 3%. W grach również Core i7 965 Extreme spisywał się lepiej, ale zaledwie o 1,5%.

Podkręcanie

Specjalnie dla Was postanowiliśmy sprawdzić jak wyglądają możliwości podkręcania procesora i7-965 Extreme. W tym celu wybraliśmy jedyną finalną wersję płyty głównej jaką posiadaliśmy na stanie – Asus P6T Deluxe. Do chłodzenia rdzeni procesora użyliśmy masywnego Thermalright Ultra-120 eXtreme RT.

Nasze próby zaczęliśmy od podkręcania rdzeni poprzez podnoszenie mnożników. Za pomocą paru kliknięć w BIOSie udało nam się uzyskać wartość 3867 MHz z bazowych 3,2 GHz. Nie jest to wartość zawrotna, jednak dysponowaliśmy jedyną na rynku platformą testową i jakiekolwiek uszkodzenie procesora uniemożliwiłoby pracę innym redakcjom. Na 3,86 GHz wiec spoczęliśmy. Niestety odblokowany mnożnik to rzecz dla której niewielu z Was będzie gotowe wydać dość sporą kwotę która przyjdzie zapłacić za model Extreme. Postanowiliśmy zatem powalczyć z procesorem podnosząc jego bazowy zegar i zachowując mnożnik nieruszony. Tym razem kontroler pamięci pozwolił nam uzyskać wartość 155 MHz (z bazowych 133,3 MHz) co w połączeniu z mnożnikiem 25x dało wartość ostateczną 3876 MHz. Oczywiście możliwe jest dalsze podkręcanie poprzez podnoszenie mnożnika oraz zabawa z szyną procesora, ale niestety ograniczony czas nie pozwolił nam na dalszą walkę z platformą.

Jak więc możecie zauważyć jedna z plotek mówiąca ze procesory te będą skazane na referencyjne taktowania (w przypadku nie Extremowych modeli) okazały się nie do końca prawdziwe. Bardzo ważną rzeczą, na która warto zwrócić uwagę w czasie zabawy w podkręcanie nowych procesorów jest stabilna płyta główna. Wielofazowe zasilanie zapewnie Wam zdecydowany komfort pracy oraz ograniczy ewentualne skoki napiec przed którymi ostrzega Intel. Również warto zwrócić uwagę na BIOS który dana płyta będzie posiadała. Przed próbami podkręcania miałem możliwość zapoznania się z czterema płytami głównymi znanych producentów, ale tylko P6T Deluxe posiadała wszystko czego potrzebowałem – bardzo intuicyjny BIOS oraz wielofazowe zasilanie.

Nowa architektura procesorów Intela niesie ze sobą wiele obiecujących rozwiązań ale też pewne niepokojące ograniczenia. Z jednej strony zintegrowany kontroler pamięci oraz poprawiona wydajność przetwarzania wielowątkowego przyczynią się do zwiększenia osiągów całej platformy. Z drugiej zaś, ograniczenia rodzajów oraz prędkości wykorzystywanej pamięci RAM, a zwłaszcza spore ograniczenia w możliwości podkręcania zarówno procesora, jak i całej platformy nie są dobrym zwiastunem zwłaszcza dla pasjonatów. Generalnie jednak wydaje się że zmiany w architekturze procesorów Intela zmierzają we właściwym kierunku i pozwolą na dalszy rozwój oraz przyspieszenie wydajności komputerów osobistych na czym chyba każdemu z nas zależy.

Dostawca: www.intel.com Dane techniczne:

Częstotliwość taktowania: 3200 MHz

Pamięć cache L2: 4x 256 KB

Pamięć cache L3: 8192 KB

Liczba rdzeni/procesorów logicznych: 4/8

Technologia produkcji: 45 nm

QPI: 6400 GT/s

Maksymalna moc tracona: 130 W

Złącze: LGA 1366

Gwarancja: 36 miesięcy

Pełne dane techniczne i wyniki testów: Intel Core i7-965 Extreme Edition Cena:

3500 zł

PODSUMOWANIE:

Najwydajniejszy procesor w naszym zestawieniu, niestety drogi.

ALTERNATYWA: Intel Core i7-940

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.