Lepsza orientacja w zawartości linii poleceń

Okno linii poleceń standardowo mieści tylko 25 wierszy. Do wyświetlania dłuższych tekstów, na przykład Pomocy, jest to po prostu za mało.

Liczbę wyświetlanych wierszy zmienimy, stosując prosty trik. Przy otwartej linii komend klikamy w lewy górny róg okna i otwieramy w menu systemowym »Właściwości«. Następnie przechodzimy do zakładki »Układ«. W obszarze »Rozmiar okna« zmieniamy wartość »Wysokość«. Możemy na przykład wprowadzić tam wartość »50«. Standardową szerokość 80 znaków pozostawiamy bez zmian, gdyż większość zadań prezentuje się w takiej właśnie szerokości wiersza i ma w tym miejscu wyznaczony koniec linii. Na podglądzie od razu zresztą widzimy, czy i na ile zmienione rozmiary okna pasują do wymiarów ekranu.

Poza tym możemy od razu zwiększyć wartość wysokości w obszarze »Rozmiar bufora ekranu«, na np. »600«. Liczba ta określa, ile wierszy zapamiętuje okno poleceń, tak byśmy mogli je przewijać. Jest to użyteczne szczególnie przy wyświetlaniu obszernych tekstów Pomocy. Potwierdzamy nowe ustawienia, klikając »OK«, i zamykamy okno aplikacji. Przy jego następnym wywołaniu nowe wartości będą już obowiązujące.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.