Największą popularnością niezmiennie cieszy się SUSE Linux Novella, który jest pięć razy częściej instalowany od konkurencyjnego Red Hata

Linux zdominował obsługę superkomputerów

Linux jest zdecydowanym liderem wśród systemów operacyjnych obsługujących największe komputery świata - wynika z najnowszego rankingu superkomputerów Top500.

Linux jest zainstalowany już na 94 proc. maszyn, podczas gdy w zeszłym roku odsetek superkomputerów z Linuksem wynosił 82 proc. Drugim w kolejności system operacyjnym na liście Top500 jest AIX z 4 proc. udziałem (21 maszyn). Pozostałe systemy jak MacOS X, Open Solaris, Super-UX, UNICOS czy Windows mają udział na poziomie 1 procent lub mniej.

Wśród komercyjnych dystrybucji Linuksa na superkomputerach wykorzystywane są dwie – SUSE Linux oraz Red Hat. Największą popularnością niezmiennie cieszy się SUSE Linux Novella, który jest pięć razy częściej instalowany od konkurencyjnego Red Hata (52 instalacji opartych na SUSE Linux vs. 11 instalacji systemu Red Hat wliczając w to pięć instalacji niekomercyjnego systemu CentOS bazującego na kodzie Red Hata). Co więcej, SUSE Linux obsługuje aż pięć z dziesięciu największych superkomputerów rozpoczynających listę TOP500.

Novell przygotował SUSE Linux Enterprise do zastosowań typu HPC (High Performance Computing) nie tylko na potrzeby superkomputerów. System ten jest dostępny dla wszystkich firm i instytucji zainteresowanych wydajnym przetwarzaniem danych. W tym celu Novell współpracuje z partnerami takimi jak Appro, Atipa, Cluster Resources, HP, SGI, Sun czy Teradata.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.