Najlepsze programy foto: darmowe i płatne

Nigdy więcej żmudnego poszukiwania zdjęć. Nigdy więcej słabych ujęć. Nigdy więcej nudnych prezentacji. Przedstawiamy programy, dzięki którym wasze zdjęcia wzbudzą zachwyt u oglądających.

Jeszcze jedno ujęcie, inne ustawienie przysłony, zmieniona perspektywa. I znów: pstryk, pstryk i pstryk… Zarówno hobbyści, jak i profesjonalni fotografowie dzięki aparatom cyfrowym robią zdjęcie za zdjęciem. To żaden problem – karty pamięci o pojemności kilku gigabajtów, na których mieszczą się setki zdjęć w wysokiej rozdzielczości, są coraz tańsze. Co jednak zrobić z tymi niezliczonymi zdjęciami? Nie wystarczy tylko przenieść je na dysk twardy komputera. Chcemy przecież pokazać najlepsze fotografie przyjaciołom i rodzinie, ale przedtem jeszcze je nieco poprawić. Nie chcemy za to mieć kłopotu z odnalezieniem ich w naszym archiwum.

W artykule przedstawiamy najlepsze programy do zarządzania zdjęciami, ich obróbki i prezentacji. Fotoamatorom posiadającym niewielkie zbiory zdjęć wystarczy darmowe oprogramowanie. Ci, którzy mają większe archiwum i także chcą tworzyć interesujące prezentacje, znajdą w każdej rubryce odpowiedni płatny program w cenie do 400 złotych. Oczywiście możliwości tych programów też są ograniczone. Zatem posiadając kilka tysięcy zdjęć i chcąc obrabiać nieskompresowane pliki RAW, musimy skorzystać z profesjonalnych aplikacji – w ramce pokazujemy specjalistyczne, czyli niestety drogie, narzędzia do każdego z wymienionych zadań.

ZARZĄDZANIE
Segregujemy, sortujemy i archiwizujemy zdjęcia

Wcześniej czy później każdy miłośnik cyfrowej fotografii będzie miał na dysku komputera tysiące różnych zdjęć. Przy takiej liczbie cyfrowych wspomnień potrzebujemy programu, który pomoże nam zarządzać naszymi zbiorami.

Bezpłatny program: Picasa 2.7

Darmowa Picasa, stworzona przez Google’a, jest idealnym narzędziem do sortowania zdjęć i zarządzania archiwami fotografii. W wersji 2.7 pracujemy na strukturze katalogów systemu Windows, a nie na albumach. Żeby wirtualnie posortować nasze zdjęcia, musimy nadać im tzw. tagi, czyli słowa kluczowe.

Na tym nie kończą się możliwości programu Picasa. Mamy do dyspozycji liczne funkcje obróbki zdjęć i efekty, na przykład filtr regulujący jasność. Narzędzie to umożliwia także tworzenie stron internetowych, kolaży, plakatów, wygaszaczy ekranu i prezentacji z podkładem muzycznym. Również zapisanie kopii zapasowej naszych zdjęć na płycie CD/DVD nie jest problemem. Picasa obsługuje też liczne formaty obrazów i filmów, w tym nawet pliki RAW z różnych aparatów.

Bezpłatna alternatywa: IrfanView oferuje mniej możliwości sortowania obrazów, za to obsługuje jeszcze więcej formatów zdjęć.

Płatny program: ThumbsPlus 7 ThumbsPlus to mało znana w Polsce przeglądarka graficzna, która oferuje jednak duże możliwości. Mocną stroną tego programu jest mnogość funkcji. Nowością w wersji 7 (cena: około 400 zł) jest między innymi obsługa zdjęć o 48-bitowej głębi kolorów i z kanałem alfa. Dzięki wtyczkom możemy otwierać ponad 100 rodzajów plików, ale obsługa formatów EPS i PDF jest możliwa dopiero po zainstalowaniu bezpłatnego programu Ghostscript.

Archiwum obrazów oferuje rozbudowaną bazę danych wykorzystującą źródła ODBC (podobnie jak w programie Microsoft Access) i umożliwia precyzyjne wyszukiwanie. Niektóre zadania mogą zostać zautomatyzowane, na przykład dzięki bardzo udanej funkcji edytowania seryjnego lub dzięki katalogom offline do obsługi dysków przenośnych. Warto zauważyć, że ThumbsPlus umożliwia wyszukiwanie zdjęć podobnych pod względem zawartości, na przykład wszystkich z motywem plaży. Brakuje funkcji wypalania obrazów na płytach.

Płatna alternatywa:

Adobe Photoshop Elements 6.0 PL (cena: 270 zł) – mniej funkcji, ale łatwiejsza obsługa (w języku polskim) i ma moduł nagrywania płyt.

OBRÓBKA
Poprawiamy zdjęcia, likwidujemy efekt czerwonych oczu

Bardzo łatwo jest zrobić zdjęcie, jednak jego piękno często możemy wydobyć dopiero podczas obróbki na komputerze, z użyciem odpowiedniego oprogramowania. Regulacja jasności, kontrastu i balansu kolorów to dopiero początek. Oto narzędzia, dzięki którym usuniemy efekt czerwonych oczu

i wytniemy osoby z naszych zdjęć.

Bezpłatny program: Gimp 2.4.4

Kto nie chce wydawać pieniędzy na program do obróbki zdjęć, ten potrzebuje Gimpa. Jego starsze wersje często się zawieszały, ale obecnie aplikacja działa bardzo stabilnie. Nowi użytkownicy muszą przyzwyczaić się do interfejsu bazującego na okienkach, ma on jednak swoje zalety – szybciej dotrzemy do ważnych funkcji, gdyż pojedyncze menu i podmenu można wyświetlić w osobnych oknach.

Gimp oferuje wszechstronne narzędzia m.in. zaawansowane funkcjie pędzli

i przejść. Szczególnie rozbudowana jest korekta kontrastu i barw. Mamy też do dyspozycji zestaw standardowych funkcji do fotomontażu, obejmujący różne sposoby zaznaczania i obróbki ścieżek, na przykład szybką maskę i maskę warstwy.

Bezpłatna alternatywa:

Microsoft Office Picture Manager oferuje mniej funkcji, ale jego interfejs jest łatwiejszy w obsłudze.

Płatny program: Corel Paint Shop Pro X2

W nowym Paint Shop Pro Photo X2 (cena: 290 zł) przede wszystkim rzuca się w oczy interfejs w ciemnej grafitowej kolorystyce. Możemy jednak w każdej chwili przywrócić ten starszy, bardziej przyjemny dla oka. Użyteczne jest nowe ekspresowe laboratorium: zespół funkcji sprowadzający kompleksową korektę zdjęcia do kilku kliknięć. Portrety upiększymy za pomocą nowych narzędzi przygotowanych do tego celu. Jest też funkcja, która na pewno spodoba się miłośnikom eksperymentowania z fotografią: X2 samodzielnie połączy w jedno zdjęcie w technice HDR kilka takich samych ujęć o różnym naświetleniu. Ponadto możemy ingerować w pracę tej funkcji, używając regulatora.

Paint Shop Pro oferuje również funkcje zarządzania zbiorem fotografii. Co prawda, nie zastąpi aplikacji przeznaczonej wyłącznie do takich zadań, ale z naszym testowym archiwum zawierającym ponad 5000 zdjęć poradził sobie prawie bez problemu. Wyjątek stanowiły pliki w formacie SRF, stosowanym przez firmę Sony.

Płatna alternatywa:

Osoby często przygotowujące zdjęcia do publikacji w Internecie powinny sięgnąć po program Photoimpact firmy Ulead, należącej do Corela (cena: około 100 zł).

PREZENTACJA
Przygotowujemy pokaz naszych zdjęć z zaskakującymi efektami

Nasze cyfrowe fotografie są zebrane w jednym miejscu i posegregowane. Usunęliśmy też efekt czerwonych oczu. Nadeszła godzina prawdy – prezentacja. Dzięki tym narzędziom przygotujemy perfekcyjny pokaz zdjęć.

Bezpłatny program: Movie Maker

Świetną prezentację przygotujemy dzięki narzędziu wchodzącemu w skład systemu Windows, czyli programowi Movie Maker. Jego najnowszą wersję mamy w systemie Vista. W XP domyślnie zainstalowana jest starsza wersja, jednak w każdej chwili można za darmo pobrać najnowszą ze strony Microsoftu. Za pomocą kilku kliknięć importujemy wybrane zdjęcia do Movie Makera. W programie mamy do dyspozycji niewielki pulpit przedstawiający kolejność zdjęć i efekty przejść między nimi. Możemy wygodnie przenosić pojedyncze zdjęcia na właściwe miejsca metodą przeciągnij i upuść. Różne efekty możemy stosować nie tylko pomiędzy kolejnymi zdjęciami, ale też bezpośrednio na obrazach – np. w trakcie prezentacji uzyskać efekt najazdu obiektywu na kolejne wyświetlane zdjęcia. Do naszego pokazu slajdów łatwo dodamy też podkład muzyczny.

Bezpłatna alternatywa:

Slideshow Pro (www.mediakg.com) – oferuje mniejszy wybór efektów, za to jest narzędziem typu wszystko w jednym.

Płatny program: Photos on CD & DVD 6

Wszystko podskakuje, podryguje i błyszczy – program Photos on CD & DVD 6 Deluxe firmy Magix (cena: ok. 200 zł) nadaje pokazom slajdów nową jakość. Niezwykle szybko pomoże nam on osiągnąć zamierzony cel – przejścia i zbliżenia możemy wygodnie przeciągać na wybrane obrazki.

Prezentację uatrakcyjnią też sekwencje wejściowe i wyjściowe, np. minifilm, w którym ręka otwiera gruby album ze zdjęciami, po czym wyświetla się pierwsze zdjęcie pokazu. W nowej wersji programu Magix zwiększył też liczbę elementów dekoracyjnych – mamy do dyspozycji więcej ramek niż do tej pory, strzałek i kleksów. Możemy dowolnie sterować odjazdami i najazdami obiektywu. Dodatki są powiązane z innymi elementami na zdjęciu, na przykład komiksowy dymek unosi się nad wybraną osobą.

Możemy uzyskać naprawdę ciekawy efekt, jednak najpierw trzeba przyzwyczaić się do obsługi programu, która jest nieco bardziej skomplikowana niż w innych aplikacjach firmy Magix.

Płatna alternatywa:

Nero PhotoShow Deluxe 4 (cena: 95 zł) oferuje więcej funkcji przydatnych przy wyświetlaniu pokazu na telewizorze.

Rozwiązania z najwyższej półki dla wymagających fotografów
Bezsprzecznie jest to droga aplikacja, ale spełni wymagania najbardziej wymagających użytkowników.
Bezsprzecznie jest to droga aplikacja, ale spełni wymagania najbardziej wymagających użytkowników.

Większości użytkowników wystarczą bezpłatne programy, które prezentujemy, bądź ich płatne odpowiedniki. Chcąc posegregować kilka tysięcy zdjęć, a następnie uczynić je doskonałymi za pomocą profesjonalnych filtrów, powinniśmy zastanowić się nad najwyższej klasy programami firmy Adobe (www.adobe.pl).

Zarządzanie: Adobe Photoshop Lightroom 1.2

Produkt stworzony dla fotografów pracujących z plikami RAW, dzięki któremu możliwa jest poprawa parametrów zdjęcia bez straty jakości. Wydajna baza danych poradzi sobie nawet z wieloma tysiącami zdjęć. Dużym plusem jest bliskie pokrewieństwo z programem Adobe Photoshop.

Obróbka: Adobe Photoshop CS3

W zakresie fotomontażu, korekty kontrastu i przygotowania zdjęć do druku Photoshop przewyższa wszystkie inne produkty dostępne na rynku. Najwyższą jakość udowadnia też przy tworzeniu elementów stron internetowych, na przykład animowanych przycisków. Photoshop oferuje również dopracowaną funkcję wycinania, pozwalającą bez problemu wyodrębnić ze zdjęcia robionego pod światło postać osoby z kręconymi włosami. Wyjątkowa jest też maska wektorowa, podobna do maski warstwy pozwalającej kształtować część warstwy montażu, ale wykorzystująca dowolnie formowalne ścieżki.

Prezentacja: Adobe After Effects CS3

Czym jest Photoshop dla obrazów, tym After Effects jest dla sekwencji wideo
i pokazów slajdów. Mamy do dyspozycji wiele filtrów i animacji. Obsługa programu może być kłopotliwa dla początkujących użytkowników, ale gdy pozna się możliwości programu, można tworzyć profesjonalne prezentacje, na widok których oglądającym opadną szczęki.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.