Photoshop po tuningu

Jedną z większych zalet Photoshopa jest możliwość niemal nieograniczonego rozszerzania jego funkcjonalności. Służą do tego tzw. wtyczki, czyli małe programy pozwalające na dodanie do zdjęcia ściśle określonego efektu.

Wtyczki (nazywane też plug-inami) mają jedną podstawową zaletę: umożliwiają nam skorzystanie z gotowych wzorców obróbki, opracowanych przez doświadczonych grafików. Mimo że wiele z tych efektów możemy uzyskać sami za pomocą standardowych narzędzi Photoshopa, to mało kto ma wystarczającą wiedzę, by to zrobić. Często także po prostu brak nam czasu na eksperymentowanie z nowymi ustawieniami. Natomiast uzbrojeni w odpowiednie wtyczki praktycznie bez wysiłku uzyskamy efekty zbliżone do tych, które wykorzystują w swoich pracach profesjonaliści. Wystarczy uruchomić wybrany plug-in za pomocą polecenia z menu »Filtr« w oknie Photoshopa, a następnie w oknie dialogowym narzędzia sprecyzować, który efekt chcemy nałożyć. Nie musimy zatem wcale uczyć się zaawansowanych technik obróbki i mamy więcej wolnego czasu na najważniejsze, czyli na robienie zdjęć.

Warto wiedzieć, że plug-iny do Photoshopa to odrębny i bardzo prężnie rozwijający się segment oprogramowania graficznego. Wśród nich znajdziemy zarówno dobre, jak i słabe narzędzia, tanie i drogie, proste i skomplikowane. Użytkownikom, którzy nie specjalizują się w obróbce graficznej, niekiedy trudno się odnaleźć wśród tych produktów. Aby w tym pomóc, przedstawiamy 10 najlepszych na rynku wtyczek, których chętnie używają zarówno zawodowcy, jak i amatorzy fotografii cyfrowej. Są to, niestety, narzędzia płatne, ale na szczęście każde z nich ma wersję demonstracyjną (do ściągnięcia z Sieci). Wśród plug-inów do Photoshopa jest także wiele bezpłatnych produktów – proponujemy wybór 10 najciekawszych naszym zdaniem efektów.Instalacja plug-inów jest bardzo prosta, w większości wypadków instalator samodzielnie dodaje rozszerzenie. Ręczna instalacja wtyczki sprowadza się do skopiowania folderu z plikami lub samego pliku *.8bf do katalogu roboczego C:Program FilesAdobeAdobe PhotoshopPlug-iny. Aby wtyczka została aktywowana, niezbędne jest powtórne uruchomienie Photoshopa.

NAJLEPSZE PŁATNE PLUG-INY DO PHOTOSHOPA
Genuine Fractals

Przydatność: 2/5

Cena: 159 dol.

Przeznaczenie: powiększanie zdjęć

Adres: www.ononesoftware.com Nawet amatorskie aparaty cyfrowe mają rozdzielczość matryc wyższą niż 10 – 12 mln pikseli. To wystarcza do wydrukowania zdjęcia na papierze A3 w rzeczywistej rozdzielczości. Zdarza się jednak, że w dużym formacie chcemy reprodukować tylko mały fragment fotografii. Wówczas niezbędne jest zwiększenie rozdzielczości zdjęcia w programie graficznym. Niestety, na powiększeniach przekraczających 150 – 200 proc. widać utratę ostrości. Jeśli jakość jest ważna, zamiast algorytmem programu graficznego (powiększanie dwusześcienne) można posłużyć się plug-inem Genuine Fractals, który korzysta z alternatywnego sposobu powiększania rozdzielczości, bazującego na przekształceniach fraktalowych. Dzięki temu zdjęcie powiększone za pomocą plug-inu wydaje się znacznie bardziej ostre. Wadą wtyczki jest jej wolna praca, spowodowana wykonywaniem przez nią skomplikowanych obliczeń.

Ozone

Przydatność: 3/5

Cena: 50 dol.

Przeznaczenie: korekcja tonalna zdjęcia

Adres: www.digitalfilmtools.com Plug-in zainspirowany słynnym strefowym systemem pomiaru światła, wynalezionym przez amerykańskiego fotografika Ansela Adamsa. Jego podstawą jest podział zdjęcia na strefy odpowiadające poszczególnym stopniom jasności i korygowanie ich niezależnie od siebie. Ozon automatycznie dzieli zdjęcie aż na 11 poziomów jasności, z których każdy można modyfikować tak, jak by było to osobne zdjęcie. Dzięki temu uzyskujemy bardzo precyzyjną kontrolę nad korekcją obrazu. Program może pracować zarówno z 8-, jak i z 16-bitowymi obrazami. Zwłaszcza ten drugi tryb jest przydatny do prac z Ozonem – pozwala zachować na zdjęciu znacznie większy zakres dynamiki.

Tiffen DFX

Przydatność: 5/5

Cena: 299 dol.

Przeznaczenie: symulacja filtrów szklanych

Adres: www.tiffen.com/products.html?tablename=dfx Ta wtyczka symuluje działanie filtrów szklanych znanej marki Tiffen. Oprócz powszechnie używanych efektów, jak kolorowe filtry gradientowe czy kołowe polaryzacyjne, w pakiecie znajdują się także efekty, których działanie jest podobne do działania opatentowanych rozwiązań Tiffena, np. zmiękczającego filtru portretowego Soft/FX czy często używanego przez filmowców efektu Pro-Mist, który zmiękcza jasne krawędzie obrazu. Poza symulacją działania filtrów szklanych pakiet Tiffen DFX oferuje także szereg innych efektów, jak symulacja tradycyjnego filmu czy przekształcenie zdjęcia w szkic ołówkiem. Łącznie w pakiecie jest 91 różnych efektów. Można je stosować zarówno na 8-, jak i 16-bitowych plikach obrazowych.

BW Styler

Przydatność: 5/5

Cena: 49 dol.

Przeznaczenie: efekty fotografii czarno-białej

Adres: www.thepluginsite.com/products/photwiz/bwstyler To plug-in dla miłośników fotografii czarno-białej. Zawiera predefiniowane ustawienia konwersji kolorowych zdjęć, dzięki której można uzyskać taki wygląd fotografii, jakby była wykonana na tradycyjnym materiale. Wśród nich są ustawienia zarówno dla popularnych filmów Kodak, Ilford czy Agfa, jak i dla nieużywanych od dziesiątków lat materiałów ortochromatycznych (nieczułych na barwę czerwoną i reprodukujących ten kolor jako czerń). Za pomocą tej wtyczki uzyskamy także wiele klasycznych efektów osiąganych w wyniku obróbki chemicznej, takich jak forsowne wywołanie, podnoszące zarówno czułość, jak i ziarno, czy solaryzacja oraz różne rodzaje tonacji chemicznej.

Noise Ninja

Przydatność: 3/5

Cena: 44 dol.

Przeznaczenie: usuwanie szumu

Adres: www.picturecode.com Plug-in służący do usuwania szumu. Zdaniem użytkowników, spośród wielu tego typu rozwiązań właśnie Noise Ninja oferuje najlepszy algorytm wykrywania i likwidowania owych zakłóceń obrazu. Można go polecić przede wszystkim użytkownikom aparatów kompaktowych oraz starszych lustrzanek cyfrowych. W przypadku nowych lustrzanek poziom szumu jest już na tyle niski, że na zakup Noise Ninja powinni zdecydować się jedynie amatorzy często fotografujący z ustawieniami poziomu czułości rzędu ISO 1600-3200.

NeatImage

Przydatność: 3/5

Cena: 29 dol.

Przeznaczenie: usuwanie szumu

Adres: www.neatimage.com Nieco mniej znany plug-in do usuwania szumu. Podobnie jak Noise Ninja, do każdego zdjęcia tworzy indywidualny profil odszumiania. Efekty jego pracy są minimalnie gorsze. Przy domyślnych ustawieniach zdjęcia są zbyt mocno wygładzone, co powoduje utratę szczegółów obrazu. Ta wtyczka jest jednak znacznie tańsza.W wersji dla domowego użytkownika zapłacimy za nią 29 dolarów. Podobnie jak w przypadku innych plug-inów usuwających szum, polecamy go tylko użytkownikom kompaktów i starszej generacji

lustrzanek.

PT Lens

Przydatność: 5/5

Cena: 15 dol.

Przeznaczenie: korekcja geometrii obrazu

Adres: epaperpress.com/ptlens W wypadku zdjęć cyfrowych częste są problemy z geometrią obrazu. Ta wada jest widoczna przede wszystkim na fotografiach robionych z użyciem długich zoomów, zwłaszcza przy ustawieniu szerokokątnym (najkrótsza ogniskowa obiektywu). Łatwo ją rozpoznać, gdyż zdjęcie wygląda, jak gdyby rozciągnięto je na powierzchni sferycznej (tzw. dystorsja beczkowata). Dystorsję można usunąć w Photoshopie, jednak za każdym razem trzeba robić to ręcznie. Automatyzację tego procesu umożliwia plug-in o nazwie PT Lens. Jest to możliwe dzięki wbudowanej w program bazie danych z charakterystyką zniekształceń powodowanych przez poszczególne modele obiektywów.

Dzięki temu PT Lens na podstawie danych EXIF potrafi wykryć, jakim obiektywem i przy użyciu jakiej ogniskowej robione było dane zdjęcie, a następnie nanieść stosowne poprawki. Plug-in umożliwia także skuteczne usuwanie aberracji chromatycznej oraz korekcję pespektywy, co w połączeniu ze skutecznym algorytmem eliminowania dystorsji sprawia, że jest to wymarzone narzędzie dla wszystkich miłośników fotografii architektury.

DXO Optics

Przydatność: 5/5

Cena: 159 – 299 dol.

Przeznaczenie: wszechstronna korekcja zdjęć

Adres: www.dxo.com To nie tylko plug-in, ale od pewnego czasu także niezależna aplikacja do korekcji zdjęć. Główną zaletą programu są bardzo rozbudowane funkcje korygowania geometrii na zdjęciu. Korzystając z wbudowanej bazy informacji o obiektywach i ich zniekształceniach, DXO Optics jest w stanie poprawić działanie każdego „szkła”. Profesjonaliści często używają tego narzędzia do przekształcania zdjęć – zrobionych z użyciem obiektywu typu fisheye, który charakteryzuje się zakrzywianiem wszystkich prostych krawędzi – na obrazy o standardowej geometrii. Tego nie potrafi żaden inny program! Poza tym w DXO znajdziemy wszystkie popularne funkcje używane podczas korekcji tonalnej, kolorystycznej, a także narzędzie do usuwania szumu. Do aplikacji dołączony jest też świetny konwerter RAW.

Depth Of Field Generator PRO

Przydatność: 4/5

Cena: 59 dol.

Przeznaczenie: rozmywanie tła

Adres: www.dofpro.com/info.htm Brak kontroli nad głębią ostrości to bolączka wszystkich fotografujących aparatami kompaktowymi. Mały rozmiar matrycy wymusza stosowanie obiektywów o bardzo krótkiej ogniskowej. To z kolei powoduje, że wszystkie plany na zdjęciu są niemal tak samo ostre – szczególnie gdy fotografujemy z wykorzystaniem szerokokątnego ustawienia zoomu. Aby móc wyizolować motyw z tła, co jest przydatne np. przy portrecie, trzeba wygenerować płytką głębię ostrości podczas obróbki w programie graficznym. Co prawda, można to zrobić za pomocą filtrów Photoshopa, jednak gdy zatrudnimy plug-in Depth of Field Generator, efekty będą bardziej naturalne. Wtyczka potrafi generować rozmycie przypominające efekt optyczny, tzw. bokeh. Jest to możliwe dzięki symulacji działania przesłony aparatu, która odpowiada m.in. za sposób odwzorowania kontrastowych punktów świetlnych. Można dobierać liczbę listków oraz kształt przesłony, tzn. czy ma być ona wielokątna, czy np. okrągła, jak w drogich obiektywach portretowych. Poza tym plug-in pozwala na nakładanie efektu nieostrości za pomocą gradientu, dzięki czemu będziemy wygodnie rozmywać plany na zdjęciach plenerowych. Wadą plug-inu jest mało przejrzysty interfejs. Na szczęście program jest dobrze opisany.

Nik Color Efex

Przydatność: 5/5

Cena: 59 dol.

Przeznaczenie: korekcja koloru i efekty specjalne

Adres: www.niksoftware.com/colorefexpro/usa/entry.php To chyba najlepszy plug-in do Photoshopa na rynku i jednocześnie jeden z najczęściej używanych przez zawodowych fotografów. Na Nik Color Efex składają się 52 starannie opracowane efekty, z których każdy oferuje nam więcej możliwości od niejednej samodzielnej wtyczki. Najmocniejszą stroną Nik Color Efex są efekty kolorystyczne. Część z nich to często spotykane symulacje działania filtrów połówkowych. Obok nich są jednak spektakularne efekty cyfrowe, wymyślone od początku do końca przez specjalistów z Nik Software. Należy do nich na przykład Indian Summer, który pozwala nadać każdemu zdjęciu plenerowemu ciepłą jesienną kolorystykę, czy filtr Monday Morning, który nadaje zdjęciu klimat chłodnego świtu. Poza filtrami kolorowymi są także ciekawe efekty zmiękczające. Między innymi dzięki temu Nik Color Efex jest jednym z ulubionych narzędzi fotografów specjalizujących się w portrecie. Na przykład za pomocą efektu Dynamic Skin Softener błyskawicznie odmłodzimy skórę modelki, a za pomocą filtru Glamour Glow dodamy do portretu efekt delikatnego rozmycia, przypominający efekt działania optycznych filtrów zmiękczających, stosowanych np. przez fotografów mody.

Poza ciekawymi efektami wtyczka wyróżnia się dużą szybkością działania. Od wersji 3.0 ma także nowoczesny interfejs, który pozwala m.in. na miejscowe nanoszenie efektów pędzlem, a także na wyświetlanie zdjęcia przed i po dodaniu efektu w oknie podzielonym na pół.

NAJLEPSZE BEZPŁATNE PLUG-INY DO PHOTOSHOPA
FilterForge Freepack 2

Przydatność: 5/5

Przeznaczenie: efekty specjalne

Adres: www.filterforge.com/download Rzadki przykład bezpłatnego produktu, który pod względem jakości nie ustępuje komercyjnym odpowiednikom. FilterForge to w pełni funkcjonalna wersja demonstracyjna programu. W ramach promocji producent bezpłatnie oferuje garść efektów z biblioteki dostępnej w pełnej, płatnej wersji. Łącznie otrzymujemy 7 efektów, z których każdy ma 9 odmian. (Ponadto ustawienia można modyfikować za pomocą suwaków kontrolujących kontrast, kolor czy obramowanie). Najciekawsze to: efekt aparatu Lomo, który pozwala cieszyć się zwariowanym odwzorowaniem kolorów na zdjęciach ze zwykłej cyfrówki, oraz filtr postarzający zdjęcia, który nie tylko zmienia kolory, ale również dodaje przebarwienia, plamy, rysy, a także naturalnie wyglądające obramowanie. Tak postarzone zdjęcie po wydrukowaniu

i umieszczeniu w ramce może oszukać niejedno oko. Niestety, filtry z FilterForge są dość złożone, a przez to stanowią spore obciążenie dla procesora. Na starszych pecetach obliczanie algorytmu służącego do uzyskania efektu starego zdjęcia może potrwać… kilkadziesiąt minut. Inną wadą wtyczki jest ograniczenie wielkości pliku do 3000 pikseli

w dłuższym boku. Na szczęście taki rozmiar w zupełności wystarczy do wydrukowania zdjęcia zawierającego dużo szczegółów nawet na papierze formatu A3, a mało który amator potrzebuje większych wydruków.

Rudolf’s Black and White Works plugin

Przydatność: 2/5

Przeznaczenie: zmiana zdjęcia na czarno-białe

Adres: www.rudolf.it.pl/bw_works.html To prosta wtyczka do zmiany zdjęć kolorowych na czarnobiałe. Pozwala wykorzystać efekt mieszania kanałów bez konieczności sięgania po skomplikowane narzędzia w Photoshopie. Sposób konwersji dobieramy za pomocą suwaka, który umożliwia wskazanie kanału, jaki ma być w niej dominujący. Na przykład do wydobycia obłoków i przyciemnienia nieba wykorzystamy kanał czerwony, natomiast do uzyskania efektu zbliżonego do zdjęcia w podczerwieni – zielony. Siłę efektu określimy, posługując się suwakiem Saturation (nasycenie). Im mniejsza jego wartość, tym więcej informacji z pozostałych kanałów trafi do końcowego zdjęcia. Poza tym plug-in pozwala na tonowanie obrazu, można np. przekształcić go w sepię.

Perspective Transformations

Przydatność: 3/5

Przeznaczenie: korekcja błędów perspektywy

Adres: www.vicanek.de Narzędzie ułatwiające korekcję błędów perspektywy, np. „walących się” ścian, które pojawiają się na zdjęciach architektury zrobionych uniesionym do góry aparatem (czyli w 90 proc. wypadków). Co prawda, zbliżone efekty można osiągnąć także za pomocą narzędzi wbudowanych w Photoshopa (filtr Lens Correction, polecenie »Free Transform«), ale wtyczka Perspective Transformations ułatwia zadanie właśnie tym, którzy nie są biegli w obsłudze owego programu. Perspektywę poprawiamy za pomocą trzech suwaków, które odpowiadają za korekcję pionową, boczną, a także obrót zdjęcia wokół własnej osi. Zadanie można sobie jeszcze ułatwić, włączając prostokątną siatkę. Plug-in jest nie tylko prostszy, ale także szybszy niż narzędzia z Photoshopa, dlatego można go polecić posiadaczom starszych pecetów, którym brakuje mocy do płynnej obsługi rozbudowanych narzędzi.

SkyGrad

Przydatność: 2/5

Przeznaczenie: symulacja filtrów połówkowych

Adres: www.cybia.co.uk/skygrad.htm Prosty filtr pozwalający symulować działanie filtrów połówkowych. Kolor efektu możemy dobrać za pomocą suwaków. Gdy uzyskany efekt okaże się naprawdę ciekawy, można zapisać go w postaci pliku. Niestety, plug-in nie pozwala na sterowanie układem gradientu, co ogranicza jego przydatność podczas edycji nietypowych kadrów.

PseudoIR

Przydatność: 2/5

Przeznaczenie: symulacja efektu podczerwieni

Adres: www.cybia.co.uk/pseudoir.htm Dzięki temu plug-inowi uzyskamy ciekawy efekt zbliżony do czarno-białego filmu, uczulonego na podczerwień. Poza sterowaniem natężeniem efektu możemy także dodać ziarno do obrazu oraz kolorową tonację. Innymi słowy – to ciekawy filtr dla adeptów fotografii krajobrazu. Podobnie jak w filtrze SkyGrad, ustawienia można zapisywać w postaci pliku i wykorzystywać je, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Virtual Photographer

Przydatność: 4/5

Przeznaczenie: style tematyczne

Adres: www.optikvervelabs.com Ta wtyczka oferuje kilkadziesiąt wysokiej jakości efektów artystycznych, które można bez dodatkowych zabiegów dodać do własnych zdjęć. Przeznaczone są one zarówno do obrazów czarno-białych, jak i barwnych. Większość z nich nawiązuje nie tyle do konkretnych technik fotograficznych, ile do stylów fotografii stosowanych w różnych mediach (np. fashion, newspaper, paparazzi) oraz w różnych formach fotografii artystycznej (np. glamour, high-key). Poza dodawaniem efektów predefiniowanych można tworzyć własne style fotografii i dodawać je do listy presetów.

Soft Vigniette

Przydatność: 1/5

Przeznaczenie: dodawanie winiety

Adres: www.xero-graphics.co.uk/set4/softvignette.htm Za pomocą tej wtyczki możemy dodać do zdjęcia stylową winietę, czyli przyciemnić obraz w rogach. Ta sztuczka jest często stosowana w celu zwiększenia głębi zdjęcia. Plug-in ma podstawowe opcje konfiguracji efektu: można dopasować kształt, układ i jego natężenie. Jednak wpływ zmiany ustawień na wygląd efektu jest niewielki. Zaawansowanym użytkownikom polecamy zatem skorzystanie z możliwości, jakie daje Photoshop.

Radiance

Przydatność: 1/5

Przeznaczenie: poprawianie portretów

Adres: www.xero-graphics.co.uk/set4/radiance.htm Filtr poprawiający wygląd zdjęć portretowych. Efekt przypomina nieco klasyczny ciemniowy Bleach Bypass, czyli ominięcie kąpieli wybielającej podczas obróbki filmu kolorowego. Skutkiem tego było połączenie na jednym zdjęciu obrazu kolorowego i czarno-białego. Powodowało to podniesienie kontrastu i spłaszczenie partii świateł. Efekt ten jest często stosowany do tworzenia wyrazistych portretów.

Mono Renditionizer

Przydatność: 2/5

Przeznaczenie: konwersja do tonacji czarno-białej

Adres: gopog.net/2007/11/12/mono-renditionizer-updated-to-391 Ciekawy plug-in do konwersji zdjęć, w wyniku której fotografia kolorowa zamieni się w czarno-białą. W pierwszym kroku możemy udoskonalić materiał wyjściowy, czyli zdjęcie kolorowe. Następnie za pomocą suwaków podobnych do tych, które znajdziemy w photoshopowym mikserze kanałów, dopasujemy parametry konwersji, a na końcu dodamy efekt lśnienia (Glow), który szczególnie przydatny jest przy tworzeniu portretów kobiet i niektórych pejzaży.

Luce

Przydatność: 2/5

Przeznaczenie: efekty świetlne

Adres: powerretouche.com/Divine_proportion_tutorial.htm Ciekawa wtyczka przeznaczona do tworzenia efektów świetlnych. Można określić źródło światła, a także w jaką stronę dany obiekt ma rzucać cień. Nadaje się np. do urozmaicania napisów dodawanych do fotografii. Możliwości plug-inu docenią przede wszystkim ci, którzy własne zdjęcia przerabiają na obramowane pocztówki.

Wtyczki bez Photoshopa

Aby stosować filtry przeznaczone do Photoshopa, wcale nie potrzebujemy tego drogiego edytora. Z większością tych narzędzi radzi sobie zarówno znacznie tańszy Photoshop Elements, jak i darmowy Irfan View. Jak w tym ostatnim programie uruchomić wtyczkę? Wystarczy wybrać z menu polecenie »Image | Effects | Adobe 8BF Filters« (lub wcisnąć kombinację klawiszy [Ctrl] + [K]), a następnie w oknie dialogowym, które się pojawi, kliknąć »Add 8BF Filters« i wskazać programowi katalog, w którym mamy plug-iny. Aby uruchomić plug-in, wystarczy zaznaczyć go na liście i kliknąć »Start selected filter«.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.