Podkreślamy główny motyw, usuwamy zakłócenia

Podkreślamy główny motyw, usuwamy zakłócenia

Problem
Problem

Modelka przybrała efektowną pozę, ale słupki i cień widoczne na drugim planie przeszkadzają w odbiorze fotografii. Sprawiają one, że ujęciu brakuje właściwego dla tej pozy spokoju. Poza tym zupełnie zbędne są liczne pieprzyki i fałdki na szyi.

Fotografujemy inaczej

Podczas fotografowania zwracajmy uwagę nie tylko na główny motyw, ale również na jego otoczenie i wszelkie elementy, które mogłyby odciągać wzrok widza od tego, co fotograf uznał za istotne. Mamy w tym względzie dwie możliwości. Możemy umieścić modela gdzie indziej albo zmienić perspektywę. Poza tym dzięki przysłonie otwartej na przykład do wartości 5,6 i ustawieniu ogniskowej na ok. 100 mm możemy rozmyć przeszkadzające tło. Należy też zwracać uwagę na szczegóły. Fałdek na skórze możemy często uniknąć, pamiętając o bardziej przemyślanym ustawieniu ciała. Tutaj na przykład wystarczyłoby, gdyby modelka przechyliła głowę nieco bardziej w górę i do tyłu.

Poprawki w komputerze

W tym przypadku najwygodniej będzie użyć photoshopowego stempla klonowania. Dzięki niemu szybko pozbędziemy się przeszkadzających fragmentów zdjęcia. Podczas retuszu skóry najlepiej wybierać małą końcówkę pędzla o miękkiej krawędzi – wówczas retusz będzie tak precyzyjny, że obserwator w ogóle nie zauważy oszustwa. Kliknięcie myszką przy wciśniętym klawiszu [Alt] ustala miejsce pobierania pikseli źródłowych. Następnie wystarczy  skorygować problematyczne miejsca.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.