Prawidłowe rozpoznawanie wagi zgłoszenia o błędzie ACPI

W przypadku niektórych komputerów z systemem Vista, pomimo braku błędów wyświetlonych w Menedżerze urządzeń i pomimo że komputer działa bez zarzutu, w dzienniku systemowym jest odnotowywany błąd »System ACPI BIOS nie zawiera przerwania dla urządzenia w gnieździe PCI«. O co tu chodzi?

Zgłoszenie tego błędu nie ma nic wspólnego z naszą płytą główną. Jest to znany błąd Visty, do którego Microsoft otwarcie się przyznał w jednym z artykułów Knowledge Base (patrz http://support.microsoft.com/kb/930062/pl), przy okazji dokładniej go opisując. Z artykułu wynika, że błąd występuje w komputerach, których płyty główne zawierają pewnego typu mostki PCI. Ostrzeżenie o błędzie jest jednak tylko fałszywym alarmem. Czy i kiedy Microsoft opublikuje łatkę wyłączającą to ostrzeżenie, na razie jeszcze nie wiadomo. Tymczasem przedstawiciele firmy radzą zwięźle: „Można bezpiecznie zignorować ten komunikat o błędzie”.

Jedynie w sytuacji, gdy rzeczywiście występuje błąd i w Menedżerze urządzeń wyświetlany jest żółty znak zapytania bądź informacja: »To urządzenie nie może odnaleźć wystarczającej ilości wolnych zasobów, których mogłoby użyć«, powinniśmy ostrzeżenie potraktować poważnie. W takim wypadku najszybciej pozbędziemy się ostrzeżenia poprzez wsadzenie kart PCI do innych slotów płyty głównej bądź też instalację nowych sterowników chipsetu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.