Prawidłowe rozpoznawanie wagi zgłoszenia o błędzie ACPI

W przypadku niektórych komputerów z systemem Vista, pomimo braku błędów wyświetlonych w Menedżerze urządzeń i pomimo że komputer działa bez zarzutu, w dzienniku systemowym jest odnotowywany błąd »System ACPI BIOS nie zawiera przerwania dla urządzenia w gnieździe PCI«. O co tu chodzi?

Zgłoszenie tego błędu nie ma nic wspólnego z naszą płytą główną. Jest to znany błąd Visty, do którego Microsoft otwarcie się przyznał w jednym z artykułów Knowledge Base (patrz http://support.microsoft.com/kb/930062/pl), przy okazji dokładniej go opisując. Z artykułu wynika, że błąd występuje w komputerach, których płyty główne zawierają pewnego typu mostki PCI. Ostrzeżenie o błędzie jest jednak tylko fałszywym alarmem. Czy i kiedy Microsoft opublikuje łatkę wyłączającą to ostrzeżenie, na razie jeszcze nie wiadomo. Tymczasem przedstawiciele firmy radzą zwięźle: „Można bezpiecznie zignorować ten komunikat o błędzie”.

Jedynie w sytuacji, gdy rzeczywiście występuje błąd i w Menedżerze urządzeń wyświetlany jest żółty znak zapytania bądź informacja: »To urządzenie nie może odnaleźć wystarczającej ilości wolnych zasobów, których mogłoby użyć«, powinniśmy ostrzeżenie potraktować poważnie. W takim wypadku najszybciej pozbędziemy się ostrzeżenia poprzez wsadzenie kart PCI do innych slotów płyty głównej bądź też instalację nowych sterowników chipsetu.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.