Przeglądanie plików systemowych, do których Windows zwykle zabrania dostępu

Jako administrator mamy możliwość przyznania sobie brakujących uprawnień. Jednak będzie to zmiana ustawień na stałe, co zwykle nie jest pożądane. Jeżeli rozszerzone uprawnienia dostępu są nam niezbędne jedynie tymczasowo, możemy pracować, dysponując prawami systemowymi.

Dzięki oferowanemu przez Windows poleceniu »at« automatycznie uruchomimy dowolną aplikację o wybranej porze. Uruchomiony w ten sposób program posiada uprawnienia systemowe. Aby narzędzie zadziałało, musimy obok nazwy aplikacji podać jeszcze dwa kolejne parametry. Są to: czas uruchomienia oraz przełącznik »/inter-active«, który umożliwia komunikację z aplikacją. Z menu Start wybieramy polecenie »Uruchom«, po czym wpisujemy:

at [hh:mm] /interactive [Nazwa programu]

Umieszczone powyżej [hh:mm] zastępujemy przez aktualnie wyświetlany w Zasobniku systemowym czas, zwiększony o minutę, po czym klikamy przycisk »OK«. Wystarczy odczekać minutę, a system operacyjny uruchomi aplikację dysponującą maksymalnymi prawami. Może to być na przykład Eksplorator Windows, który teraz otworzy wcześniej zablokowane foldery.

Opisana metoda przyda się, na przykład gdy w folderze System Volume Information zagnieździł się wirus. W celu usunięcia go musimy albo przydzielić sobie odpowiednie prawa dostępowe, albo uruchomić antywirusa z uprawnieniami systemowymi. Administratorzy również w przypadku Rejestru spotkają się z ograniczeniami. Na przykład Windows zapisuje informacje o kontach

w bazie danych SAM w kluczu »HKEY_LOCAL_MACHINE\SAM«. Aby uzyskać dostęp do głębiej umieszczonych kluczy, konieczne są uprawnienia systemowe.