Vista prowadzi dziennik, w którym odnotowuje występujące błędy.

Sprawdzenie niezawodności systemu operacyjnego i aplikacji

Dostępne w Windows Vista monitory niezawodności i wydajności umożliwią ocenę stanu naszego systemu.

Dostępne w Windows Vista monitory niezawodności i wydajności umożliwią ocenę stanu naszego systemu.


Uruchomienie narzędzia

: Narzędzie uruchomimy, klikając polecenie »Start | Panel sterowania«. Następnie wybieramy kategorię »System i konserwacja«, po czym klikamy ikonę »Narzędzia administracyjne«. Jeżeli korzystamy z klasycznego widoku Panelu sterowania, dostaniemy się do tego samego okna poprzez podwójne kliknięcie ikony »Narzędzia administracyjne«. Aby wreszcie uruchomić Monitor niezawodności i wydajności, klikamy ikonę umieszczoną z prawej strony okna prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy polecenie »Uruchom jako administrator«. Decyzję autoryzujemy poprzez wybranie dowolnego konta administratora i wpisanie hasła. Jeżeli natomiast już pracujemy na koncie z uprawnieniami administratora, możemy po prostu dwukrotnie kliknąć ikonę »Monitor niezawodności i wydajności«.

Sprawdzenie wykorzystania zasobów

: Narzędzie uruchomi się z otwartą belką »Przegląd zasobów«. System operacyjny w widoku ogólnym przedstawi nam diagramy określające zużycie zasobów procesora, nośnika danych, sieci oraz pamięci operacyjnej. Poniżej znajdziemy szczegółowe informacje o wybranych sekcjach, np. dotyczące odczytów i zapisów na dysku twardym czy też wykorzystania procesora przez pojedyncze procesy. W wierszu tytułowym klikamy umieszczoną z prawej strony, skierowaną w dół strzałkę i otwieramy tabele z interesującymi nas informacjami. Tabele ułatwią nam rozeznanie się w aktualnej kondycji systemu operacyjnego.

Ocena niezawodności

: Jeszcze ciekawszym narzędziem jest Monitor niezawodności, który w przejrzysty sposób informuje o stabilności systemu Windows Vista. Dodajmy, że dane o pracy systemu operacyjnego są zbierane już od dnia jego instalacji. Do Monitora niezawodności dostaniemy się poprzez wybranie w znajdującym się z lewej strony drzewku »Niezawodność i wydajność | Narzędzia monitorowania | Monitor niezawodności«. Narzędzie zbiera informacje o zainstalowanych oraz usuniętych aplikacjach, odnotowuje również błędy w działaniu aplikacji, sprzętu, samego systemu Windows oraz błędy niemieszczące się w powyższych kategoriach. Korzystając z paska czasu umieszczonego przy górnej krawędzi okna, łatwo dowiemy się, kiedy dokładnie jakie wydarzenia miały miejsce. Zawarty na wykresie indeks niezawodności przyjmuje wartości z przedziału od 1 do 10. Poza tym aktualna wartość indeksu dla systemu jest umieszczona z prawej strony paska czasu. Indeks niezawodności ma w dniu instalacji Visty wartość 10. Każde negatywne wydarzenie powoduje stopniowe obniżanie tej wartości, podczas gdy bezproblemowa praca systemu operacyjnego powoduje wzrost wartości.

Gdy na pasku czasu wybierzemy konkretny dzień, w dolnej części okna zostaną wyświetlone dodatkowe szczegóły dotyczące wydarzeń z danego dnia. W ten sposób nie tylko ustalimy, które aplikacje odmówiły posłuszeństwa podczas pracy, ale również sprawdzimy, kiedy występowały błędy w pracy systemu negatywnie wpływające na indeks niezawodności. Korzystając z indeksu, możemy łatwo rozpoznać sprawców problemów i potem na przykład odinstalować lub zaktualizować błędnie działającą aplikację, co powinno poprawić stabilność naszego systemu.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.