W Viście odnalezienie procesu ogranicza się do wybrania polecenia z menu kontekstowego.

Uzyskanie dostępu do tymczasowo wypakowywanych plików z archiwów instalacyjnych

Wielu producentów sprzętu oferuje wielkie pakiety instalacyjne typu wszystko w jednym, na przykład do kart dźwiękowych czy graficznych, które obok najnowszych sterowników od razu instalują wszystkie dołączone aplikacje. Tymczasem my chcemy jedynie zaktualizować sterownik.

Często archiwa instalacyjne są zbudowane tak, że przed rozpoczęciem instalacji wypakowują swoją zawartość do tymczasowego folderu i dopiero potem wykonują kolejne kroki. Możemy wykorzystać taki właśnie sposób działania instalatorów. Uruchamiamy instalator  i dochodzimy tylko do momentu ujrzenia ekranu powitalnego, zawierającego żądanie kliknięcia przycisku »Dalej«. Jednak teraz przycisku tego nie klikamy.

W przypadku Windows XP uruchamiamy Eksplorator i wpisujemy w Pasku adresowym „%userprofile%”, po czym naciskamy klawisz [Enter]. Teraz przechodzimy do głębiej ukrytego folderu „Ustawienia lokalneTemp”. Następnie wybieramy polecenie »Widok | Szczegóły« i wyszukujemy folder z nazwą zakończoną „.TMP”, który w kolumnie »Data modyfikacji« będzie miał aktualny czas. Właśnie w tym folderze zostały umieszczone tymczasowo rozpakowane pliki.

W przypadku Visty często sprawdza się skorzystanie z pomocy Menedżera zadań, uruchamianego z użyciem kombinacji klawiszy [Ctrl]+[Alt]+[Delete]. W menedżerze przechodzimy do zakładki »Aplikacje« i szukamy wpisu uruchomionego procesu instalacyjnego. Po znalezieniu wpisu klikamy go prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy polecenie »Przejdź do procesu«. Spowoduje to przejście do zakładki z procesami, w której zaznaczony będzie przyporządkowany aplikacji wpis. Klikamy prawym przyciskiem myszy proces, następnie wybieramy polecenie »Otwórz lokalizację pliku«. W efekcie tego w Eksploratorze Windows zostanie otwarty folder z tymczasowymi plikami. Jeżeli zamiast tego zobaczymy folder z instalatorem, musimy odpowiedni folder wyszukać ręcznie, podobnie jak w przypadku Windows XP.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.