Na konferencji MAX 2008 zaprezentowano przedpremierową wersję oprogramowania Adobe Flash Player 10 do telefonów komórkowych

Wielka rozbudowa platformy Flash

Podczas konferencjii Adobe MAX 2008 firma Adobe poinformowała o dalszej rozbudowie platformy Adobe Flash – kompleksowego systemu zintegrowanych narzędzi, środowisk, klientów i serwerów.

Nowością na platformie Adobe Flash jest oprogramowanie Adobe Flash Catalyst (znane poprzednio pod roboczą nazwą Thermo). Jest to profesjonalne narzędzie do projektowania interakcji służące do szybkiego tworzenia interfejsów aplikacji i treści interaktywnych bez generowania kodu oprogramowania. Oprogramowanie Flash Catalyst umożliwia importowanie grafiki utworzonej za pomocą programów Adobe Creative Suite 4 z pełnym zachowaniem jakości obrazu oraz szybką konwersję tej grafiki na elementy dynamiczne, takie jak przyciski, paski przewijania, pola do wprowadzania danych itd. Gotowe projekty można publikować bezpośrednio w środowiskach Flash Player lub AIR. Uczestnikom Konferencji Adobe MAX udostępnioną również przedpremierową wersję środowiska Flex Builder służącego do tworzenia aplikacji typu RIA. Środowisko Gumbo zwiększa wydajność realizacji projektów poprzez udoskonalenie przepływu pracy podczas projektowania i tworzenia produktów za pomocą Adobe Flash Catalyst oraz dzięki usprawnieniu podstawowych narzędzi do programowania, takich jak debuger, program profilujący i edytor kodu.

Wydajniejszy AIR

Kolejną nowością pokazywaną na konferencji Adobe MAX jest oprogramowanie Adobe AIR 1.5, główny element platformy Adobe Flash, który pozwala programistom tworzącym strony internetowe udostępniać aplikacje RIA poza przeglądarką. Oprogramowanie Adobe AIR 1.5 oferuje nowe funkcje i udoskonalenia zwiększające wydajność. Zawiera moduł HTML o otwartym dostępie do kodu źródłowego pod nazwą WebKit oraz dostępny w tym module nowy interpretator „SquirrelFish”. Środowisko Adobe AIR 1.5 zawiera również nową, zaszyfrowaną bazę danych, która spełnia wymogi przepisów dotyczących bezpieczeństwa przedsiębiorstw poprzez bezpieczne zapisywanie danych w komputerach klientów. Środowisko AIR 1.5 jest wyposażone ponadto w funkcje wprowadzone w oprogramowaniu Adobe Flash Player 10, takie jak obsługa niestandardowych filtrów i efektów, bezpośrednia obsługa transformacji i animacji trójwymiarowych oraz rozbudowane możliwości formatowania i układu tekstu. Środowisko Adobe AIR 1.5 można już pobrać bezpłatnie w wersji do systemów Windows i Mac, natomiast wersja do systemu Linux zostanie udostępniona prawdopodobnie jeszcze przed końcem tego roku.

Flash Player na innych platformach

Przedpremierowa wersja oprogramowania Adobe Flash Player 10 do 64-bitowego systemu Linux jest już dostępna w serwisie Adobe Labs pod adresem www.adobe.com/go/linux64player. Jest to efekt coraz większego zaangażowania firmy Adobe w zaspokajanie potrzeb społeczności użytkowników systemu Linux oraz dążenia do zapewnienia zgodności oprogramowania Flash Player z jak najszerszą gamą platform. Umożliwia to łatwiejszą bezpośrednią instalację pod kontrolą 64-bitowych systemów Linux i eliminuje potrzebę emulacji architektury 32-bitowej. Ponadto, na konferencji MAX 2008 zaprezentowano przedpremierową wersję oprogramowania Adobe Flash Player 10 do telefonów komórkowych, którą wyposażono w najnowsze rozwiązania opracowane podczas realizacji projektu Open Screen. Innowacje wprowadzone w platformie Adobe Flash stanowią trzon projektu Open Screen ― inicjatywy mającej na celu zapewnienie dostępu do treści multimedialnych na różnych urządzeniach, m.in. komputerach osobistych, urządzeniach przenośnych i urządzeniach elektronicznych powszechnego użytku. Dostęp ten jest możliwy dzięki jednolitemu środowisku uruchomieniowemu, które jest przystosowane do potrzeb otwartych przeglądarek internetowych i aplikacji autonomicznych.

Serwery flashowe z nowymi standardami

Adobe zaprezentowało również oprogramowanie Adobe Flash Media Interactive Server 3.5 i Adobe Flash Media Streaming Server 3.5. Serwery te są wyposażone w nowe opcje udostępniania mediów, takie jak: dynamiczna transmisja strumieniowa, rozszerzona obsługa standardu wideo H.264 i audio High Efficiency AAC (HE-AAC) oraz możliwość zatrzymania, odtwarzania i wyszukiwania na żywo w transmitowanym strumieniu danych. Innowacje te poprawiają jakość obrazu wideo udostępnianego przez Internet i oferują użytkownikom dostęp do bogatszych interaktywnych treści multimedialnych. Nowe wersje prezentowane podczas konferencji Adobe MAX w San Francisco dają możliwości udostępniania aplikacji interaktywnych i aplikacji do obsługi mediów społecznościowych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.