Windows 7 pozwoli na uruchomienie aplikacji DirectX 10 na starszym sprzęcie

Dzięki specjalnym algorytmom w Windows 7, będziesz mógl uruchamiać gry i aplikacje pisane pod DirectX 10 mając kartę graficzną obsługującą tylko DirectX 9.

DirectX 10 nie miał ani łatwego dzieciństwa, ani łatwego życia. Multimedialne API Microsoftu nie przyjęło się za dobrze, mimo rewolucyjnych technologii, ze względu na kiepską implementację w grach i kartach graficznych. Efektem tego była nieznacznie lepsza grafika przy znacznie większym obciążeniu procesora graficznego, co w konsekwencji zmniejszyło popyt na sprzęt zgodny z DirectX 10. A to z kolei oznacza brak motywacji u programistów do dalszego wykorzystywania możliwości API.

Windows 7 umożliwi generowanie grafiki w jakości DirectX 10 na sprzęcie kompatybilnym tylko z DirectX 9. Direct3D 10Level9 nie działa oczywiście tak samo wydajnie, jak w wypadku sprzętowej obsługi DirectX 10, albowiem korzysta z mocy obliczeniowej procesora głównego. Dla kart zintegrowanych oraz innych nietypowych rozwiązań będzie jeszcze dodatkowy moduł, o nazwie Direct3D WARP10. Windows Advanced Rasterization Platform, jest w stanie pracować nawet w trybie filtrowania anizotropowego i ośmiokrotnego wygładzania krawędzi.

Czy skorzystają na tym entuzjaści najnowszych gier komputerowych? Nie bardzo. Wyniki wydajności, jakie Microsoft przedstawił na Microsoft Developer Network na przykładzie gry Crysis nie są obiecujące. O co więc tyle zachodu? O projektowanie nowych aplikacji, które nie są tak wymagające, jak Crysis, a również mogłyby skorzystać z udogodnień, jakie daje DirectX 10. Potrzeba testowania programu osobno na sprzęcie DirectX 9 i DirectX 10 czyni ten proces nieopłacalnym, w efekcie wszystkie są pisane pod DirectX 10. Wraz z premiera (i popularyzacją) Windows 7, DirectX 9 będzie mógł na zawsze odejść w zapomnienie.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.