Zwolnienie zbędnego hamulca przy starcie systemu

Hamulec nazywa się w tym przypadku dynamiczny adres IP. Możemy usunąć problem, ustalając stały adres IP. W tym celu otwieramy »Start | Połącz z | Pokaż wszystkie połączenia«. W okienku klikamy prawym przyciskiem myszki »Połączenie lokalne« z modemem DSL i wybieramy polecenie kontekstowe »Właściwości«. Na liście zaznaczamy »Protokół internetowy (TCP/IP)« i znowu klikamy »Właściwości«. W następnym oknie zaznaczamy opcję »Użyj następującego adresu IP«.
Dwukrotne kliknięcie tej opcji umożliwia nadanie stałego adresu IP.
Dwukrotne kliknięcie tej opcji umożliwia nadanie stałego adresu IP.

Ważne są tylko wpisy w pozycjach »Adres IP« i »Maska podsieci«. Wszystkie pozostałe wymienione poniżej wartości nie muszą być edytowane. Nasz »Adres IP« to może być na przykład »192.168.0.1«, ale nie dowolny adres. Obszar adresowy »192.168.x.x« (gdzie x oznacza wartości od 0 do 255) jest zarezerwowany dla sieci lokalnych; wprowadzenie innych wartości może prowadzić do problemów. Jako maskę podsieci wpiszmy »255.255.255.0«. Zmiany potwierdzamy, dwukrotnie klikając »OK«, i restartujemy komputer. Jeśli mamy skonfigurowane jeszcze inne połączenia LAN, również im możemy przypisać stałe adresy IP.

Wyjaśnienie:

Sieć, do której jest podłączony modem DSL, pracuje w standardzie TCP/IP. Protokół ten rozróżnia każde urządzenie w obrębie systemu na podstawie jednoznacznego adresu IP. Jeśli adresy nie są określone, Windows przy starcie systemu próbuje je uzyskać od serwera DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol). Serwer taki przypisuje każdemu urządzeniu dynamiczny adres IP. Ponieważ jednak modemy DSL, w odróżnieniu od ruterów DSL, nie dysponują serwerem DHCP, Windows niepotrzebnie czeka na odpowiedź, co spowalnia działanie systemu.

Więcej:bezcatnews