Zakupy przez Internet zawsze okupione są ryzykiem, które można jednak zminimalizować

Atak fałszywych Mikołajów

Okres świąteczny jest nie tylko atrakcyjny dla właścicieli internetowych sklepów, ale również dla cyberprzestępców. G DATA podpowiada, jak uniknąć Mikołajów-oszustów.

Z raportu „Świąteczne prezenty i wydatki” przygotowanego przez TNS OBOP wynika, że Polacy przeznaczą w tym roku na świąteczne zakupy około 20,5 miliarda złotych. W świetle szybko rosnącej popularności sklepów internetowych i światowego kryzysu, który powoduje że Polacy szukając oszczędności coraz częściej wybierają tańsze zakupy w sieci, można spodziewać się znacznego wzrostu aktywności różnego rodzaju „Fałszywych Mikołajów”.

G DATA Software przestrzega przed podejrzanie atrakcyjnymi ofertami wcześniej nieznanych sklepów internetowych. Mogą się one okazać oszustwem lub próbą wyłudzenia poufnych danych dostępowych do witryn bankowych, internetowych sklepów czy serwisów płatności online. Przykładem tego jest wykryty trojan PWS.ChromeInject.A, o którym niedawno pisaliśmy.

Jak zatem uniknąć internetowych oszustów, podających się za Mikołajów?
  1. Staraj się kupować w znanych, renomowanych sklepach internetowych. Unikaj sklepów, które nie umożliwiają bezpiecznego logowania poprzez SSL – poznasz je po braku prefiksu „https” w adresie oraz ikony kłódki w rogu przeglądarki.
  2. Unikaj wysyłania pieniędzy za granicę, zwłaszcza na wschodnio-europejskie konta firm oferujących przekazy pieniężne.
  3. Porównywarki cen są przydatne, ale przy wyborze sklepu należy też zwrócić uwagę na jego renomę.
  4. Miejsce niechcianych maili „charytatywnych” jest w koszu – poważne organizacje dobroczynne nigdy nie rozsyłają spamu.
  5. Podobnie należy traktować świąteczne e-kartki od nieznajomych, które od lat są bardzo popularną metoda dystrybucji szkodliwego oprogramowania.
  6. Podobnie jak w przypadku wszystkich zagrożeń, należy regularnie aktualizować program antywirusowy oraz system operacyjny, przeglądarkę internetową i inne aplikacje, w celu uchronienia się przed lukami bezpieczeństwa.
  7. Zabezpieczaj komputer pakietem bezpieczeństwa wyposażonym w skaner antywirusowy, filtry antyspamowe i antyphishingowe, firewall, a w przypadku korzystania z komputera przez dzieci – moduł kontroli rodzicielskiej.
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.