ustawienia wygaszacza ekranu

Automatyczne wylogowanie użytkowników za pośrednictwem wygaszacza ekranu

Wreszcie przerwa! Przeszkadzają nam jedynie wścibscy współpracownicy, którzy chętnie rzuciliby okiem na nasz niezabezpieczony komputer.... Niestety, zdarza się, że zapominamy się wylogować i komputer pozostaje otwarty dla innych.

Wykorzystajmy wygaszacz ekranu, który nas automatycznie wyloguje z systemu operacyjnego. Dzięki temu przy okazji zwiększymy bezpieczeństwo naszych plików.

Odpowiedni wygaszacz znajdziemy w Resource Kit do Windows Server 2003, który za darmo pobierzemy ze strony www.microsoft.com/downloads. W pole wyszukiwania wpisujemy „Windows Ser-ver Resource Kit”, po czym klikamy »Go«. Na stronie z wynikami znajdziemy odpowiedni odnośnik do Resource Kit.

Po zainstalowaniu pakietu przechodzimy w Eksploratorze do folderu »C:Program FilesWindows Resource KitsTools«. Tutaj odnajdujemy plik »winexit.scr«, który klikamy prawym przyciskiem myszy, następnie z menu kontekstowego wybieramy polecenie »Zainstaluj«. Dzięki temu dostaniemy się bezpośrednio do okna ustawień wygaszaczy ekranu w Panelu sterowania. W celu konfiguracji klikamy »Ustawienia«. Aby wylogowanie się powiodło, musimy zezwolić wygaszaczowi ekranu na zamykanie wszystkich aplikacji. W tym celu aktywujemy opcję »Force application termination«. Zwróćmy jednak uwagę, że w efekcie tego możemy utracić niezapisane zmiany. Warto zatem zwiększyć czas wyświetlania ostrzeżenia do przykładowo »60« – w razie wątpliwości pozostanie nam wystarczająco dużo czasu na reakcję. W dolnej części okna wpisujemy tekst, który będzie wyświetlany przed wylogowaniem, po czym zamykamy okno, klikając »OK«. Teraz jeszcze tylko ustalamy wartość dla »Czekaj« w minutach. Nowy wygaszacz ekranu zostanie aktywowany po kolejnym kliknięciu przycisków »Zastosuj« oraz »OK«.

Porada:

W Windows XP jest też inny sposób na zablokowanie dostępu do komputera –wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy [Windows] + [L].

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.