Cyberprzestępcy wykorzystują nasz strach przed rozdmuchanym przez media kryzysem ekonomicznym

Globalna recesja sprzyja przestępczości elektronicznej

Raport na temat przestępczości wirtualnej

McAfee opublikował doroczny raport z badań nad przestępczością elektroniczną. Eksperci ostrzegają w nim, że wywołana perspektywą recesji atmosfera zaniepokojenia, panująca wśród konsumentów, tworzy warunki sprzyjające internetowym oszustwom. Zagrożenia ekonomiczne odwracają też uwagę polityków całego świata od bezpieczeństwa systemów informatycznych obsługujących gospodarkę, na skutek czego działania przeciwko przestępczości internetowej mają zbyt niski priorytet. Eksperci ostrzegają też, że wymagane jest przeznaczenie znacznych środków na międzynarodową walkę z przestępczością elektroniczną. Bez nich istnieje poważne ryzyko spadku zaufania konsumentów, co może dodatkowo spowolnić proces przywracania wzrostu gospodarki światowej w roku 2009.

Raport na temat przestępczości wirtualnej (Virtual Criminology Report), publikowany co roku przez firmę McAfee, przedstawia wyniki analizy globalnych trendów w dziedzinie bezpieczeństwa systemów informatycznych. Uwzględniane są w nim dane dostarczane przez czołowych naukowców, prawników, przedstawicieli organów ścigania i ekspertów do spraw bezpieczeństwa z całego świata. Tegoroczny raport wskazuje na następujące problemy:

  • Cybernetyczny kryzys kredytowy – trudna sytuacja gospodarcza powoduje, że wiele osób szuka w Internecie łatwych możliwości zarobku, z czego korzystają cyberprzestępcy. W celach zarobkowych wiele osób zgadza się dodawać złośliwy kod do swoich stron internetowych. Zdesperowane osoby szukające pracy są wykorzystywane jako figuranci do prania brudnych pieniędzy zarobionych przez cyberprzestępców – występują oni jako rzekomi „zagraniczni przedstawiciele handlowi” lub „kierownicy dostaw”.
  • Rozproszenie uwagi instytucji rządowych – w sytuacji, gdy uwaga rządów skupiona jest na trudnościach gospodarczych, walka z przestępczością elektroniczną schodzi na dalszy plan, co sprzyja gwałtownemu wzrostowi skali przestępstw.
  • Niedobór specjalistów – służby oddelegowane do walki z przestępczością elektroniczną często nie dysponują specjalistyczną wiedzą niezbędną do efektywnego jej zwalczania. Brak bieżących szkoleń specjalistycznych, niedostateczne wynagrodzenia i brak jasnych perspektyw rozwoju powodują odpływ specjalistów do sektora prywatnego, a nawet do grup zajmujących się nielegalną działalnością.
  • Działanie z ukrycia – Ruch sieciowy jest często przekierowywany przez komputery w innych państwach w celu ukrycia rzeczywistego źródła ataków. Największymi kryjówkami cyberprzestępców stały się Rosja i Chiny. Tymczasem rolę kozła ofiarnego cyberprzestępczości coraz częściej pełni Brazylia.
  • Bariera granic – możliwości egzekwowania prawa są ograniczone do terytorium państw, podczas gdy cyberprzestępcy działają ponad ich granicami. Komunikacja i współpraca pomiędzy państwami jest niedostateczna. Lokalne problemy i priorytety spychają globalne działania na dalszy plan, zaś prawo międzynarodowe wdrażane jest z lokalnymi i regionalnymi modyfikacjami, które utrudniają określanie właściwości sądów i negocjowanie ekstradycji.

Pełen tekst raportu firmy McAfee – Virtual Criminology Report 2008 – można pobrać z witryny http://www.mcafee.com/fightcybercrime.

Robert Żelazo, dyrektor generalny McAfee na Polskę oraz Robert Dąbroś, specjalista ds. bezpieczeństwa komentują raport w poniższym materiale wideo: