menedżer zadań windows

Oszczędzanie miejsca podczas tworzenia kopii zapasowej partycji systemowej

Bezpieczeństwo danych jest dla nas kwestią kluczową, dlatego regularnie tworzymy kopie naszego systemu Windows. Ale mimo że na partycji znajdują się jedynie nieliczne ważne aplikacje, rozmiar kopii zapasowej systemu jest ogromny.

Przyczyną takiej wielkości kopii zapasowych jest plik wymiany „pagefile.sys”, który podczas tworzenia kopii jest również zabezpieczany. Po prostu przenieśmy ten plik na inny napęd – dzięki temu następna kopia bezpieczeństwa partycji systemowej będzie mniejsza o kilka gigabajtów.

Zastanówmy się najpierw, na którym napędzie chcemy umieścić plik wymiany. Możemy również utworzyć oddzielną partycję o rozmiarze na przykład 5–10 GB jedynie dla pliku wymiany. Korzyścią będzie wówczas przyspieszenie działania systemu, gdyż plik wymiany nie będzie tak mocno pofragmentowany, jak w sytuacji gdy Windows porozrzuca go po dużej partycji, a później musi mozolnie odnajdywać poszczególne jego części.

W celu konfiguracji wchodzimy w menu Start i klikamy prawym przyciskiem myszy »Komputer«, następnie z menu podręcznego wybieramy »Właściwości«. W kolejnym oknie klikamy »Zaawansowane ustawienia systemu« – zostanie otwarte okno »Właściwości systemu«. Teraz przechodzimy do zakładki »Zaawansowane«,w sekcji »Wydajność« klikamy przycisk »Ustawienia«. W zakładce »Zaawansowane« wybieramy »Zmień«. Wreszcie ujrzymy okno dialogowe »Pamięć wirtualna«. Tam odznaczamy opcję »Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich dysków«. W znajdującym się poniżej polu wyświetlona jest lista dostępnych napędów. Wybieramy partycję, na której ma zostać zapisany plik „pagefile.sys”, po czym zaznaczamy »Rozmiar kontrolowany przez system« i klikamy »Ustaw«. Dla pozostałych napędów zaznaczamy »Bez pliku stronicowania«.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.