75% ankietowanych bez zgody przełożonych używa w celach służbowych pamięci przenośnych, a 63% nie przekazało swoim zwierzchnikom informacji o utracie urządzania z danymi

Pamięci przenośne znowu groźne

Malware

Prawie 12% wykrytych w listopadzie infekcji było spowodowanych przez zagrożenia należące do rodziny oznaczanej przez laboratoria ESET jako INF/Autorun, infekującej komputery użytkowników poprzez pliki automatycznego startu danego nośnika. W rozprzestrzenianiu się tych zagrożeń pomagają sami użytkownicy, którzy coraz częściej przenoszą dane z wykorzystaniem właśnie pamięci przenośnych typu pendrive.

Wśród pozostałych zagrożeń atakujących użytkowników w listopadzie ESET wymienia konie trojańskie Win32/PSW.OnLineGames (wykradają loginy oraz hasła graczy sieciowych MMORPG) oraz robaka internetowego Pacex.Gen, który bardzo skutecznie ukrywa obecność programów służących do wykradania haseł. W ostatnim zestawieniu znalazła się również grupa koni trojańskich Win32/Qhost, modyfikujących ustawienia DNS na zainfekowanym komputerze użytkownika, przez co zmianie ulega mapowanie nazwy domeny do konkretnego adresu IP. W efekcie użytkownik wpisując w pasek adresowy przeglądarki adres internetowy swojego banku może znaleźć się na stronie, która będzie jej wierną kopią. Zalogowanie się na takiej stronie może skończyć się dla internauty przykrą niespodzianką – kradzieżą realnych środków zgromadzonych na koncie w e-banku.

Lista zagrożeń powstaje dzięki ThreatSense.Net – systemowi raportowania, stworzonemu przez ponad 10 milionów użytkowników programów ESET Smart Security oraz ESET NOD32 Antivirus. Podejrzanie zachowujące się aplikacje przesyłane są do laboratoriów firmy ESET, gdzie poddawane są szczegółowej analizie, na podstawie której tworzone są niezbędne sygnatury nowych wirusów oraz raporty o zagrożeniach obecnych w sieci. Dzięki pomocy użytkowników udało się do tej pory zidentyfikować ponad 10.000 różnych zagrożeń.