FOXCONN Blood RAGE

Płyta główna dla żądnych krwi entuzjastów

FOXCONN przedstawił najnowszą i najwydajniejszą płytę główną z segmentu Quantum Force. Blood RAGE jest przeznaczona dla entuzjastów wymagających od swojego komputera wydajności.

Oparta na chipsecie Intel X58 płyta główna Blood RAGE obsługuje najnowsze procesory  Intel Core i7 i i7 Extreme oraz 3-kanałowe pamięci DDR3. Dzięki technologii Intel Turbo Boost aplikacje jednowątkowe również zyskują na prędkości działania, gdyż procesor automatycznie podnosi częstotliwość pracy, jeśli chociaż jeden rdzeń nie jest używany. Zintegrowany z procesorem kontroler pamięci zmniejsza opóźnienia oraz zwiększa szybkość przesyłu danych między rdzeniami procesora, likwidując przez to wąskie gardło jakim dotychczas była magistrala FSB. Blood RAGE obsługuje do 12 GB trzykanałowej pamięci DDR3 pracującej z prędkością do 1 800 MHz.

Płyta obsługuje jednocześnie technologie ATI CrossFireX i NVIDIA SLI. Z czterema slotami PCI Express 2.0 x16, CrossFireX działa w trybach 2 sloty o przepustowości x16 lub 4 sloty x8, a 3-way SLI w trybie 2 sloty x16 i 1 slot x8.  14-fazowy, hybrydowy system Quantum Power dostarcza stabilnego zasilania do systemu niezależnie od obciążenia. Modularna budowa 4in1 Quantum Cooler pozwala na łatwą zmianę pomiędzy chłodzeniem powietrzem (aktywnie i pasywnie), wodnym i za pomocą ciekłego azotu. Karta dźwiękowa SONAR X-Fi potrafi zamienić zwykły sygnał stereo na w wielokanałowy dźwięk przestrzenny. Obsługa CMSS-3D zwiększa realizm dźwięku przestrzennego w grach a EAX4.0 ulepsza efekty dźwiękowe w obsługiwanych grach. SONAR X-Fi wspiera także technologię bezstratnej kompresji dźwięku na zabezpieczonych płytach Blu-ray Disc i HD-DVD.

Nowością jest interfejs SAS (Serial Attached SCSI). Po raz pierwszy do komputera domowego mogą zostać podłączone nawet dwa wysoko wydajne urządzenia typu dysk twardy o prędkości obrotowej talerzy wynoszącej 15 000 rpm. Blood RAGE posiada również dwa złącza eSATA i sześć złącz SATA, dzięki którym można podłączyć standardowe dyski. Wewnętrzny kontroler z obsługą technologii Intel Matrix Storage pozwala na łatwe utworzenie macierzy dyskowej RAID w trybach 0 lub 1 w celu zwiększenia wydajności i/lub bezpieczeństwa przechowywania danych. Poza złączami eSATA łączność zewnętrzna zapewniają dwa wyjścia 1394a FireWire i 12 portów USB 2.0. Za łączność z siecią odpowiadają dwie gigabitowe karty sieciowe z funkcją Teaming, która pozwala na łączenie dwóch kart w jeden logiczny interfejs pozwalając na zwiększenie przesyłu danych.

Czasami podczas zaawansowanego overclockingu komputer przestaje odpowiadać. W tym wypadku zwykły reset nie ustawi komputera w odpowiedni dla overclockera sposób, limitując możliwości wymagającego podkręcania. Force Reset oprócz ponownego uruchomienia komputera powoduje automatyczne wywołanie procedur re-inicjalizujących procesor, kontroler pamięci i chipset, sprawdzających poprawność działania sprzętu oraz kontrolujących timingi. Force Reset zwiększa w znaczącym stopniu tolerancję na wyśrubowane ustawienia wprowadzone przez overclockera. Inną przydatną funkcją są przyciski Power/Reset znajdujące się na laminacie płyty głównej. Twin BIOS zabezpiecza przez uszkodzeniem BIOS-u, dzięki dwóm niezależnym i wyjmowanym kościom przechowującym kopię zapasową. Używając Twin BIOS, użytkownik może w prosty sposób przywrócić pełną funkcjonalność płyty głównej poprzez „hot flash”.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem debiutującym w Quantum Force są sensory obecne bezpośrednio na płycie głównej pozwalające na bezpośrednie mierzenie napięcia za pomocą woltomierza. Można w ten sposób monitorować napięcia procesora, pamięci i mostka północnego. Entuzjaści z pewnością docenią możliwość podłączenia systemów chłodzących procesor używanych dotychczas i przeznaczonych dla złącz LGA775. Dzięki przejściówce można je dostosować do chłodzenia procesorów Core i7. Opcjonalny Quantum Force Panel przyspiesza i ułatwia podkręcanie. Wystarczy włożyć go do slotu 5,25″ obudowy, podłączyć do Blood RAGE’a i już można zmieniać zegary, napięcia i prędkości obrotowe wiatraków. Wyświetlacz LCD dodatkowo podaje informacje POST podczas uruchamiania komputera.

Cena płyty głównej FOXCONN zostanie ujawniona w drugiej połowie stycznia 2009. Urządzenie jest objęte 36-miesięczną gwarancją producenta.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.