Poprawa kompozycji, ożywienie kolorów

Poprawa kompozycji, ożywienie kolorów

Problem
Problem

Odbicia motywów w spokojnej wodzie wciąż przyciągają uwagę fotografów. Niestety, nasze oczy często rejestrują scenę jako bardziej kolorową, niż robi to elektronika aparatu. Tak jest również w tym przypadku: jesienna atmosfera, a zwłaszcza mocne odcienie czerwieni i brązu nie zostały oddane tak, jak je pamiętamy.

Fotografuj inaczej

Również gdy fotografujemy aparatem cyfrowym, w takich sytuacjach jak opisana przyda się filtr polaryzacyjny nałożony na obiektyw. Wzmocni on kolory i uplastyczni wspaniałe, dynamiczne chmury na niespokojnym jesiennym niebie. Ale uwaga: filtr polaryzacyjny redukuje odbicia, które przecież chcemy tu zachować. Należy go więc obrócić tak, by uzyskać rozsądny kompromis pomiędzy nasyconymi barwami a widocznym odbiciem na wodzie. Oprócz tego trzeba pamiętać, że filtr polaryzacyjny blokuje sporo światła. Trzeba zatem albo otworzyć przysłonę o dwie wartości, albo zastosować dłuższy czas naświetlania.

Korekcja na komputerze

Zdjęcie zyska, jeśli skadrujemy je ciaśniej. Umieśćmy dom na środku obrazka i dajmy wodzie nieco więcej miejsca, co podkreśli odbicie. Do przycinania brzegów służy narzędzie Kadrowanie. Właściwy stosunek boków ustalimy na pasku opcji. Teraz zwiększmy nasycenie RGB oraz dodatkowo jeszcze osobno wzmocnijmy błękit nieba i wody.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.