Kadu 0.6.5
Kadu to nieoficjalny klient protokołu Gadu-Gadu dla systemów Linux, BSD oraz Mac

Rewolucja w open-source’owym komunikatorze Kadu

Kadu 0.6.5

Nowa wersja 0.6.5 jest przepisaniem wersji 0.6.0 na bibliotekę Qt4, z dodatkiem tylko kilku nowych funkcjonalności. Jednak w kodzie programu zaszły bardzo duże zmiany:

  • prawie całkowicie przepisano klasy biblioteki Qt3 na klasy biblioteki Qt w wersji 4,
  • system budowania aplikacji zastąpiono nowocześniejszym wieloplatformowym Cmake,
  • dodano obsługę silnika WebKit w oknie rozmowy i panelu informacyjnym co znacznie zwiększyło możliwości konfiguracji stylów,
  • ulepszono oficjalne wsparcie dla systemu Mac.

Kadu nadal umożliwia swobodną komunikację na wielu różnych platformach bez żadnych natrętnych reklam i zbędnych dodatków. Przeportowanie Kadu na bibliotekę Qt w wersji 4 udostępnia wiele nowoczesnych technologii. Część z nich (na przykład początki wsparcia dla stylów wykorzystujących możliwości silnika Webkit) wykorzystano już przy okazji omawianego wydania Kadu. Jednak zalety nowej biblioteki Qt w większym stopniu wykorzysta się w przyszłych wydaniach komunikatora.

Obecnie komunikator Kadu wygląda dobrze zarówno pod GNOME, KDE jak i Mac OS X. Używane są pasujące do danego systemu i środowiska graficznego style, które wyglądają po prostu naturalnie w danym środowisku. Co więcej w przyszłości, specjalnie dla użytkowników GNOME, autorzy planują dodać obsługę QGtkStyle, co sprawi, że Kadu będzie obsługiwało wszystkie style środowiska GNOME idealnie dopasowując się do jego wyglądu.

Dzięki przejściu na bibliotekę Qt4 oraz pracy użytkownika Kadu Grzegorza „mathela” Jabłońskiego i developera Kadu Tomasza Rostańskiego wersja Kadu przeznaczona dla systemu Mac OS X została znacznie ulepszona. Dodano moduł growl_notify umożliwiający powiadamianie o nowych wiadomościach w Kadu za pomocą programu Growl. Usprawniono wygląd modułu filtering tak, by wyglądał natywnie pod Mac OS X, poprawiono też wiele błędów specyficznych dla Kadu pod systemem Mac, takich jak: funkcjonowanie ikony w docku, wygląd aplikacji, problem z aktywacja, okna Kadu przy przyjściu wiadomości. Usprawniono także otwieranie linków w przeglądarce i programie pocztowym. Poprawiona została ogólna stabilność aplikacji, a dzięki modułowi qt4_sound nie jest już konieczne używanie zewnętrznej aplikacji do odtwarzania dźwięków.

Wspomniane unowocześnienie bazy technologicznej, ma której bazuje projekt Kadu, już w tej wersji przyniosło efekt w postaci ulepszonej obsługi pasków przycisków. Mogą być one obecnie rozmieszczone na większą liczbę sposobów, zarówno w poziomie, jak i w pionie. Przykładowo, w głównym oknie z listą kontaktów paski z przyciskami mogą być umieszczone w poziomie zarówno na górze, jak i na dole okna. Na zrzucie ekranu widocznym obok użytkownik Kadu w konfiguracji wyglądu wyłączył pokazywanie paska zmiany statusów. Dodatkowo przeniósł główny pasek przycisków z góry okna na dół oraz dodał do niego oddzielny przycisk – wraz z etykietą tekstową dla przycisku – umożliwiający zmianę statusów. Dzięki temu nasz użytkownik dowolnie skonfigurował sobie komunikator.

Powstał nowy moduł – qt4_sound, wykorzystujący technologię QtSound do obsługi dźwięku. Moduł ten działa na każdej platformie, gdzie zainstalowane jest QtSound. Dodatkowo, w efekcie konkursu na zestawy dźwiękowe dla Kadu, powstały nowe zestawy dźwięków, które można doinstalować do Kadu.

Wersja Kadu 0.6.5 została wzbogacone przez kilka nowych modułów:

  • qt4_docking – nowy moduł dokowania działający na wszystkich platformach wspieranych przez Qt 4 (Linux, Windows)
  • growl_notify – moduł powiadamiania za pomocą aplikacji Growl (działa pod Mac OS X)
  • osd_hints – nowy moduł powiadamiania inspirowany modułem osdhints_notify z Kadu 0.6.0

Przy okazji portu do biblioteki Qt4 powstała także inicjatywa stworzenia wersji Kadu przeznaczonej dla systemu Windows.