Wykopy pod kanalizację światłowodową na ul. Dolnej Wsi
Wykopy pod kanalizację światłowodową na ul. Dolnej Wsi

Światłowód prosto do domu

Dostęp do Internetu

FTTH to szerokopasmowa usługa teleinformatyczna, złożona w całości z urządzeń światłowodowych. Umożliwia ona doprowadzenie końcówki światłowodu do każdego z mieszkań na danym terenie. Nowo powstała sieć światłowodowa w dzielnicy Sikornik w Gliwicach będzie oferowała  transmisje takich mediów jak: cyfrowej telewizji JAMBOX w jakości HD, telefonii VoIP oraz szybkiego dostępu do Internetu. Oferowana szybkość łącza będzie dostosowana do potrzeb abonentów – w standardzie wynosi 10MB/s, lecz  technologiczne możliwości sieci to nawet 100 Mb/s.

Na przebudowie skorzysta również sieć Dronet, która obecnie funkcjonuje na Sikorniku, a oparta jest o strukturę kabli miedzianych. Stworzyli ją pracownicy i studenci z Politechniki Śląskiej.

Przebudowa sieci telekomunikacyjnej w Gliwicach jest możliwa dzięki istniejącej już infrastrukturze światłowodowej należącej do 3S Śląskich Sieci Światłowodowych. W ciągu 5 lat firma położyła na Śląsku 500 km kabli, a do sieci podłączyła tak ważne podmioty jak Śląska Akademicka Sieć Komputerowa, która jest operatorem łączy dla Politechniki Śląskiej. W ostatnim czasie spółka rozbudowała główny ring swojej sieci 3S Metro Ethernet o długości 120 km do przepływności 10Gb/s.