Czająca się ciemność

Świetlna gorączka

Wymiana żarówki w projektorze

Aktualnie dostępne żarówki do projektorów mają żywotność w przedziale od 2500 do 3000 roboczogodzin. Do tego momentu siła świecenia żarówki zmniejszy się o 50 procent. Gdy nie jesteśmy do końca pewni, czy kiepska jakość obrazu jest efektem zużycia żarówki, możemy sprawdzić wewnętrzny licznik przepracowanych godzin projektora. Jeżeli wartość licznika będzie wskazywać na odpowiednią liczbę roboczogodzin, będziemy musieli zamówić nowy moduł żarówki u producenta. Ceny modułu zaczynają się od 800 zł. Jeśli pomimo sprawdzenia licznika nie jesteśmy do końca przekonani o konieczności wymiany żarówki, możemy zmierzyć natężenie strumienia światła.

Sprawdzenie strumienia światła projektora

Do tego zadania będzie nam potrzebny luksomierz (prosty model można już kupić za ok. 150 zł). Ustawiamy projektor tak, aby przy ustawionym maksymalnym zoomie cały ekran projekcji był całkowicie wypełniony. Upewniamy się, że projektor świeci z maksymalną mocą, czyli z wyłączonym trybem oszczędzania energii i ustawioną na 100 procent jasnością. Biały obraz testowy wykonamy sami za pomocą aplikacji Paint systemu Windows. Po zaciemnieniu pomieszczenia sprawdzamy luksomierzem natężenie światła w dziewięciu równomiernie rozmieszczonych punktach na ekranie projekcyjnym. Dla wykonanych pomiarów wyliczamy wartość średnią, po czym mnożymy ją przez powierzchnię ekranu projekcyjnego (szerokość × wysokość w m2) – w efekcie uzyskamy natężenie światła projektora w lumenach (lm). Wartość tę porównujemy z zamieszczonym w instrukcji znamionowym natężeniem światła. Wynik różniący się o 100 lumenów to nie problem. Żarówka jest zużyta, gdy zmierzone natężenie światła okaże się mniejsze niż połowa wartości znamionowej.

Właściciele projektorów LCD powinni dokładnie przyjrzeć się wyświetlanemu obrazowi: jeżeli na białym ekranie widoczne są kolorowe plamy, oznacza to, że zużyciu uległ panel LCD. W tej sytuacji nie opłaca się wymieniać żarówki – najwyższy czas kupić nowy projektor.

OSTROŻNIE:

Jeżeli żarówka pękła z hukiem, powinniśmy zrezygnować z jej samodzielnej wymiany. Prawdopodobnie uszkodzone są również inne elementy projektora, w efekcie czego nowa żarówka zostanie natychmiast zniszczona. Najlepiej skontaktować się z serwisem producenta.

1. Zanik światła

Obraz z projektora zaczyna wydawać się słabszy, widać też przebijającą żółtą barwę. Kto natychmiast po zakupie urządzenia wykonał – dla późniejszego porównania – zdjęcie obrazu, może teraz zaobserwować utratę jasności, kontrastu oraz ostrości. Winę za to ponosi żarówka – trzeba ją wymienić.

2. Schłodzenie

Koniecznie po użyciu projektora dajmy mu szansę ochłodzenia się. Podobnie jak w przypadku naszego projektora firmy Acer, zwykle pokrywę modułu żarówki umieszczoną na spodzie urządzenia otworzymy bez dodatkowych narzędzi. Następnie konieczne staje się odkręcenie kilku śrub zabezpieczających.

3. Fora ze dwora!

Po poluzowaniu zabezpieczających śrub łapiemy druciany uchwyt. Silnie, ale cały czas pod kontrolą,

ciągnąc w górę, wyciągamy moduł żarówki, tak aby najpierw odłączyły się styki zasilające, a następnie zaczep projektora.

4. Palce przy sobie!

Żarówka stosowana w projektorze to tak zwana żarówka wysokoprężna, wraz z którą wymianie podlega cały moduł. Podczas jego wkładania zwróćmy uwagę, aby na szklanych częściach nie znalazły się żadne odciski palców. Rozgrzany tłuszcz z palców może nawet zniszyć żarówkę!