poprawa zdjęć

Tworzenie obrazów o zwiększonej rozpiętości tonalnej

Cienie są czarne i pozbawione szczegółów, a niebo – prześwietlone i białe. Przy dużych różnicach jasności w kadrze aparaty mają do stoczenia ciężką walkę.

W przypadku takich motywów do akcji musi wkroczyć komputer. Kilka zdjęć o różnej ekspozycji połączymy, tworząc w ten sposób imponujące obrazy, które zachowają wszelkie możliwe szczegóły – i to bez uciążliwej dłubaniny w Photoshopie.

Prace wstępne:

Używając aparatu i statywu, wykonujemy serię ujęć o różnej ekspozycji. Statyw jest konieczny, ponieważ kadry muszą być identyczne. Należy zwrócić uwagę, by najjaśniejsze zdjęcie nie miało żadnych wypalonych obszarów. Pomoże w tym histogram wyświetlany przez aparat.

Zakres tonalny:

Otwieramy program DRI Tool, pobrany ze strony www.traumflieger.de/dri.php. Po kliknięciu »Start« wskazujemy kolejne zdjęcia z naszej serii. Program połączy je automatycznie, tworząc plik TIFF.

Dopracowanie:

W Photoshopie otwieramy utworzony plik i wybieramy »Obrazek | Dopasuj | Cień/Światło«. Klikamy »Pokaż więcej opcji« i za pomocą suwaków w obszarach »Cień« i »Światło« wydobywamy szczegóły z ciemniejszych i jaśniejszych partii obrazu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.