Wyświetlanie zdjęć w prawidłowej pozycji

Podczas odtwarzania zdjęć wyświetlacz pokazuje ujęcia pionowe w poziomie. Gdyby były one od razu prezentowane prawidłowo, nie trzeba by obracać aparatu.

Aparaty Canona, podobnie jak wiele modeli innych producentów, oferują funkcję automatycznego obracania. Służy ona do tego, by aparat, podczas gdy przeglądamy gotowe zdjęcia, wyświetlał od razu pionowe ujęcia we właściwej pozycji. Ustawienie to znajdziemy w menu narzędziowym pod nazwą »Auto rotate«. Funkcja działa we współpracy z czujnikiem położenia, który w trakcie wykonywania zdjęć rejestruje pozycję aparatu i zapisuje tę informację w pliku obrazka. Canon w swoich produktach idzie nawet o krok dalej, wprowadzając dodatkowe opcje ustawień. Możemy tu na przykład ustalić, czy automatyczne obracanie chcemy wyłączyć, czy zdjęcia mają być obracane o 90 stopni dopiero na komputerze albo czy wyświetlacz aparatu ma pokazywać pionowe ujęcia poprawnie już podczas kontroli obrazu tuż po wykonaniu ujęcia. Jeśli zechcemy włączyć tę ostatnią opcję, warto pamiętać, że pionowe wyświetlanie na poziomym ekraniku powoduje, że tylko część dostępnych pikseli jest wykorzystywana. Trudniej jest więc ocenić jakość zdjęcia. Aby wyeliminować tę niedogodność, trzeba częściej używać funkcji lupy i oglądać obrazki w powiększeniu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.