grafika liczby binarne
40 najbardziej poszukiwanych wtyczek do komunikatorów

40 najbardziej poszukiwanych wtyczek do komunikatorów

Tuning komunikatorów

Coraz częściej na wizytówce oprócz obowiązkowej komórki umieszczany jest numer Gadu-Gadu czy login do Skype’a lub Tlenu. To zrozumiałe – współczesne komunikatory to już nie tylko programy do przesyłania i odbierania tekstu, ale rozbudowane platformy multimedialne, umożliwiające prowadzenie rozmów głosowych i wideo, słuchanie radia, obsługę poczty czy branie udziału w czacie na żywo.

Choć oferują tak wiele, zawsze można coś poprawić albo dodać funkcję, której producent nie przewidział. Wszystko to zrobimy za pomocą wtyczek – niewielkich modułów, które zmieniają wygląd i funkcjonowanie komunikatorów. W artykule CHIP prezentuje zestaw 40 najbardziej pożądanych plug-inów, spośród których na pewno wybierzesz coś dla siebie, obojętnie, czy używasz Gadu-Gadu, Skype’a, czy Tlenu.

Gadu-Gadu

Gadu-Gadu to obecnie najpopularniejszy polski program do internetowych rozmów ­– korzysta z niego około 6,5 miliona osób dziennie. Najbardziej potrzebne wtyczki zebrano w pakiet StrongGG.

Po zakończeniu instalacji pakietu na pulpicie ukaże się ikona StrongGG przedstawiająca nieco zwariowane słoneczko. Jej kliknięcie uruchomi zmodyfikowane Gadu-Gadu – w menu pojawi się nowa pozycja: »StronGG«, dzięki której włączysz i skonfigurujesz wszystkie zawarte w pakiecie wtyczki.

Wskazówka:

Jeżeli wcześniej instalowałeś już wtyczki StrongGG, nie musisz instalować całego API, wystarczy, że skorzystasz ze specjalnej wersji uaktualniającej.

Pozbądź się reklam:

Banery reklamowe to chyba najbardziej irytujący ze wszystkich przymusowych dodatków, które w kod Gadu-Gadu wplótł jego producent. Ale nie martw się. Ratunek już blisko, a jego nazwa to Banner Killer. Specjalna aplikacja służąca do wyłączania reklam uruchomi się tuż po zakończeniu instalacji StrongGG. Zabójcę banerów szczególnie pokochają osoby korzystające z Gadu-Gadu przez telefon komórkowy, gdzie cenny jest każdy bajt.

Wymień skórkę:

StrongGG oferuje 30 dodatkowych skórek, dzięki którym twój GG zmieni się nie do poznania. Aby aktywować tę opcję, trzeba zaznaczyć ją i podczas instalacji plug-ina, a po uruchomieniu pakietu zajrzeć w menu »StrongGG | Ustawienia«. Użytkownik ma możliwość zmiany tła komunikatora, awatarów oraz kolorystyki.

Tlen w GG:

Użytkownicy Tlenu z definicji mogą korzystać z GG. Ale nie na odwrót. Dzięki wtyczce Oxygen nie będzie to jednak żaden problem. Konfiguracja jest bardzo prosta: wystarczy wybrać z menu StrongGG wtyczkę Oxygen. W wyświetlonym okienku wpisujemy nasz login oraz hasło używane

w komunikatorze Tlen – i gotowe: nasze Słoneczko może się teraz komunikować z użytkownikami konkurencyjnej sieci.

AutoSTATUS:

Wtyczka o tej nazwie umożliwia sekwencyjne wyświetlanie statusów opisowych. Oferuje także możliwość wyświetlania tytułów utworów odgrywanych przez odtwarzacze multimedialne, jak Winamp czy foobar. W praktyce oznacza to, że możemy przygotować kilka statusów, które będą się kolejno wyświetlały co jakiś czas. Standardowo jest to 30 sekund.

Nie nabiorą cię:

Dzięki wtyczce Inwigilator nikt się przed tobą nie ukryje. Nawet jeśli ktoś ci powie, że musi wyłączyć komputer, a zrobi się niewidoczny, będziesz o tym wiedział, ponieważ plug-in sprawdzi, czy ktoś faktycznie rozłączył się z serwerem, czy tylko ukrył. Wtyczka jest, niestety, płatna – kosztuje 30 złotych.

Zamień się w słuch:

Gadacz to plug-in, który ludzkim głosem odczytuje wszystkie wiadomości. Do prawidłowego działania programu potrzebne jest wcześniejsze zainstalowanie syntezatora mowy. Darmowe aplikacje tego typu znajdziesz na stronie www.syntezatorek.republika.pl.

Zasysacz napisów:

Wtyczka ułatwia odszukiwanie napisów do filmów. Po jej zainstalowaniu wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy na pliku filmowym, a na wyświetlonej liście zobaczysz opcje pozwalające na pobranie idealnie dopasowanych napisów do danego filmu.

Skype

Skype zawdzięcza sławę m.in. możliwości bezpłatnych rozmów głosowych. Trudno się go modyfikuje, ale po kilku latach obecności na rynku także i on doczekał się dużej liczby wtyczek. Musisz jednak uważać na to, co i od kogo instalujesz. Dobra metoda działania to wybór z głównego menu programu opcji »Narzędzia | Zrób więcej«. Rozwinie się lista dodatków, które możesz od razu zainstalować. W przypadku każdego z tych gadżetów użytkownik musi wyrazić zgodę na komunikację wtyczki z głównym programem. W ten sposób zabezpieczono program przed nieautoryzowanymi aplikacjami, które mogą mu zaszkodzić.

Kish Kish Lie Detektor:

Wtyczka umożliwia sprawdzenie prawdomówności naszego rozmówcy. Aktualną wersję znajdziesz, wpisując w wyszukiwarkę na stronie skype.com słowo „Kish”. Plug-in uruchamia program przedstawiający wykres z wariografu. Podczas pierwszych 10 sekund narzędzie niejako poznaje rozmówcę, a potem rozpoczyna pomiar poziomu zdenerwowania w głosie i informuje, gdy wykryje kłamstwo. Narzędzie ma polską wersję językową.

SoliCall:

To plug-in pozwalający na redukcję szumów podczas rozmów. Jak na rozwiązanie programowe, działa dość sprawnie. Program dostępny jest w języku polskim i nie wymaga żadnej konfiguracji.

Call Player:

Na pewno nieraz miałeś ochotę posłuchać ulubionej muzyki podczas internetowej pogawędki. Domyślnie Skype po rozpoczęciu rozmowy wycisza inne źródła dźwięku w komputerze. Wtyczka Call Player odblokowuje je – wystarczy ją włączyć, aby słuchać muzyki w czasie rozmowy.

Tumara XF:

Popularność internetowych rozmów sprawiła, że coraz więcej osób kontaktuje się przez np. Skype niż tradycyjny telefon. A co jeśli akurat musimy wyjść? Tumara XF to wtyczka, który pozwala na przeniesienie przychodzącej lub wychodzącej rozmowy Skype lub SkypeIn na dowolny numer na liście kontaktów. Dzięki temu zawsze będziesz w kontakcie, nawet jeśli akurat nie siedzisz przed monitorem.

PamFax:

Ktoś cię prosi o szybkie przesłanie informacji faksem, ponieważ nie ma dostępu do Sieci? Nie ma problemu. Dzięki wtyczce Fax wyślesz elektroniczny faks pod dowolny numer stacjonarny.

MX Skype Recorder:

Ważna konferencja, ciekawy wykład online czy po prostu potrzeba nagrania prywatnej rozmowy – w każdej z tych sytuacji przyda ci się MX Skype Recorder. Wystarczy, że dodasz do swojego komunikatora ów program, a będziesz mógł zapisać, np. przebieg dialogu, na dysku.

Vitaero:

Plug-in pozwala na używanie zestawów słuchawkowych Bluetooth podczas prowadzenia rozmów przez Skype’a. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią być podpięte kablem do komputera.

Tlen

Autorzy największego polskiego rywala Gadu-Gadu od zawsze dostrzegali siłę tkwiącą we wtyczkach tworzonych przez użytkowników. Mają one rozszerzenie TPL, a proces ich instalacji jest banalnie prosty. Najpierw kopiujemy plik wtyczki do folderu »Plugins« w katalogu programu – najczęściej jest to »Program Files | Tlen«. Następnie wybieramy z menu »Ustawienia programu | Pluginy«. W oknie po prawej stronie zobaczymy dostępne wtyczki. Wybieramy tę, której plik przed chwilą skopiowaliśmy, i zaznaczamy go. Pojawi się okno z pytaniem, czy chcemy użyć nieautoryzowanej wtyczki. Wciskamy »Tak« – i od tej pory mamy dostęp do panelu konfiguracyjnego danej wtyczki. Dzięki polityce załogi Tlenu wtyczek do tego komunikatora jest co niemiara. Poniżej przedstawiamy te najciekawsze.

Wskazówka:

Niektóre plug-iny prócz pliku *.tpl wymagają zasobów zewnętrznych: folderów albo plików. Jeżeli pobrałeś wtyczkę skompresowaną do formatu ZIP, wypakuj wszystkie pliki, a nie tylko *.tpl.

Za’ha’dum:

Popularny pakiet wtyczek dodający m.in. doskonały filtr „antyklikadełkowy”, dzięki któremu pozbędziesz się natrętów piszących wiadomości w stylu „poklikasz?”. Gdy uruchomisz tę funkcję, każdy, kto do ciebie napisze, będzie musiał najpierw odpowiedzieć na zdefiniowane przez ciebie pytanie. Inne ciekawe opcje oferowane przez pakiet to możliwość powiadamiania SMS-em o zmianie statusu wybranych rozmówców czy przekazywanie wszystkich treści z komunikatora na komórkę. Menu wtyczki jest w języku polskim.

Uwaga:

Pakiet instaluje się niestandardowo – poprzez uruchomienie pliku EXE.

Banner Killer 2:

Wtyczka blokuje wszystkie reklamy, które wyświetla Tlen. Co prawda, kolejne wersje komunikatora starają się zablokować jej działanie – Tlen zarabia dzięki banerom – ale na stronie www.bk2.prv.pl znajdziesz najnowszą wersją plug-ina, która da sobie radę z najświeższym Tlenem.

Tlen Orange:

Coś dla posiadaczy komórki w sieci Orange. Dzięki tej wtyczce na bieżąco będziesz kontrolować stan wydatków telefonicznych oraz okres ważności konta, nie opuszczając komunikatora. Aby skorzystać z wtyczki, trzeba wcześniej założyć konto na stronie operatora: www.orange.pl.

Cenzurek:

Czasem zdarza się, że rozmawiamy przez Internet z osobami niezbyt kulturalnymi. Dzięki plug-inowi wszystkie niecenzuralne słowa zostaną wygwiazdkowane. Jeżeli i nam zdarza się od czasu do czasu poświntuszyć przez komunikator, to odbiorca brzydkich słów także zobaczy je częściowo ukryte pod gwiazdkami.

KtoTam:

Często odzywają się do nas osoby, których nie mamy na liście kontaktów. Zanim taka osoba się przedstawi, możemy sprawdzić jej dane w katalogu publicznym. Dzięki KtoTam proces ten usprawniono: wystarczy uruchomić wtyczkę, aby informacje zawarte w katalogu nadawcy były wyświetlane w oknie rozmowy.

Więcej wtyczek

Dzięki możliwości modyfikowania funkcji oraz dodawania nowych możemy dopasować komunikator do swoich potrzeb. Poniżej podajemy kilka odsyłaczy do stron zawierających inne, nieopisane w tekście wtyczki.

Gadu-Gadu

powerproject.bajo.pl
www.gadu.gadu.hxh.pl
www.strong-gg.info

Tlen.pl

ekipa.tlen.pl
www.tlen.yoyo.pl/news.php
kxp.pl/komunikatortlenpl_pluginy_schematy.html

Skype

skype.com
www.skyper.pl/skype-programy
extras.skype.com

Upiększanie Tlenu

Oprócz wzbogacenia komunikatora Tlen o kolejne funkcje, można także w prosty sposób dodać do niego nowe ikony statusów, emotikony, dźwięki, a nawet całkowicie zmienić kształt i wygląd programu. Niezbędne pliki znajdziesz na stronie www.ekipatlen.pl.

Emotikony

Standardowo w Tlenie jest dostępnych ponad 100 różnych uśmieszków ułatwiających wyrażanie emocji. Jednak czasem zdarza się, że emotikon z Gadu-Gadu wygląda inaczej niż ten z Tlenu. A wtedy wyrażanie za jego pośrednictwem emocji jest niemożliwe. Aby tego uniknąć, zainstaluj pakiet uniwersalnych buziek dostępnych na www.ekipa.tlen.pl. Instalacja jest banalnie prosta: pobieramy skompresowany plik z emotikonami, otwieramy skompresowane archiwum i kopiujemy jego zawartość do katalogu »Program Files\Tlen\Skins\Emo_Sets«. Następnie w programie Tlen klikamy »Menu | Ustawienia programu« i z listy »Interfejs« wybieramy  »Emotikonki | Standardowe«.

Dźwięki

Ta opcja pozwala na uruchamianie schematów dźwiękowych. Dzięki nim możemy dowolnie zmieniać dźwięk logowania, nowej wiadomości czy zmiany statusu. Wybór jest tak ogromny, że trudno zdecydować, który zestaw brzmi najciekawiej. Instalacja jest prosta: po pobraniu spakowanego archiwum ze schematem dźwiękowym wypakowujemy jego zawartość do podkatalogu »skins\sound_sets« w folderze Tlenu. Następnie wchodzimy w ustawienia programu, rozwijamy listę »Ogólne | Dźwięki« i wybieramy z niej dodany schemat.

Skórka

Dobry wygląd to podstawa tuningu. W Internecie znajduje się mnóstwo stron udostępniających skórki zmieniające oblicze komunikatora. Kilka ciekawszych znajdziesz w ramce „Więcej wtyczek”. Instalacja jest podobna, jak w przypadku dźwięków – wypakowujemy zawartość pobranego archiwum ze skórką, dodajemy nowy katalog do podkatalogu »skins\ skins_sets«, a później aktywujemy zestaw za pośrednictwem menu »Skórki«.