CES 2009: Nowe, lepsze, wygodniejsze kamery Handycam

Przeznaczona na nadchodzący rok nowa gama kamer Handycam obfituje w nowe rozwiązania techniczne firmy Sony, ułatwiające rejestrowanie obrazu w wysokiej rozdzielczości.

Gamę kamer Handycam na wiosnę ’09 otwiera siedem niewielkich modeli High Definition. Są wśród nich zarówno urządzenia z twardym dyskiem, jak i nowe, różnokolorowe kamery na karty Memory Stick. Ich wspólne cechy to lepsza niż przedtem jakość obrazu oraz zaawansowane funkcje filmowania.”Flagowy” model HDR-XR520VE jest wyposażony w 240-gigabajtowy twardy dysk, na którym mieści się nawet do 101 godzin filmu HD. Oznacza to, że przez okrągły rok można w każdy weekend nagrywać dwie godziny materiału filmowego – i niczego nie kasować.

W najlepszych w gamie modelach AVCHD HDD (XR520VE/500VE) zastosowano czuły przetwornik obrazu Exmor R CMOS. W porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami ten układ cechuje się mniej więcej dwukrotnie większą czułością. Przekłada się to na niższy poziom szumów, a w efekcie na jakość obrazu, nawet przy filmowaniu w słabym świetle. Nowością w najbardziej zaawansowanych modelach jest nowy, wysokojakościowy obiektyw Sony G, którego duża rozdzielczość uzupełnia potencjał przetwornika Exmor R. Nowy, „aktywny” tryb pracy optycznego stabilizatora obrazu SteadyShot w najbardziej zaawansowanych modelach AVCHD HDD osłabia skutki drgań kamery, dzięki czemu obraz jest bardziej stabilny – nawet przy filmowaniu w czasie marszu. W porównaniu z poprzednimi modelami Handycam, efekt kompensacji drgań przy szerokim kącie obiektywu jest nawet 10 razy mocniejszy.

Przyjemne i łatwe funkcje

W wiernym uchwyceniu ducha miejsca pomaga debiutująca w kamerach Handycam technologia geolokalizacji GPS. Niektóre modele HD (XR520VE / 500VE / 200VE) są wyposażone w wewnętrzny odbiornik GPS o dużej czułości, który śledzi i rejestruje położenie kamery w każdym zakątku kuli ziemskiej znajdującym się w zasięgu sygnału satelitarnego. Oznacza to, że nagrywane filmy i fotografie są automatycznie łączone z danymi o miejscu ich powstania. Po zakończeniu zdjęć można wyświetlić na ekranie LCD mapę z indeksem miejsc, w których zostały nakręcone poszczególne ujęcia. Dotknięcie miniatury na ekranie powoduje wybór z mapy odpowiedniego klipu – i powrót pamięcią do wspomnień. Mapy elektroniczne można również wyświetlać na komputerze, przy użyciu dostarczonego program Picture Motion Browser.

Wszystkie modele mają funkcję szybkiego uruchamiania: wystarczy otworzyć ekran LCD, a pozostająca w trybie czuwania kamera będzie gotowa do filmowania w ciągu sekundy – trzykrotnie szybciej niż poprzednie modele. Na podkreślenie zasługuje też ograniczone do minimum zużycie energii w trybie czuwania. Podczas filmowania często przydałby się jeszcze aparat. Nowa kamera Handycam z powodzeniem go zastąpi, zwłaszcza że wszystkie modele HD Handycam mają obecnie funkcję wykrywania uśmiechu, dostępną początkowo tylko w aparatach Cyber-shot. Funkcja ta działa w połączeniu z technologią rozpoznawania twarzy i pozwala na wykonywanie pięknie naświetlonych, pełnych uśmiechu portretów najbliższych i znajomych – bez przerywania filmowania. Dzięki niej można z łatwością i bez zbędnej dekoncentracji utrwalić szczęśliwe twarze.

Wszystkie nowe modele HD są ponadto wyposażone w system automatycznej kompensacji światła w tle, zapewniający zrównoważone naświetlenie świateł i cieni. Automatyczna regulacja ekspozycji i funkcji optymalizacji zakresu dynamicznego gwarantuje doskonałe efekty nawet w trudnych warunkach, takich jak filmowanie osób, za którymi znajdują się silne źródła światła.

Nie lubisz montować filmów? Teraz kamera Handycam wyświetli twoje filmy tak – jakby były zmontowane. Funkcja odtwarzania głównych scen nagrania automatycznie wybiera najistotniejsze ujęcia z wybranego przedziału dat. W pierwszej kolejności są nimi zdjęcia wykonane podczas filmowania przy użyciu funkcji „Dual REC” oraz ujęcia, na których widać uśmiechnięte twarze. Kamera automatycznie łączy wybrane ujęcia i fotografie oraz dodaje do nich predefiniowane przejścia między scenami i podkład muzyczny – fabrycznie zaprogramowaną muzykę lub utwór zaimportowany przez użytkownika.

60-krotny zoom

Dopełnienie gamy HD stanowi dziewięć modeli o standardowej rozdzielczości, wykorzystujących jako nośnik zapisu kartę Memory Stick, twardy dysk lub płytę DVD. Całkowitą nowością jest seria SX (DCR-SX30/50), która zapisuje filmy w wewnętrznej pamięci lub na wymiennych nośnikach Memory Stick i wyróżnia się śmiałością dostępnych odmian kolorystycznych. Po raz pierwszy w dziejach kamer Handycam modele SD klasy podstawowej pozwalają na uzyskanie 60-krotnego zoomu optycznego. Wśród innych cech warto wymienić szybkie uruchamianie oraz poprawiający czystość filmów i zdjęć stabilizator obrazu SteadyShot.

Rodzina Handycam to również cała gama akcesoriów Sony – od dopasowanych kolorystycznie toreb po zapasowe akumulatory, które pozwalają wydłużyć czas nagrywania poza domem.  Ciekawym dodatkiem do kamery Handycam będzie nowa, miniaturowa nagrywarka DVDirect Express VRD-P1. Można ją podłączyć do portu USB jednej z nowych kamer HDD o standardowej rozdzielczości lub kamer Memory Stick Handycam, aby następnie w ciągu 20 minut zapełnić materiałem z kamery całą płytę DVD (zależnie od trybu nagrywania i liczby scen). Nagrywarka umieszcza również w pamięci datę ostatniego nagrania na DVD i kopiuje tylko późniejsze ujęcia, które nie zostały jeszcze zarchiwizowane.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.