Panasonic Viera HD
Przewidywany czas życia plazmowych modeli VIERA HDTV wprowadzanych w 2009 r. wynosi 100 tys. godzin

CES 2009: Panasonic odświeża linię telewizorów VIERA HD

Panasonic VIERA HD

Mechanizm VIERA CAST, zaprezentowany po raz pierwszy w 2008 r., zyska dodatkową wartość rozrywkową dzięki dodaniu do niego usługi streamingu wideo na żądanie (VOD – Video On Demand) oferowanej przez serwis Amazon.com.  Ponadto Panasonic wprowadził do trzech linii produktowych prestiżowy wyświetlacz z certyfikatem THX. Pracując nad rozwojem produktów, firma dąży do poprawy jakości telewizorów przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu ich produkcji na emisję gazów cieplarnianych. W tym duchu zaprojektowano modele VIERA na 2009 r., które są bardziej energooszczędne od modeli zeszłorocznych, a jednocześnie oferują wyższej jakości obraz HD.

W 2008 r. Panasonic przedstawił jedną linię telewizorów VIERA HDTV, które wykorzystywały funkcję VIERA CAST, współpracującą z Internetem. W tym roku trafi ona do trzech linii – Z1, V10 i G10. Użytkownicy nie tylko będą mieli w dalszym ciągu dostęp do swoich ulubionych serwisów rozrywkowych takich jak YouTube, Picassa Web Album czy serwis Bloomberg, zyskają również możliwość wypożyczania na żądanie filmów w wysokiej rozdzielczości poprzez usługę Video-on-Demand firmy Amazon. Panasonic usprawnił także interfejs VIERA CAST, dodając funkcję szybkiego wprowadzania słów kluczowych (podobnie jak w telefonach komórkowych), która ułatwia wyszukiwanie ulubionych treści.

Nie zabrakło też technologii VIERA Link, która wykorzystuje standard HDMI-CEC (Consumer Electronics Control) i pozwala użytkownikom obsługiwać wszystkie moduły audio-video kompatybilne z VIERA Link za pomocą tylko jednego pilota zdalnego sterowania i łatwego w obsłudze menu wyświetlanego na ekranie. VIERA Link współpracuje nie tylko z telewizorem VIERA HDTV, ale i źródłem sygnału video (odtwarzacz Blu-ray i DVD) i wzmacniaczem kina domowego. Umożliwia także obsługę kamery sieciowej, dzięki czemu sprawdza się w monitoringu domu, np. pokoju dziecinnego. Do telewizora VIERA HDTV można podłączyć zgodną z VIERA Link kamerę sieciową BL-C210A i sterować nią za pomocą pilota zdalnego sterowania VIERA Link. W ten sposób użytkownicy mogą obserwować swoje dziecko, pupila lub mieszkanie – wystarczy, że zainstalują kamerę i podłączą ją przewodem ethernetowym do telewizora VIERA HDTV. Kamery BL-C210A trafią do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych latem 2009 r. Podobnie jak w 2008 r., wszystkie telewizory Panasonic VIERA HDTV są wyposażone w funkcję VIERA Image Viewer, służącą do łatwego przeglądania cyfrowych zdjęć, a w niektórych modelach także do odtwarzania filmów w formacie AVCHD zapisanych na kartach SD.

Przewidywany czas życia plazmowych modeli VIERA HDTV wprowadzanych w 2009 r. wynosi 100 tys. godzin, podobnie jak w przypadku modeli zeszłorocznych. Oznacza to ponad 30 lat oglądania przez 8 godzin dziennie, zanim jasność telewizora spadnie o połowę. W telewizorach VIERA HDTV zastosowano także inne rozwiązania poprawiające jakość obrazu, m.in. sterowanie podpolami z częstotliwością 600Hz, a także panel typu Infinite Black o lepszych współczynnikach kontrastu. Panasonic już w 2008 r. oferował modele VIERA HDTV z certyfikatem THX, który w 2009 r. zostanie rozszerzony i obejmie 8 kolejnych modeli VIERA (serie V10 i G10).  THX Ltd. blisko współpracuje z firmą Panasonic, począwszy od wstępnej fazy projektowej produktu aż po jego wprowadzenie na rynek. Certyfikat THX oznacza, że każdy ekran jest w stanie wyświetlić nagrania HD lub standardowe w maksymalnej rozdzielczości, precyzyjnie odwzorowując kolory i poziomy jasności.

Wszystkie telewizory VIERA HDTV na 2009 r. zakwalifikowały się do certyfikacji Energy Star. Podobnie jak w przeszłości, do ich produkcji nie używa się ołowiu ani rtęci.