Sony Cyber-shot S950
Sony Cyber-shot S950

CES 2009: Trzy nowe, niedrogie i funkcjonalne aparaty Cyber-shot

Sony Cyber-shot

Modele Cyber-shot W220 i W210 są wyposażone w zaawansowane rozwiązania, takie jak „rozpoznawanie uśmiechu” czy zaawansowane rozpoznawanie sceny. Dostępny w różnych odmianach kolorystycznych model Cyber-shot S950 to z kolei propozycja dla osób, które pragną uzyskać niewielkim kosztem efektowne zdjęcia.

Cyber-shot W220 i W210

Dwa najnowsze modele z serii Cyber-shot W mają 12,1 megapiksela rozdzielczości i najwyższej jakości obiektyw Carl Zeiss z zoomem optycznym 4x. W aparacie W220 zastosowano optyczny stabilizator obrazu SteadyShot, a w modelu W210 – elektroniczny. W połączeniu z dużą czułością (do ISO 3200) zapewniają one lepszą ostrość zdjęć wykonywanych z ręki.

Funkcja „rozpoznawania uśmiechu” pozwala uwiecznić więcej szczęśliwych chwil i jest bardzo prosta w użyciu. Ułatwia wykonywanie portretów, a jej działanie polega na wyzwalaniu migawki pod wpływem uśmiechu na twarzy fotografowanej osoby. Użytkownik może nawet wybrać, czy priorytetem ma być uśmiech na twarzy dziecka, czy osoby dorosłej. Funkcja „wykrywania uśmiechu” współpracuje z technologią rozpoznawania twarzy, która koryguje ostrość, ekspozycję, balans bieli i kolorystykę skóry w celu zapewnienia dobrego wyglądu ujęć portretowych.

Nowe modele z serii W są również wyposażone w funkcję zaawansowanego rozpoznawania sceny, ułatwiającą fotografowanie w trudnych warunkach. Działanie tej funkcji polega na automatycznym dostosowywaniu ustawień aparatu do szeregu często spotykanych warunków, takich jak fotografowanie pod światło czy wykonywanie zdjęć portretowych o zmierzchu.

2,7-calowy ekran LCD umożliwia podgląd zdjęć. Jeszcze więcej przyjemności może sprawić wyświetlanie zdjęć w formie udźwiękowionego pokazu slajdów High Definition – na ekranie LCD lub podłączonym telewizorze. Funkcja PhotoTV HD umożliwia natomiast uzyskanie bardziej żywego i kolorowego obrazu, gdy aparat jest podłączony do kompatybilnego telewizora BRAVIA (potrzebny jest do tego oferowany oddzielnie kabel HD).

Cyber-shot S950

Oferowany w kilku odmianach kolorystycznych – srebrnej, różowej i czarnej – aparat Cyber-shot S950 wyróżnia przetwornik o efektywnej rozdzielczości 10,1 megapiksela i obiektyw z 4-krotnym zoomem optycznym. Gotowe zdjęcia można oglądać na ekranie o przekątnej 2,7 cala. Początkujący użytkownicy docenią proste, przejrzyste menu i sześć łatwych w użyciu trybów tematycznych. Aparat pozwala na wybór trybu łatwego fotografowania, który upraszcza obsługę przez wyświetlanie na ekranie wskazówek dla użytkownika.

Zapożyczona z bardziej zaawansowanych modeli Cyber-shot, udoskonalona technologia rozpoznawania twarzy może wykryć w kadrze do ośmiu twarzy, a następnie skorygować ustawienia ostrości i ekspozycji w taki sposób, by nadać zdjęciom portretowym lepszy wygląd. Rozmyciu wykonywanych zdjęć przeciwdziała stabilizator obrazu SteadyShot. W parze ze specjalnym trybem dużej czułości (do ISO 3200) pozwala on na uzyskanie ostrych zdjęć, zwłaszcza wykonywanych bez statywu w pomieszczeniach i w słabym oświetleniu.

Dodatki

Wszystkie nowe modele Cyber-shot dostarczane są z programem Picture Morion Browser w wersji 4.0 (S950) oraz 4.2 (W210 and W220). Ta stworzona przez Sony aplikacja do zarządzania obrazami upraszcza sortowanie, przeglądanie i wyszukiwanie zdjęć i filmów zapisanych na twardym dysku komputera. Do nabycia jest również pełna gama akcesoriów, które ułatwiają jeszcze pełniejsze wykorzystanie możliwości aparatu.

W ofercie pojawiły się trzy nowe wzory toreb, które chronią aparat przed porysowaniem. Pierwsza z nich, LCS-CSVA, jest wykonana z prawdziwej skóry i dostępna w czterech wersjach kolorystycznych: czarnej, czerwonej, brązowej i białej. Druga, z tłoczonej skóry, to model LCS-CSVB, również oferowany w czterech kolorach (czarnym, niebieskim, zielonym i różowym). Miękką torbę sportową LCS-CSVC można nabyć w sześciu odmianach: czarnej, zielonej, srebrnej, różowej, brązowej i niebieskiej.

Dodawanie do wykonywanych zdjęć danych geolokalizacyjnych umożliwia nowo opracowany moduł GPS GPS-CS3KA. Takie zdjęcia można później wyświetlać na mapach w programie Google Earth i przesyłać do głównych serwisów wymiany zdjęć. Głównymi zaletami w porównaniu z poprzednim modelem są większa czułość, gniazdo na kartę pamięci SD i ułatwiający obsługę wyświetlacz LCD.

Aparaty Cyber-shot będą dostępne:

  • DSC-S950: ok. 500 PLN, od lutego
  • DSC-W210: ok. 700 PLN, od kwietnia
  • DSC-W220: ok. 800 PLN, od kwietnia