Dr. Mobile FreeStyle 1300n waży mniej niż 1,3 kg i zapewnia obsługę wideo HD na ekranie o przekątnej 11,6 cala

CES 2009: VIA Nano w coraz większej ilości urządzeń

VIA Nano

Przedstawiciele VIA Technologies wzięli udział w dorocznej konferencji prasowej [email protected]’s, która odbyła się podczas targów CES w Las Vegas. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wieloma wydajnymi mini-notebookami, cienkimi i lekkimi notebookami, ekologicznymi komputerami PC i energooszczędnymi systemami wbudowanymi, zaprojektowanymi dla nowego, cyfrowego świata zgodnie z mottem „Małe jest piękne”, nawiązującym do specjalizacji VIA w dziedzinie miniaturyzacji platform.

VIA zaprezentowała ofertę nowych, interesujących mobilnych systemów opartych na procesorze VIA Nano, a także mini-notebooków z procesorem VIA C7, powstających w ramach programu Global Mobility Bazaar – innowacyjnego branżowego programu infrastrukturalnego, którego celem jest przyspieszenie szybkiego, globalnego rozpowszechnienia niedrogich, mobilnych systemów komputerowych.

Wśród najważniejszych systemów mobilnych debiutujących na konferencji Piero’s znalazł się nowy cienki i lekki notebook Dr. Mobile FreeStyle 1300n na bazie procesora VIA Nano 1,2 GHz lub 1,3 GHz. Stylowy nowy model waży mniej niż 1,3 kg i zapewnia obsługę wideo HD na ekranie o przekątnej 11,6 cala.

Na targach prezentowany był również asortyment miniaturowych, stacjonarnych komputerów PC typu SFF globalnych producentów takich jak Foxconn i Shuttle. Urządzenia wykorzystują energooszczędny procesor VIA Nano i jeden z zintegrowanych chipsetów VIA oraz opcjonalnie oddzielny procesor graficzny S3 Graphics Chrome.

VIA Embedded, oddział VIA, w którym powstały płyty główne takie jak Mini-ITX, Nano-ITX i Pico-ITX przedstawił najnowszy zestaw do samodzielnego montażu ARTiGO – serwer A2000. Inny model – innowacyjny domowy serwer z ekranem dotykowym VIPRO ilustrował przyszłość cyfrowych rozwiązań domowych.

S3 Graphics zademonstrowała najnowsze aplikacje do obsługi wideo i obrazów HD w oparciu o nowy procesor graficzny Chrome 500, współpracujący z płytą główną z procesorem VIA Nano, w tym innowacyjną aplikację wizualizującą przyszłość strumieniowego przesyłania filmów i innych treści HD.

Na zakończenie konferencji [email protected]’s, Jeffrey Stephenson zaprezentował swoją najnowszą modyfikację obudowy – wielokrotnie nagradzany model „Ingraham”. Jest to pierwszy model z procesorem VIA Nano.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News