Sony S-Frame DPF-D82
Sony S-Frame DPF-D82

CES 2009: Zdjęcia w ramkach jak żywe

Sony S-Frame

Ramki są oferowane w wersjach z ekranem o przekątnej od 7 do aż 10 cali. Aby wyświetlić fotografie, wystarczy włożyć do ramki kartę pamięci z praktycznie dowolnego aparatu. Można też przesłać kolekcję zdjęć z komputera do wewnętrznej pamięci, która w ramkach z serii X ma pojemność: 2 GB. Pozwala to na zapis do 4 000 obrazów (uwaga: dla zwiększenia efektywnej pojemności zapisywane obrazy mają rozdzielczość 2 MB).

Najlepsze w gamie modele z serii X są wyposażone w panel Super Photo LCD. Ten nowo opracowany wyświetlacz LCD ma cechować się wysokim kontrastem i mniejszym poziomem odbić. Dzięki funkcji Jet black czerń i ciemniejsze fragmenty zachowują swoją głębię i naturalny wygląd nawet przy intensywnym oświetleniu.

Elementem wszystkich modeli z serii X i V jest procesor obrazu BIONZ, który troszczy się o szczegółowość obrazu, żywą kolorystykę i naturalny wygląd przejść tonalnych. Dzięki dużej wydajności z łatwością ma przetwarzać duże pliki i potrafić wyświetlić w ciągu chwili nawet największe zdjęcia. Procesor BIONZ pozwala również na użycie funkcji automatycznego retuszu (w seriach X i V), usuwających obecnie jeszcze więcej typowych wad zdjęć. Skorygowanie efektu czerwonych oczu, ostrości, przebarwień skóry itp. trwa zaledwie moment i nie wymaga użycia komputera.

W porównaniu z poprzednimi modelami powiększyły się również możliwości wyświetlania. Użytkownik ma teraz do dyspozycji duży wybór nowych trybów pokazu slajdów, między innymi z zegarem, kalendarzem i datą wykonania zdjęcia; może też skorzystać z funkcji „albumu z wycinkami” i innych twórczych trybów wyświetlania. Ponadto ramki pozwalają na stworzenie własnego kalendarza z wybranym zdjęciem na każdy miesiąc, dodanie ikon przypominających o urodzinach itp. oraz bezpośrednie wprowadzanie tekstu.

Nowe, łatwe w użyciu funkcje wyszukiwania obrazu (w seriach X i V) pozwalają bez trudu odszukać właściwe zdjęcie wśród setek albo tysięcy obrazów. Aby ułatwić sobie wyszukiwanie, zapisane zdjęcia można grupować przy użyciu takich kryteriów jak zdarzenie, znacznik czy folder. Foldery kopiowane z komputera zachowują natomiast oryginalne nazwy, co znakomicie ułatwia znalezienie np. zdjęcia z urlopu w Egipcie.

Wszystkie modele S-Frame są wyposażone w automatyczny czujnik ustawienia. Wykrywa on, czy ramka stoi pionowo, czy poziomo, i w razie potrzeby odpowiednio obraca obraz. Nowa funkcja budzika pozwala zobaczyć po przebudzeniu ulubione zdjęcia. Nowością jest również funkcja automatycznej regulacji jasności (w serii X i V), która automatycznie zmniejsza jasność panelu, gdy maleje natężenie światła w pomieszczeniu. Rozwiązanie to zapobiega niepotrzebnemu zużyciu energii, a użytkownik może dodatkowo wybrać godziny jego działania.

Ramki będą dostępne od kwietnia br.