Na zdjęciu pierwszy ultracienki notebook HP Pavilion dv2, wyposażony w jednordzeniowy procesor Athlon Neo

Dwurdzeniowy Athlon Neo nadchodzi

O nazwie kodowej Congo

Congo to nazwa kodowa nowego dwurdzeniowego procesora Athlon Neo, który skierowany jest do nowo powstałego segmentu ultracienkich notebooków. Nowy CPU ma być (według producenta) znacznie wydajniejszy od swojego jednordzeniowego brata, jednak nie powinien wydzielać dużo więcej ciepła, a co najważniejsze nie powinien być dużo droższy.

Platforma Congo składa się nie tylko z procesora Neo, ale również z nowego chipsetu i procesora graficznego, obsługującego biblioteki DirectX i OpenGL. Nie wiadomo jednak, czy będzie to grafika Mobility Radeon HD 4330, czy też Radeon HD 3200, a być może jakiś nowy procesor, który AMD ma w zanadrzu.

Szczegółowe informacje na temat nowej platformy Congo powinny być dostępne w połowie 2009 roku.

Randy Allen, starszy wiceprezydent AMD, twierdzi, że platforma Congo może nieco stłumić ogromny rozwój segmentu netbooków, dzięki świetnemu stosunkowi jakości do ceny. Ultracienki komputer za 700 dolarów jest według niego bardziej opłacalny, niż dużo słabszy netbook kosztujący 200 dolarów mniej – w odniesieniu do maszyn opartych na platformie Intela.

Dodamy tylko, że Intel również planuje wypełnić lukę między segmentem ultramobilnych komputerów z Atomem, a wydajnych i drogich notebooków i przygotowuje serię procesorów, o której już wspominaliśmy.