netbook na plaży
Tyle pieniędzy w jednym małym plecaku...

Intel i Ericsson kontra złodzieje

Intel Anti-Theft PC Protection

Wraz z rosnącą popularnością notebooków z mobilnym szerokopasmowym dostępem do sieci rośnie potrzeba zapewnienia ochrony wrażliwych i ważnych informacji. Kradzież lub utrata notebooków ma ogromne konsekwencje finansowe zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i korporacyjnych, szczególnie w przypadku, gdy towarzyszy temu utrata wrażliwych danych lub przejęcie ich przez osoby nieuprawnione.

Rozwiązanie firm Ericsson i Intel opiera się na alarmowej wiadomości SMS, która w przypadku kradzieży może zostać wysłana do znajdującego się w notebooku modułu mobilnego szerokopasmowego dostępu do sieci. Moduł ten bezpiecznie przekazuje wiadomość do funkcji Anti-Theft PC Protection działającej na platformie procesorowej firmy Intel, która z kolei podejmuje odpowiednie działania, takie jak całkowite zablokowanie komputera, które sprawią, że komputer staje się bezużyteczny. Po zlokalizowaniu i odzyskaniu notebooka zostaje wysłana do niego wiadomość odblokowująca, która sprawia, że dane są ponownie dostępne.

Rozwiązanie bazuje na modułach mobilnego dostępu szerokopasmowego firmy Ericsson, które są ściśle zintegrowane i optymalizowane do pracy z notebookami oraz na technologii Anti-Theft PC Protection, która może zablokować skradziony lub zgubiony notebook. Technologia Anti-Theft PC Protection firmy Intel zapewnia inteligentny mechanizm wbudowany w platformę procesorową, który wykrywa potencjalne kradzieże i reaguje zgodnie ze strategią informatyczną. Technologia Anti-Theft PC Protection może być zaprogramowana tak, aby reagować na powtarzane nieudane próby zalogowania lub pominięcie wymaganego regularnego połączenia z serwerem centralnym.

W przypadku wykrycia utraty lub kradzieży notebooka, technologia Anti-Theft PC Protection firmy Intel może zablokować laptop, czyniąc go bezużytecznym, poprzez zablokowanie procesu uruchamiania. W połączeniu z pochodzącym od innych producentów sprzętem lub oprogramowaniem może chronić dane przez usunięcie kluczy kryptograficznych lub podobnych kodów deszyfrujących. Usługa może także wykorzystywać wbudowaną w moduł mobilnego dostępu szerokopasmowego firmy Ericsson technologię GPS, która pozwala na wysyłanie danych dotyczących lokalizacji do centralnego serwera. Funkcja lokalizacji może być wykorzystana do wykrywania kradzieży, gdy notebook zostanie usunięty poza zdefiniowanych wcześniej obszar – jest to tak zwana funkcja geo-fence, pozwalająca na zlokalizowanie utraconego notebooka.

Moduły mobilnego dostępu szerokopasmowego firmy Ericsson są już w tej chwili zoptymalizowane dla technologii procesorów Intel Centrino 2, co pozwala na osiągnięcie długiego czasu pracy na akumulatorach i dodatkowo zostanie sprawdzona dla zagwarantowania prawidłowej współpracy z technologią Anti-Theft PC Protection. Rozwiązanie pojawi się w komercyjnych produktach ochrony danych w drugiej połowie 2009 roku. Moduły mobilnego dostępu szerokopasmowego firmy Ericsson obsługują HSPA – najpowszechniejszą komercyjną technologię mobilnego dostępu szerokopasmowego i zapewniają użytkownikowi końcowemu proste, efektywne kosztowo i wygodne rozwiązanie szerokopasmowego dostępu w ruchu.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News