zdjęcie psa

Jak usunąć przeszkadzające elementy obrazka

Niestety, przeważnie podczas fotografowania nie można dowolnie wybierać tła dla ciekawych motywów. W efekcie na zdjęciu są widoczne dodatkowe elementy, które przeszkadzają później w odbiorze fotografii. Usuńmy je!
Problem

Oczywiście jeśli mamy czas na liczne próby, niekiedy uda nam się znaleźć taką pozycję dla aparatu, że przeszkadzające obiekty znikną na przykład schowane za motywem pierwszoplanowym. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Opisany problem dotyczy widocznej tu fotografii: na tym całkiem skądinąd udanym portrecie psa gałęzie zakłócają harmonię ujęcia. Z powodu mocno zachmurzonego nieba zdjęcie sprawia dość ponure wrażenie, a do tego bezpośrednio padające światło słoneczne rzuca cień na lewą część psiej głowy.

Fotografuj inaczej

Ostrego, bezpośredniego światła słonecznego zwykle należy się wystrzegać, robiąc zdjęcia portretowe. Powstają wówczas mocne kontrasty, które mogą pogrążyć w cieniu część twarzy lub – jak w tym przypadku – pyska. Dlatego fotograf powinien spróbować umieścić modela w cieniu albo poczekać, aż chmura zasłoni słońce, zmiękczając jego ostre światło. Rośliny, które wydają się tutaj wyrastać z psa, mógł fotograf schować za zwierzęciem, gdyby przyjął inną (niższą) perspektywę podczas wykonywania ujęcia.

Przede wszystkim widać, że zdjęcie jest trochę mało ostre. Można to szybko poprawić na komputerze – najlepiej po dokonaniu wszystkich innych koniecznych poprawek. Ciemne obszary wybiórczo rozjaśnimy. W Photoshopie do tego celu wybierzemy z palety narzędzie »Rozjaśnianie« – jego skrót klawiszowy to [O]. Na pasku opcji jako »Zakres« należy wskazać »Półcienie«, zaś »Ekspozycję« zredukować do około 10 procent. Teraz trzeba jeszcze dopasować rozmiar pędzla, po czym przesuwać narzędziem po zbyt ciemnych obszarach, aż osiągną one pożądaną jasność. Źdźbła trawy usuniemy, używając stempla klonowania. Przytrzymując klawisz [Alt], wskazujemy obszar źródłowy na chmurach, a następnie malujemy po roślinach – Photoshop zastąpi je chmurami. Następnie wykorzystując krzywe tonalne, rozjaśniamy nieco niebo, dodatkowo zwiększając udział koloru niebieskiego w tej części zdjęcia. Na koniec trzeba jeszcze zadbać o wyraziste kontury i bogactwo szczegółów – najlepszym narzędziem do tego celu będzie filtr »Maska wyostrzająca«.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.