Kontrola konta użytkownika domyślnie wyłączalna przez dowolną aplikację

Microsoft: „zmniejszymy bezpieczeństwo systemu dla waszej wygody”

Kontrola konta użytkownika ma być o wiele mniej irytująca w Windows 7. Niestety, jak się okazuje, kosztem naszego bezpieczeństwa.

Jedną z nowości w następcy systemu Windows Vista jest odmieniony mechanizm Kontroli konta użytkownika, który teraz ma już nas nie zasypywać głupimi pytaniami. Zmiana ta została wprowadzona pod wpływem krytyki olbrzymiej ilości użytkowników. Niestety, jak się okazuje, tzw. „głos ludu” nie zawsze bywa słuszny.

Domyślnie, Kontrola konta użytkownika w Windows 7 powiadamia użytkownika o zmianach w systemowych ustawieniach wprowadzanych przez zewnętrzny program, jednak ignoruje certyfikowane zmiany wprowadzane przez wewnętrzne mechanizmy systemu operacyjnego (o czym zawsze powiadamiał mechanizm w Viście). Wyłączenie mechanizmu Kontroli konta użytkownika nie podlega zatem ostrzeżeniu, bowiem jest to wykonywane przez aplet Panelu Sterowania.

Sęk w tym, że napisanie prostego skryptu choćby w Visual Basic, który po prostu wykonuje serię skrótów klawiszowych, dokładnie takich samych, jakie może dokonać użytkownik, to pestka. Innymi słowy, każdy może napisać robaka, który wyłącza Kontrolę konta użytkownika bez naszej wiedzy! A to wszystko dla naszej wygody…

0
Źródło: istartedsomething
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.