Nadchodzące mrozy mogą skasować nasze dane

– Nagła zmiana temperatury, powstająca w jej wyniku wilgoć lub naprężenia układów elektronicznych to jedne z najczęstszych przyczyn utraty danych, jakie obserwujemy w okresie nasilenia silnych mrozów w naszych laboratoriach na całym świecie. Włączenie “schłodzonego” komputera w biurze lub mieszkaniu może powodować skrócenie żywotności twardego dysku lub nawet jego natychmiastową awarię, a stąd już tylko krok do utraty danych. Dlatego każdy użytkownik przenośnego komputera, a w szczególności pracownicy posiadający na swych dyskach kluczowe dla ich firm dane, powinien pamiętać o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą dla elektronicznych informacji mroźna zima – mówi Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału Kroll Ontrack, firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych.
Dysk twardy

Ten dysk nie przetrwał mrozów. Dbaj o swój, a unikniesz serwisu.

Co zrobić, by uniknąć utraty danych spowodowanej mrozami? Podstawową zasadą w przypadku narażenia komputera na działanie niskich temperatur jest jego niewłączanie do momentu, kiedy jego temperatura będzie równa lub zbliżona do temperatury pokojowej. W normalnych warunkach po wejściu do domu lub biura wystarczy odczekać przed włączeniem komputera kilkanaście minut, jeśli jednak nośnik znajdował się na mrozie dłużej (np. w zaparkowanym pod domem samochodzie), warto poczekać ok. godziny

Eksperci odzyskiwania danych przypominają, że powyższe zagrożenia dotyczą nie tylko komputerów, lecz także innych urządzeń, jak np. cyfrowych aparatów fotograficznych, pendrive’ów czy popularnych odtwarzaczy mp3, które włączamy często nie zważając na różnice temperatur panujących na zewnątrz i w pomieszczeniach. Od tego typu awarii nie można uchronić nawet pamięci flash czy dysków SSD. Choć znoszą one temperatury nawet do -60 C, dzieje się tak jednak jedynie wtedy, gdy pozostają wyłączone. Różnica temperatur na powietrzu i w pomieszczeniu może w tym przypadku okazać się dla nich zabójcza. W przypadku problemów związanych z utratą danych warto skorzystać z bezpłatnej infolinii odzyskiwania danych (0800 90 90 90). Pod tym numerem specjaliści wskażą kolejne kroki postępowania, które pozwolą nam odzyskać zapisane na urządzeniach informacje.