Skype 2.8 Beta dla Mac OS X
Nowa wersja zawiera wiele nowych funkcji, w tym Skype Access i możliwość dzielenia ekranu

Nowe funkcje w Skype najpierw na Maku, później na innych systemach

Skype 2.8 Beta

Skype udostępnił wersję testową komunikatora Skype 2.8 Beta dla systemów Mac OS X, najnowszą wersję swojego komunikatora internetowego dla użytkowników komputerów Mac. Nowa wersja, zaprezentowana na imprezie ShowStoppers na Macworld Conference & Expo w San Francisco, zawiera wiele nowych funkcji, w tym Skype Access i możliwość dzielenia ekranu. Funkcje te zostaną udostępnione w 2009 roku także w wersjach Skype dla innych systemów operacyjnych.

Bezprzewodowy dostęp do Internetu

Skype Access to świadczona globalnie przez Boingo Wireless usługa bezprzewodowego dostępu do internetu z rozliczaniem minutowym, z której korzystać mogą użytkownicy Skype. Skype Access pozwala użytkownikom na łączenie się z Internetem z ponad 100 000 punktów dostępowych Boingo WiFi na całym świecie – w tym na lotniskach, w hotelach, kawiarniach i centralnych obszarach miasta. Aby skorzystać z usługi, wystarczy jedno kliknięcie myszką, a rozliczanie opłat odbywa się w odstępach minutowych ze środków zgromadzonych na koncie Skype. Skype Access wyszukuje punkty dostępowe WiFi i wyświetla okienko zawierające wysokość opłat za minutę korzystania z sieci Boingo, rozliczanych z konta Skype. Korzystając ze Skype Access użytkownik płaci tylko za faktyczny czas połączenia i nie musi wpisywać danych karty kredytowej ani przejmować się logowaniem.

Stawki usługi Skype Access w oparciu o punkty dostępowe Boingo WiFi są takie same na całym świecie i wynoszą 0,16 EUR/0,22 USD z VAT (obecnie 0,65 gr). Ceny mogą ulec zmianie, ponieważ są uzależnione są od kursu waluty w danym kraju. Nie ma żadnych opłat za połączenie ani opłat miesięcznych za korzystanie z usługi Skype Access. Użytkowników obowiązują Warunki Korzystania z Usługi oraz Zasady Właściwego Użytkowania. Dostęp do wszystkich usług internetowych rozliczany jest w odstępach minutowych. Wydatki internetowe można w prosty sposób kontrolować po zalogowaniu się na konto użytkownika na stronie skype.com. Po zakończeniu połączenia z usługą Skype Access, od salda użytkownika na koncie Skype zostanie odjęta odpowiednia kwota należności.

Dzielenie ekranu

Nowa funkcja dzielenia ekranu wprowadzona w Skype 2.8 Beta dla Mac OS X wykorzystuje mechanizm podobny do rozmowy video Skype. Usługa polega na przesyłaniu w czasie rzeczywistym zaszyfrowanej zawartości ekranu użytkownika do osoby, z którą ekran jest dzielony. Dzięki temu można np. pokazać innym, nad czym dany użytkownik aktualnie pracuje lub wyjaśnić, jak należy wykonać daną czynność. Usługa dzielenia ekranu w czasie rzeczywistym kopiuje, szyfruje i przesyła zawartość ekranu użytkownika do osoby, z którą użytkownik go dzieli. Po przesłaniu, dane są odkodowywane i wyświetlane na ekranie rozmówcy. Korzystając ze Skype 2.8 Beta dla Mac OS X można również dzielić swój ekran z użytkownikami Skype dla Windows i Skype dla Linuksa, ale na razie nie ma możliwości wglądu w ich ekrany.

Skype 2.8 Beta dla Mac OS X zawiera też szereg innych przydatnych usprawnień:

  • Poprawione zarządzanie czatami: opcja sortowania czatów w szufladzie i nadawania im priorytetów
  • Szybkie dodawanie: ułatwiona funkcja dodawania nowych osób do czatów
  • Czat przy pomocy komunikatów o nastroju: komunikaty o zmianie nastroju od znajomych są wyświetlane jako wiadomości na czacie
  • Duże obrazy w profilu: tak jak w Skype 4.0 Beta 2 dla Windows, możesz już korzystaćz obrazów o wielkości do 256 x 256 pikseli
  • Ukryte awatary w przychodzących prośbach o dodanie do listy kontaktów: niewielka liczba użytkowników Skype ma w profilach obrazy, które inni mogą uznać za niesmaczne, dlatego też obrazy te będą teraz domyślnie ukrywane w prośbach o dodanie do listy kontaktów
  • Dodawanie komentarzy do kontaktów: teraz możliwe jest dodawanie komentarzy do kontaktów w oknie profilu – to przydatna funkcja, która pomaga w łatwej identyfikacji kontaktów.

Skype 2.8 Beta dla Mac OS X można pobrać ze strony skype.com/go/macosx-beta. Przypominamy, że wersja beta to nieukończona aplikacja, mogąca wciąż zawierać błędy.