thumbs

Odchudzenie plików Thumbs.db oraz odzyskanie miejsca na dysku

Podgląd w Eksploratorze Windows służy do wyświetlania miniatur plików graficznych. W celu przyspieszenia tej operacji Windows zapisuje wygenerowany podgląd w pliku »Thumbs.db«. Ów plik często zajmuje sporo miejsca, które na przykład na karcie pamięci USB przydałoby się do bardziej użytecznych celów.

Ilość miejsca zajmowanego przez »Thumbs.db« ograniczymy, zmieniając ustawienia jakości oraz wielkości miniatur w Rejestrze systemowym. W tym celu wybieramy polecenie »Start | Uruchom«, wpisujemy »regedit.exe«, po czym klikamy przycisk »OK«. W Edytorze Rejestru przechodzimy do klucza »HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer«. Za pomocą polecenia »Edycja | Nowy | Wartość DWORD« tworzymy wpis umożliwiający ustalenie jakości obrazków dla podglądu o nazwie »ThumbnailQuality«. Teraz klikamy wpis dwukrotnie i w oknie »Edytowanie wartości« w sekcji »System« wybieramy opcję »Dziesiętny«. Następnie w sekcji »Dane wartości« określamy interesującą nas jakość, która jest wyrażana liczbą z przedziału od 50 do 100. Wyższe wartości oznaczają wyższą jakość oraz odpowiednio wyższe zapotrzebowanie na miejsce na dysku. Domyślnie wartość jest ustalona na 90. Po ustaleniu wartości zamykamy okno, klikając przycisk »OK«. W tym samym kluczu tworzymy kolejny wpis o nazwie »ThumbnailSize«, który będzie odpowiedzialny za rozmiar miniaturowych obrazków. Wartość »ThumbnailSize« mieści się w przedziale od 32 (malutkie miniatury) do 255 (ogromne). Aby system operacyjny ponownie wygenerował bazy miniatur po zmianie wpisów w Rejestrze usuwamy pliki »Thumbs.db« w odpowiednich folderach.

Możemy również całkowicie zabronić generowania buforu podglądu. W tym celu w Eksploratorze Windows wybieramy polecenie »Narzędzia | Opcje folderów«, po czym w zakładce »Widok« zaznaczamy opcję »Nie buforuj miniatur«. Dzięki temu ustawieniu Windows będzie generował miniaturki dopiero po zaznaczeniu pliku. Domyślnie Windows ukrywa pliki »Thumbs.db«. W celu ich wyświetlenia wybieramy w Eksploratorze polecenie »Narzędzia | Opcje folderów«, w zakładce »Widok« aktywujemy opcję »Pokaż ukryte pliki i foldery« oraz odznaczamy opcję »Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego«. Teraz możemy je usnuąć.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.