Microsoft SpyNet.

Optymalna konfiguracja Windows Defendera

Windows Defender automatycznie przesyła informacje do Microsoftu. Które dokładnie informacje? Czy istnieje możliwość zablokowania lub ograniczenia wysyłania tych informacji?

Przesyłanie informacji ma na celu poprawę funkcjonowania Microsoft SpyNet. SpyNet to wspólnota użytkowników, którzy na podstawie własnych doświadczeń radzą, jak rozwiązywać problemy z oprogramowaniem wykazującym podejrzaną aktywność. Raport do Microsoftu zostaje wysłany w momencie wykrycia przez aplikację Windows Defender nieznanego oprogramowania. W raporcie obok danych dotyczących nazwy, rozmiaru, dat oraz informacji o producencie pliku wysyłane są również dane o adresach internetowych będących źródłem pochodzenia pliku, jak też o adresie IP, wersji systemu operacyjnego oraz przeglądarki internetowej. Dodatkowo przekazywane są prywatne informacje, na przykład wpisywane w wyszukiwarki hasła oraz dane z formularzy. Domyślnie narzędzie Windows Defender zgłasza nas automatycznie jako zwykłego członka SpyNet. Jednak możemy sami zadecydować, czy chcemy aktywnie uczestniczyć we wspólnocie oraz czy zgadzamy się na przesyłanie danych do Microsoftu.

W celu sprawdzenia i ewentualnej zmiany naszego statusu w SpyNet uruchamiamy aplikację Windows Defender, po czym klikamy w narzędziu odnośnik »Historia«. Wiersz na niebieskim tle pokazuje nam aktualny status. Teraz klikamy odnośnik »Zmień ustawienia«. Opcja »Nie chcę w tej chwili dołączyć do społeczności Microsoft SpyNet« jest przeznaczona dla osób nieufających temu sposobowi zbierania informacji. Po jej wybraniu klikamy przycisk »Zapisz«. Pracując w tym trybie, aplikacja nie będzie wysyłać żadnych informacji na zewnątrz. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na opcję »Dołącz, wybierając członkostwo zaawansowane«, Defender będzie nas dodatkowo ostrzegał o wykryciu podejrzanej aktywności aplikacji, które jeszcze nie zostały przeanalizowane. Niestety, narzędzie pracujące w tym trybie wysyła do Microsoftu jeszcze większą ilość informacji.

Dodatkowe wiadomości dotyczące przesyłanych informacji znajdziecie na stronie www.microsoft.com/poland/athome/security/spyware/software/privacypolicy.mspx.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.