Sprawcy multidotykowego zamieszania, a w szczególności iPod Touch, sprzedają się całkiem nieźle

Patent na multidotyk w rękach Apple’a!

Kolejny genialny ruch

Stało się. Apple otrzymało wyłączne prawa do stosowania technologii dotykowej, a zarazem multidotykowej, w każdym urządzeniu należącym do szerokiej grupy „komputerów”, bo tak właśnie zdefiniowano iPoda Toch oraz iPhona. W rezultacie, każdy producent wprowadzający na rynek multidotykowe urządzenie, będzie musiał zapłacić firmie z Cupertino honorarium autorskie.

Jest to z pewnością zła wiadomość dla Microsoftu, czy HP, których niedawna kampania reklamowa przedstawiała kombinację multidotykowego ekranu HP i nowego systemu Windows 7. Jest to również zła wiadomość dla nas wszystkich, jako że tempo rozwoju tej technologii prawdopodobnie nieco zwolni, a dodatkowo ceny takich ekranów wzrosną.

Jeśli bowiem HP (lub inne firmy) zdecyduje się na wprowadzenie takiego rozwiązania, to jego koszty, przy patencie należącym do Apple’a, na pewno wzrosną, co oczywiście przełoży się na cenę urządzenia dla klienta końcowego, czyli nas.

Treść patentu, w języku angielskim, możecie przeczytać tutaj.

Istnieje już jednak alternatywna technologia wyświetlaczy multidotykowych, którą przedstawił Albatron. Jako, że nie wymaga ona fizycznego kontaktu z ekranem, nie powinna podlegać owemu patentowi. Ciekawe zatem, którą wersję „multidotyku” większość producentów zdecyduje się rozwijać.