KDE 4.2

Pojawiła się ostateczna wersja środowiska KDE 4.2

KDE 4.2 (o nazwie kodowej The Answer, z ang. ,,odpowiedź") przynosi ulepszenia graficznego interfejsu użytkownika, aplikacji oraz platformy programistycznej.

27 stycznia 2009 społeczność KDE ogłosiła dostępność dla użytkowników KDE 4.2.0

The Answer

, Wolnego środowiska graficznego. KDE 4.2 zostało stworzone przy pomocy technik wprowadzonych w styczniu 2008 wraz z pojawieniem się KDE 4.0.

Nowości i ulepszenia

 • Dzięki możliwościom oferowanym przez Plasmę można łatwiej zorganizować swój pulpit.
  • Nowe i ulepszone aplety to Quicklauncher (Szybkie uruchamianie), informacje o pogodzie, czytnik newsów, komiks oraz proste współdzielenie plików dzięki usłudze „pastebin”. Aplety plasmy mogą być teraz pokazywane nawet mimo włączonego wygaszacza ekranu, na przykład możliwe jest pozostawienie notatki, by była zawsze widoczna.
  • Plasma umożliwia ustawienie pulpitu w trybie tradycyjnego zarządzania plikami za pomocą ikon w stylu KDE 3. Jest to rozwinięcie idei „Widoku katalogu” na cały pulpit.
  • Menedżer zadań na panelu potrafi teraz grupować zadania oraz posiada tryb wielowierszowy. Nowa tacka systemowa pozwala śledzić długo trwające zadania takie jak pobieranie plików. Powiadomienia systemu i aplikacji są wyświetlane w ujednolicony sposób przez tackę systemową. W celu zaoszczędzenia wolnego miejsca istnieje możliwość ukrycia ikon na tacce systemowej, a panel może być teraz ukrywany automatycznie. Wszystkie widżety mogą być teraz wyświetlane bez problemów także na panelu, a nie tylko na pulpicie.
 • KWin oferuje wygodne i efektywne zarządzanie oknami. W KDE 4.2 została dodana fizyka ruchu, dająca bardziej naturalne i płynne animacje, oraz nowe efekty, takie jak „Kostka pulpitu” i „Magiczna lampa”. KWin włącza efekty pulpitu, jeśli tylko konfiguracja komputera na to pozwala. Łatwiejsza konfiguracja pozwala użytkownikowi na wybranie różnych sposobów przełączania okien, czyniąc zarządzanie nimi jeszcze efektywniejszym.
 • Nowe i ulepszone narzędzia zwiększają produktywność pracy. PowerDevil umożliwia nowoczesne zarządzanie energią laptopów i urządzeń mobilnych. Ark oferuje proste w użyciu operacje na archiwach, zaś nowe narzędzia drukowania pozwalają na efektywniejsze zarządzanie zadaniami drukowania.

Co więcej, obsługa coraz to nowych języków przez KDE powoduje, że coraz więcej ludzi używa tego środowiska graficznego w swoim ojczystym języku. Obecnie tłumaczenia dostępne są dla około 700 milionów użytkowników! Nowoobsługiwane języki to: arabski, islandzki, baskijski, hebrajski, romuński, tadżycki oraz języki indyjskie (bengalski, gudżarati, kannada, maithili, marathi).

Aplikacje

 • Zarządzanie plikami jest teraz szybsze i bardziej efektywne. Dolphin został wyposażony w suwak do prostej zmiany wielkości ikon. Inne ulepszenia funkcjonalności to podgląd pliku po wskazaniu myszą oraz informacja o ilości zajętego miejsca na nośniku danych. Zmiany te zostały wprowadzone także do okien wyboru plików w KDE.
 • Widok listy e-maili w programie KMail został zmieniony w ramach prac z cyklu Google Summer of Code. Została dodana możliwość wyświetlania dodatkowych informacji w podglądzie wiadomości e-mail. Ulepszona obsługa protokołu IMAP i innych powoduje, że praca z KMailem jest szybsza.
 • Konqueror jako przeglądarka WWW doczekał się wielu ulepszeń i poprawek. Usprawniono obsługę dla grafiki SVG oraz wydajność programu. Nowy panel wyszukiwania umożliwia znajdowanie informacji na stronach WWW bez zasłaniania ich treści. Konqueror umożliwia teraz ustawienie widoku zakładek jako strony startowej.

Rozwój platformy

 • Zaawansowane Skrypty. Widżety Plasmy mogą być teraz pisane w językach JavaScript, Python i Ruby. Skrypty te mogą być dystrybuowane poprzez usługi webowe oraz narzędzia typu OpenDesktop.org. Gadżety Google są już obsługiwane przez Plasmę, a obsługa widżetów dashboardu Mac OS X została usprawniona.
 • Wersje poglądowe aplikacji KDE dla Windows i Mac OS X są również dostępne. Jakość niektórych z nich jest bliska wersji linuksowej, inne wymagają jeszcze pracy. Wersja OpenSolaris osiągnie niedługo status stabilnej, a KDE4 dla FreeBSD jest w ciągłym rozwoju.
 • Po tym jak biblioteka Qt zostanie wydana na licencji LGPL, biblioteki KDE również będą dostępne na tych warunkach, czyniąc tą platformę bardziej przyjazną dla użytku komercyjnego.

Instalacja pakietów KDE 4.2

Pakiety binarne KDE 4.2 są tworzone przez ochotników i powinny znajdować się w odpowiednich repozytoriach poszczególnych dystrybucji. Więcej informacji na stronie KDE 4.2. KDE 4.2 można także skompilować z kodu źródłowego dostępnego na naszym serwisie. Instrukcje dotyczące jego kompilacji KDE można znaleźć w serwisie TechBase.

0
Źródło: KDE w Polsce
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.