Pineview-M zostanie wytworzony w 45-nanometrowym procesie technologicznym i oparty będzie na energooszczędnej architekturze Lincroft SoC (na zdjęciu procesor Atom Z530)

Mniejszy następca Atoma ze zintegrowaną grafiką

W drugim kwartale 2009 roku Intel wprowadzi na rynek wytworzony w technologii 45 nm jednordzeniowy procesor Pineview-M, oparty na architekturze System On a Chip.

Ostatnie plany firmy z Santa Clara zakładają wprowadzenie na rynek następcy procesora Atom, już w drugim kwartale 2009 roku. Procesor łączy w sobie funkcje mostka północnego, a więc znajdziemy tu dwukanałowy kontroler pamięci DDR2 oraz procesor graficzny.

Dzięki temu możliwe jest zastąpienie trzech układów (mostek północny + CPU + mostek południowy) w obecnym designie, dwoma – CPU + mostek południowy. Nowy układ mierzy zaledwie 773 mm2 i posiada 4-warstwową płytkę PCB. W porównaniu z dzisiejszym układem (2174 mm2 i 6 warstw PCB) pozwoli to na znaczne cięcie kosztów produkcji.

Nowy procesor ma pracować z wyższą częstotliwością, niż najnowszy procesor Atom N280 (1,66 GHz), natomiast współczynnik TDP, czyli ilość wydzielanego ciepła, zmniejszy się z 8, do 7 watów. Ponadto obsługiwane będą pamięci DDR2 667 MHz.

Co prawda nadal obecny jest zintegrowany procesor graficzny GMA950, jednak pracował będzie z wyższą częstotliwością 200 MHz (starszy model – 133 MHz). Mostek południowy ICH7M zostanie zastąpiony nowym, o nazwie Tigerpoint-M.

Dzięki zastosowaniu designu z dwoma układami, Intel skutecznie obniżył ilość pobieranej mocy przez całą platformę, co zapewne przełoży się na tworzenie cichszych, cieńszych i bardziej energooszczędnych netbooków.

Porównanie obecnego procesora Atom, z nowym Pineview-M możecie obejrzeć tutaj.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.